בגלל העיכוב: תוגש מחדש הצעת החוק ליצוא קנאביס רפואי

מסלול עוקף ממשלה: הצעת החוק הפרטית ליצוא קנאביס רפואי, שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת עוד בתחילת 2017, עשויה להיות הפתרון להקפאת אישור היצוא על ידי הממשלה. הבוקר אושרה העברת הדיון בהצעה לועדת הפנים לאחר שנתקעה למעלה משנה בועדת הבריאות. דיון ראשון ב-14.5.

נושא היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל הוקפא בשבועות האחרונים לאחר התערבותו של רה”מ בנימין נתניהו, זאת בעקבות אי הסכמות בין משרד בטחון פנים ומשרדי האוצר והבריאות בכל הנוגע למספר חוות הקנאביס שיקבלו רישיונות גידול.

בעוד שהמדינה ניפקה אישורים ראשוניים לכ-300 חוות, בבט”פ מתעקשים שלא תקומנה יותר מ-40 עד 50 חוות לכל היותר – מה שהוביל לבעיה משפטית שעלולה להגיע לבג”ץ והיא כיצד תבחר המדינה מי יהיו אלו שיקבלו את הרישיונות ולמה דווקא הם ייבחרו מתוך ה-300.

בינתיים, בניסיון לזרז את המהלכים, מנסים חברי כנסת להניע מחדש את הצעת החוק הפרטית ליצוא קנאביס שהוגשה לפני למעלה משנה, ינואר 2017, על ידי ח”כ יואב קיש (‘הליכוד’) בתמיכת 23 ח”כים מכל המפלגות.

על פי הצעת החוק תתוקן פקודת הסמים כך שלא תבטל אף אחד מהחוקים הקיימים, אך תגדיר מושג חדש: “קנאביס רפואי”, שייחשב כ”צמח הקנאביס בצורתו הטבעית כתפרחות או מעובד לכדי תכשיר, שכולל את כל החומרים הקיימים בו באופן טבעי, אשר גודל, הופק או עובד בידי עוסק שהורשה לכך, לצרכים רפואיים, בהיתר מאת המנהל.”

בנוסף יוגדר סעיף חדש נוסף בשם “ייצוא קנאביס רפואי” ועל פיו “הוראות סעיף 13 [האוסרות על ייצוא קנאביס] לא יחולו על ייצוא של קנאביס רפואי.”

כשבוע לאחר הצגתה בתחילת 2017 כאמור אושרה ההצעה על ידי ועדת שרים לענייני חקיקה וכעבור שלושה שבועות כבר אושרה גם במליאת הכנסת בקריאה ראשונה.

ההצעה הועברה לאחר מכן לדיונים בועדת הבריאות בטרם אמורה היתה להמשיך להצבעה שנייה ושלישית ולאישורה הסופי, אך ח”כ אלי אללוף (‘כולנו’) העומד בראש הועדה “קבר” את ההצעה ומאז, במשך למעלה משנה, לא קיים ולו דיון אחד בנושא.

הבוקר (ד’), כפי שאנו מדווחים לראשונה, אישרה מליאת הכנסת שהדיונים בהצעת חוק זו יעברו מועדת הבריאות של אללוף לועדת הפנים שבראשה עומד ח”כ קיש עצמו, מגיש הצעת החוק.

דיון ראשון בנושא ייערך ב-14.5 ולאחריו עם תום הליך הדיונים ואישור הסעיפים יוכל קיש להגיש את ההצעה לאישור במליאה בקריאה שנייה ושלישית ובכך להוביל לאישור סופי של המהלך תוך “עקיפה” של הממשלה שעדיין לא הצליחה למצוא פתרון לתסבוכת.

“אני מברכת על החלטת חברי הכנסת להעביר את הדיון בנושא מועדת הבריאות לועדת הפנים,” מסרה ח”כ שרן השכל (‘הליכוד’), מהחתומות על הצעת החוק המקדמת את הנושא מראשיתו. “נעבוד יחדיו כדי להבטיח שהחקלאים יוכלו להתחיל לפעול ולייצא קנאביס רפואי ישראלי לחו”ל”.

יש לציין כי בכל מקרה תידרש המדינה להשיב במהלך השבוע הבא לעתירה לבג”ץ שהגישו לאחרונה החקלאים החדשים בדרישה להתיר את היצוא. בעתירה, שהוגשה מטעמם על ידי עו”ד חגית ויינשטוק, דרשו החקלאים לאשר את המהלך בהקדם וכינו את העיכוב “הונאה”.

כזכור גם יו”ר ועדת הכלכלה ח”כ איתן כבל החל לאחרונה להתערב בנושא, קיים דיון בשאלת היצוא ואף הבטיח כי ללא התקדמות הוא יזמן את ראש הממשלה עצמו לדיון בועדה.

דו”ח שהגיש בשבוע שעבר פרופ’ אבי שמחון, שמונה על ידי רה”מ לבחון את התועלת הכלכלית שבאישור יצוא קנאביס לחו”ל, העלה שבניגוד לממצאי בדיקת משרד האוצר היצוא אינו שווה 4 מיליארד ש”ח בשנה, אלא כרבע מיליארד ש”ח בלבד.

שר החקלאות אורי אריאל, המבטיח מדי שבועיים ש”בשבוע הבא יאושר היצוא”, סירב להגיב לידיעה.
שר הבריאות ליצמן סירב גם הוא להגיב לידיעה.

נוסח הצעת החוק:

הצעת חוק: ייצוא קנאביס רפואי לחו"ל by Cannabis Israel on Scribd

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר