הרשות למלחמה בסמים לא רוצה להיסגר: "ניאבק בהחלטה"

ההודעה על סגירת הרשות למלחמה בסמים ואיחודה עם רשויות אחרות תחת המשרד לבטחון פנים, לא התקבלה בנחת בקרב בכירי הארגון. "ניאבק בהחלטה," הם מבטיחים ומאמינים שזהו "מהלך בלתי הפיך שיביא בעקבותיו נזקים כבדים למאבק בנגע הסמים". מכתב בנושא נשלח מטעם הרשות לשר ארדן.

בשבוע שעבר נחשף כי עם חזרת הכנסת מפגרה ב-31.10 יגיש השר גלעד ארדן את הצעת החוק החדשה שלו לסגירת הרשות למלחמה בסמים ואיחודה עם רשויות אחרות ("מצילה" ו"עיר ללא אלימות") תחת ארגון-גג אחד שיפעל בסמכות המשרד לבטחון פנים.

ההצעה לסגור את הרשות פורסמה לראשונה כבר לפני למעלה משנה, מיד לאחר חשיפת פרשת השחיתות של מפלגת 'ישראל ביתנו' בה היו מעורבים גם גורמים ברשות. גורמים במשרד האוצר קבעו אז כי הסיבה לסגירת הרשות היא כלכלית ותביא לחסכון של 20 מיליון ש"ח בתקציב המדינה.

"החלטה מזיקה – ניאבק בה"

אך כמו בהודעה הראשונה, אז קבע יו"ר הרשות צבי הנדל כי הוא "מקווה שמדובר ב'עז' של שר האוצר" כלשונו, גם עתה מודיעים בכירי הארגון כי אין בכוונתם להשלים עם ההחלטה. "הרשות תיאבק על מה שאנחנו מאמינים שנכון," הם מודיעים כעת בתשובה לפניית המגזין וגם מסבירים מדוע.

מאחר ושני הארגונים איתם תאוחד הרשות למלחמה בסמים ("מצילה" ו"עיר ללא אלימות") מתמקדים בעיקר בנושא האלימות, ברשות חוששים שהדבר יפגע במאבק בנגע הסמים. "המאבק בנגע הסמים והאלכוהול הוא הרבה יותר רחב ממניעת אלימות ואנחנו נאבק על מנת שהרשות הלאומית תהיה עצמאית וחזקה ותמשיך לתת את המענה בתחום," מסרו.

פרסום פייסבוק הרשות למלחמה בסמים
למרות תכנית הסגירה – ברשות לא הפסיקו לשלם על פרסום

טיעון בולט נוסף בתגובת הרשות הוא שכיום, מהיותה רשות עצמאית לחלוטין, באפשרותה לתכלל משימות ולפעול בשיתוף פעולה צמוד עם כל משרדי הממשלה השונים. לאחר איחוד שכזה תחת המשרד לבטחון פנים, משרדי ממשלה אחרים יימנעו מלעבוד איתם.

"לא במקרה זכתה הרשות למעמד של רשות סטאטוטורית ועצמאית שפעלה במשך למעלה מ20 שנה ממשרד ראש הממשלה, שכן תפקידה הוא לתאם ולתכלל את פעילותם של כל גורמי המדינה בנושא," הם מסבירים.

"תתעסק במשרד שלך"

יו"ר הרשות, צבי הנדל, התייחס אף הוא לעניין זה בשיחה עם כתב 'ישראל היום': "הרשות היתה גוף שלא קשור למשרד אחד. היא עבדה מול כמה רשויות".‬ לדבריו "כשזה יהיה אגף במשרד לביטחון הפנים – הוא לא יכול לדרוש ממשרד החינוך או הרווחה לעשות משהו. במקרה הטוב ייתקל ב'בסדר' ובמקרה הרע ב'תתעסק במשרד שלך‭.'‬ זה משבש את כל המהות של רשות שנלחמת בתופעות של סמים ואלכוהול‭."‬

ברשות אף שלחו מכתב רשמי למנכ"ל המשרד לבטחון פנים ובו ציינו כי הם מקבלים את הטענה ש"התמכרות מוכרת כיום כמחלה והמכורים נתפסים כחולים ולא כעבריינים". על רקע הדברים קיים ברשות חשש שלא יינתן מענה ראוי למכורים ולמשפחתם. עוד נטען במכתב כי "אם הרשות אכן תיסגר, יהיה זה מהלך בלתי הפיך שיביא בעקבותיו נזקים כבדים למאבק בנגע הסמים ובשימוש לרעה באלכוהול‭."‬

ד"ר רחל בר המבורגר, מי שהיתה בעבר המדענית הראשית ברשות, התייחסה לדברים אף היא: "אני בטוחה שזה עניין של פוליטיקה, אחרת אני לא מבינה את המהלך הזה. כשהרשות למלחמה בסמים נוסדה, הרעיון היה לתאם בין המשרדים השונים – הרווחה, הבריאות, המשטרה. אם תהיה כפיפות למשרד לביטחון הפנים, היא תאבד את האופי שלה כרשות מתאמת‭."‬

ברשות סירבו לחשוף בפנינו את המכתב שנשלח למשרד לבטחון פנים ועד כה טרם נתקבלו תגובותיהם של ד"ר יוסי הראל-פיש, מדען הרשות, ושל לשכת השר ארדן.

ראו גם:
הרשות: "מריחואנה פוגעת בחברה הישראלית"
יו"ר הרשות: "בתי עישנה מריחואנה"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט