ברשות למלחמה בסמים לא יודעים איפה יש לגליזציה

“צפון קוריאה היא המובילה במכירות קנאביס” טוען מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים – הגוף שאמור לעמוד בחוד החנית של נושא הסמים בישראל ואינו מכיר את הנתונים על לגליזציה בעולם, כך מראיונות שעורכים ראשיה בתקשורת.

בעולם יש היום מדינה אחת אוטונומית שאישרה לגליזציה מלאה (אורוגוואי), מדינה נוספת שעתידה לאשר לגליזציה ב-2017 (קנדה) ו-4 מדינות ומחוז אחד בארה”ב שאישרו לגליזציה (וושינגטון, קולורדו, אלסקה, אורגון ומחוז קולומביה) + 5 שבדרך. בלמעלה מ-30 מדינות כבר אישרו מודלים של “אי הפללה” (הולנד, ספרד, פורטוגל, צ’כיה ועוד ועוד) ובמדינה אחת הקנאביס מעולם לא יצא מהחוק רשמית (צפון קוריאה).

יוסי הראל פיש מדען הרשות
יוסי הראל פיש, מדען הרשות: “הלגליזציה בוושינגטון בוטלה”

בחודשים האחרונים מסתבר שנתונים אלו, שאינם ניתנים לוויכוח, כלל לא מוכרים לגוף הממשלתי שאמור לעמוד בחוד החנית של נושא הבקרה על חומרים המוגדרים כסמים. יתרה מכך – ובניגוד למציאות – ברשות טוענים שישנן מדינות ש”חזרו בהן” מהמהלך וביטלו חוקי לגליזציה. בפועל אין ולו מדינה אחת שהקלה על חוקי הקנאביס והשיבה את הענישה הנוקשה לאחר מכן.

“צפון קוריאה מובילה”

כך למשל לפני שלושה חודשים הודיע מדען הרשות למלחמה בסמים יוסי הראל-פיש שהלגליזציה בוושינגטון, ארה”ב, בוטלה. “בוושינגטון ניסו ובסוף זה בוטל,” קבע בראיון. בפועל כמובן שדבר לא בוטל ופנייתנו לקבלת תגובה בנושא עלתה בתוהו.

הבוקר (ג’) מציגים שוב בכירי הרשות למלחמה בסמים את בורותם בתחום עליו הם אמונים. בראיון בגלי צה”ל קבע מנכ”ל הרשות איתן גורני שבצפון קוריאה יש לגליזציה ושבארה”ב יש 6 מדינות שעשו לגליזציה, אך לא ידע להגיד אילו מדינות.

לאחר שנשאל מדוע הוא בוחר לציין דווקא את צפון קוריאה ולא את המדינות המערביות השיב גורני כי “צפון קוריאה היא המובילה במכירות קנאביס” – זאת כמובן שוב בניגוד מוחלט למציאות.

האזינו:

איתן גורני
איתן גורני, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים: “צפון קוריאה מובילה בלגליזציה”

אך האמת היא כמובן אחרת. צפון קוריאה היא אכן מקרה מיוחד, אך ממש לא מהסיבות שמציין מנכ”ל הרשות. קנאביס אמנם אינו בלתי חוקי באופן ברור במדינה הנוקשה, אך הוא גם מעולם לא “הוצא מהחוק” ואינו מופיע בחוק הסמים.

לכן בצפון קוריאה כלל אין לגליזציה (“התרת איסור בחוק”), בטח שלא שוק קנאביס חוקי ומוסדר ובוודאי שהיא לא “מובילה את המכירות”. אם כבר – לפחות על פי דיווחים של בלוגרים – ישנם כמה חקלאים בודדים שאולי ימכרו מעט זני קנאביס מסוג “רודראליס” – זן עשבי ונמוך הגדל לצידי הרחובות במזרח אסיה ואירופה ואינו בעל השפעה פסיכואקטיבית כמעט בכלל.

טענות הרשות כי “רק ב-4 מדינות יש לגליזציה” באות בשבועות האחרונים כהסבר-נגד לטענת תומכי הקנאביס על כך שישראל מפגרת מבחינת חוקי הקנאביס שלה אל מול שאר מדינות העולם. המטרה היא להראות שישראל עומדת בקנה אחד עם רוב מוחלט של המדינות.

אך מה שגורני ונציגי הרשות מסתירים הוא שבלמעלה מ-30 מדינות בעולם וכ-20 בארה”ב כבר יש מדיניות של אי הפללה (דה קרימינליזציה). במסגרת מדיניות זו צרכני קנאביס המחזיקים כמויות לשימוש עצמי אינם נחשבים לעבריינים פליליים בדומה לישראל.

מפת חוקי הקנאביס בעולם:
לצפייה במפה המלאה לחצו כאן

מפת חוקי קנאביס בעולם
באדום מדינות בהן הקנאביס פלילי | בצהוב מדינות שאישרו חוק אי הפללה או מדיניות אי הפללה | בירוק מדינות שאישרו אי הפללה וכן אישרו את אחד הסעיפים בחוק (החזקה, גידול או מכירה)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר