מגלגל...

“גידולי גטו”: לגדל קנאביס בתוך מארז מחשב

גם כשהדירה בגודל של קופסת נעליים אפשר למצוא מקום טוב לגדל קנאביס: מארז מחשב, אקווריום או בארון מתחת לכיור – הצמח מסוגל לפרוח כמעט בכל מקום

בעתיד הלא רחוק נביט לאחור על המלחמה בסמים ולא נוכל להחליט מה היה יותר אבסורד: הרעיון שיש לגורם ממסדי כלשהו את הכח לשלול מאיתנו את הזכות לגדל צמח – או הרעיון שבאמת ניתן לאכוף בצורה יעילה חוק האוסר על גידול צמח.

“בזכות” החוק ההזוי הזה (ורק בזכותו) נכפה על מגדלי הקנאביס “לרדת למחתרת” ולמצוא פתרונות גידול יצירתיים ביותר לכל מיני מצבים שונים. תעשייה שלמה של חקלאות אורבנית התפתחה במשך השנים והמצב נכון להיום הוא שמספיקה כמעט כל צורה הנדסית מרובעת בנפח של כמה עשרות סנטימטרים כדי לשמש כחדר גידול לפרחי קנאביס משובחים. שאר הציוד הנלווה (נורת CFL ומאוורר קטן) זה כבר גרושים…

למרות שהפופולריות של הגידולים הקומפקטים (המכונים גם “גידולי גטו”) בהחלט עלתה בשנים האחרונות, חשוב להזכיר כי מערכת גידול שכזו מומלצת בעיקר עבור מגדלים המבקשים להתנסות לראשונה עם הצמח ולא יכולים להרשות לעצמם כרגע גידול במרחב גדול יותר, או לחילופין עבור כאלה שסתם נהנים מעצם תחביב הגידול. מבחינת יבול סופי שמתקבל, שיטת הגידול הזו היא בפירוש לא הפוריה ביותר.

אז מה צריך בשביל גידול “בקטנה”? הרעיון המרכזי של שיטת הגידול הזו היא פשטות: אין צורך בהרבה מקום וכפועל יוצא מכך גם אין צורך בציוד יקר ערך. בזמן שהעלות של מערכת גידול ביתית רגילה תתחיל רק מכמה מאות שקלים רק עבור נורת הנל”ג, כאן הסכומים הנדרשים כדי להקים מערכת גידול שכזו נמוכים בהרבה.

גידול קנאביס בתוך מארז מחשב

חלל הגידול הנפוץ ביותר בשיטת הגידול הקומפקטי הוא מארז מחשב שרוקן מתוכנו – הוא סימטרי, קשיח, נוח לעבודה, קל להסוואה ונפוץ למדי.

יש צורך בפירוק של מספר חלקים במארז לניצול חלל מירבי (ברוב המקרים מברג רגיל יעשה את העבודה), לאחר פינוי החלל מצפים את החלק הפנימי של המארז בחומר רפלקטיבי (כמו נייר מיילר למשל).

צריך לקחת מארז מחשב שנראה ככה:

מארז מחשב
מארז מחשב

ולפרק אותו למצב כזה:

מארז מחשב מפורק
מארז מחשב מפורק

תאורה: נורות CFL

מגדלי קנאביס בחללים כמו ארונות או אוהלי גידול מקצועיים משתמשים ברוב המקרים בתאורת מטאל-הליד (MH) או נל”ג (HPS), תאורה זו בהחלט מתאימה ביותר לגידול איכותי של קנאביס, אולם יש לתאורה מהסוג הזה גם כמה מגרעות שגורמות למגדלי קנאביס באזורים קטנים לוותר על השימוש בנורות הללו: מעבר לעובדה שתאורה שכזו צורכת לא מעט חשמל, היא גם מפיקה חום – דבר שעלול לפגוע בצמח, במיוחד כשמדובר בחללי גידול קטנים וצפופים.

מסיבות אלו מגדלי קנאביס המקימים מערכות גידול זעירות מעדיפים להשתמש בתאורה פלורסנטית מסוג CFL. ה-“CFL” כשמה כן היא, “נורת פלורסנט קומפקטית” (Compact fluorescent light) – אלו נורות פלורסנט הבנויות באופן שונה מנורות הפלורסנט “המסורתיות” בעלות העיצוב הארוך – נורות אלו הן קטנות למדי וברוב המקרים מופיעות בצורת ספירלה:

ארבעה נורות CFL במארז אחד
ארבעה נורות CFL במארז אחד

אמנם תפוקת האור של נורות ה-CFL פחות עצמתית מהתפוקה של נורות הנל”ג למשל (70 לומינים לוואט בנורות CFL לעומת 100-140 לומינים לוואט בנורות HPS), אבל נורות ה-CFL כמעט שלא פולטות חום, הן כאמור קטנות ופרקטיות, חסכוניות במחיר (מתומחרות החל מכמה עשרות שקלים) ובצריכת החשמל שלהן, ובנוסף הן מגיעות גם בספקטרום כחול (המתאים לשלב הצמיחה) ובספקטרום כתום (המתאים לשלב הפריחה).

ניתן להשתמש בדבק דו-צדדי, איזולירבנד חבלה או כל אמצעי אחר שיתפוס את המנורה מעל הצמחים, רק חשוב לשים לב שאכן המנורה מקובעת כראוי – התופעה של נורות רופפות שנופלות על הצמח (ולעיתים אף גורמות לנזק רציני לצמח כתוצאה מכך) היא נפוצה למדי בתחום של מערכות הגידול הזעירות.

סירקולציה: פתחי אוורור ומאווררים קטנים

אחד האתגרים בגידול קנאביס בחלל קטן הוא שמירה על איכות האוויר שהצמח מקבל. אספקה קבועה של אוויר עשיר בחמצן ופחמן דו חמצני היא דבר חיוני ביותר לגדילה בריאה של הצמח, דבר שעל פניו נראה כאילו קשה לספק כשמגדלים צמח במקומות כמו קופסת קרטון או מארז מחשב – אבל מסתבר שזה די פשוט לביצוע:

בדיוק כמו שאוהל גידול מקצועי מתוכנן באופן כזה שיהיו בו פתחי אוורור (ברוב המקרים לפחות פתח כניסה אחד ופתח יציאה אחד) – כך גם את מערכת הגידול הקומפקטית יש לעצב בצורה כזו שתאפשר כניסה ויציאה של אוויר כהלכה.

דוגמא למערך נכון של סירקולציה
דוגמא למערך נכון של סירקולציה

כל מה שצריך זה לבצע חור בגודל המתאים ולקבע מאוורר שיפעל בכיוון פנים או בכיוון חוץ. מאורר קליפס קטן יכול לעבוד מעולה. גם מאווררים יעודיים למארזי מחשב בהחלט יכולים להתאים.

זהו, אפשר להתחיל לגדל

בדיוק כפי שבחדר גידול רגיל תמיד יש מקום לשיפור ושדרוג, כך גם בסצנת הגידולים הקומפקטים תמיד יהיו מוחות יצירתיים שיהפכו את שיטת הגידול הזו לנוחה יותר או יעילה יותר. אולם בשורה התחתונה, הדברים שנאמרו כאן הם בהחלט בסיס טוב להתחלה.

מבחינת מצעי גידול אין הבדל מהותי בין “גידולי גטו” לגידול ביתי רגיל, מלבד אולי העובדה שעדיף להשתמש בשיטת האדמה המסורתית מאחר שמערכת הידרופוניות בנפח קטן שכזה עשויה להיות בעייתית מבחינה תפעולית, אם כי גם זה בהחלט בר ביצוע.

שיטת “הגידול הקומפקטי” מאפשרת לכל חובב קנאביס להתנסות בחוויה של גידול פרחים ירוקים ואיכותיים במינימום מקום בבית ומינימום הוצאות כלכליות: שווה לתת לזה צ’אנס – מקסימום מינימום…

לסיום הבאנו לכם כמה דוגמאות לגידולים קומפקטיים במהלך ההרצה – כך זה נראה בהתחלה:

קנאביס צומח במארז מחשב
קנאביס צומח במארז מחשב

וכך זה נראה רגע לפני הקציר (מערכות שונות כמובן):

קנאביס בשלב הפריחה
קנאביס בשלב הפריחה

דוגמא לגידול של צמח אחד במארז:

מבט מחוץ למארז המחשב
מבט מחוץ למארז המחשב

ראו עוד: גומרים הולכים – איך לגדל אחלה גאנג’ה בפחות מחודשיים
ראו עוד: זני קנאביס קלים לגידול – מומלץ במיוחד למגדלים מתחילים!
ראו עוד: כמה עולה לגדל גראס בבית – והאם שווה להפוך את זה לעסק?


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר