בעזרת השיים: סוחר שגנב 10,000 ש”ח – החזיר את הסחורה ללקוח

יומיים לאחר ששדד 10,000 ש”ח מלקוח באיומי אקדח, החזירו בני משפחתו של סוחר ב’טלגראס’ את כמות הקנאביס שהובטחה. בעזרת איסוף תמונותיהם ופרטיהם האישיים של הסוחרים הפעילים במערכת מראש, מצליחים המנהלים לבצע ‘שיימינג’ ראוי לאלו הפועלים בחוסר הגינות. “זה יותר יעיל ממשטרה,” הם אומרים.

מה יעשה בעל חנות מחשבים אם לקוח ישדוד את החנות שלו, או לקוח שבעל קיוסק רימה אותו בתשלום? מקרים כאלו ואחרים בתחום הצרכנות יובילו את רובנו להתקשר למשטרה, להגיש תלונה באופן מסודר, אולי להגיע לבית המשפט – ולפעמים אפילו לקבל שירות טוב וגם את המוצר/כסף בחזרה.

אך מה עושה לקוח בשוק הקנאביס הבלתי חוקי, בו מפאת אי חוקיותו הוא מופקר לחסדי הסוחר ולא מתאפשר לו לערב את כוחות המשטרה והמשפט? איכשהו במשך שנים ארוכות מתנהל מסחר הקנאביס בשוק השחור תוך כבוד הדדי מסוים בין מוכרים וקונים המבינים אחד את מצבו של השני ומצליחים לעשות זאת באופן הגון גם ללא פיקוח.

יחד עם זאת לעיתים כן נשמעים דיווחים על עוקצים למיניהם, חלקם גם מגיעים לפרסום – כך למשל בשנת 2013 כשלקוח קיבל שוקולד פרה במקום חשיש וכך גם בשנה שעברה כשסוחר נעלם מהאופק לאחר שקיבל מלקוח 550 ש”ח בעבור קנאביס.

במקרים כאלו, בחלקם לפחות, מצליחה קהילת הקנאביס לשמור על עצמה ולהגן על חבריה מפני עושק – בעיקר בעזרת ‘שיימינג‘ ברשת, חשיפה של פרטיו האישיים של העוקץ כדי שזה יחזיר את הכסף או הסחורה שגנב.

השבוע אירע מקרה נוסף כזה של עוקץ, כאשר ע’, סוחר מרמלה שהציע למכירה ב’טלגראס’ קנאביס בשווי 10,000 ש”ח, גנב באיומי אקדח את הכסף שהביא עימו הלקוח למעמד הרכישה.

הלקוח, שביקש לקבל את כספו בחזרה או את הסחורה עבורה שילם, פנה למנהלי ‘טלגראס’ וסיפר להם על המקרה.

בעזרת מערך אבטחה פנימי בקבוצות אלו במסגרתו מתקבלים לארגון רק סוחרים שמוסרים את פרטיהם האישיים מראש, השיגו מנהלי הפרויקט את שמו, תמונתו ומספר הטלפון של הסוחר העוקץ.

עמוס סילבר, מייסד הארגון, פירסמם בפייסבוק לעיניי כל.

סטטוס שיימינג בפייסבוק
הסטטוס שפורסם לצד תמונתו של הסוחר. כעבור מספר שעות הבטיח הסוחר להשיב את הסחורה ללקוח שנשדד

התמונה צברה אלפי שיתופים ותגובות אך בשיחות פנימיות הצהיר הסוחר, שטס בינתיים לדבריו לתאילנד, שאינו מוטרד מחשיפת שמו.

סוחר טלגראס רמאי עוקץ
בתחילה סירב הסוחר להתרגש, לאחר השיימינג חזר בו והחזיר את הסחורה

כעבור מספר שעות נוספות, לאחר שאוים כי יחשפו גם כתובת מגוריו ומשהבין את גודל החשיפה לאחר שאנשים פנו אל בני משפחתו, כבר הבטיח הסוחר שהסחורה תימסר במלואה ללקוח בהקדם.

ואכן יומיים לאחר פרסום תמונתו קיבל הנשדד את סחורתו במלואה – 156 גרם קנאביס ו-800 ש”ח – מבני המשפחה של הסוחר שהעדיפו לסגור את העניינים בשקט מבלי שייפגע שמם הטוב בקהילה.

“הפרסום גרם למשפחתו לעשות המון כדי להוריד את הפרסום, תוך התחייבות מצידם שהם יטפלו בשודד באמצעים שלהם ובתוך המשפחה,” אמר סילבר לאחר שהסיר את תמונת הסוחר. “נשמע לי יותר יעיל מטיפול משטרתי גם ככה,” הוסיף.

“אחת לחודש יש עקיצה עקיצה,” מספר סילבר ומתאר כיצד מטפלים בזה בין השאר בעזרת קבוצת שיימינג בטלגרם בשם Wall of Shame, שם נחשפים בפומבי תמונותיהם ופרטיהם של העוברים על חוקי הקהילה. מצד שני, הוא אומר, עקיצות קטנות של חוסר בגרם או שניים במכירה למשל – יש כמעט כל יום – וגם הן מטופלות.

“עקיצות קטנות וחוסרים יש כל יום כמעט, אך ברוב מוחלט של המקרים מטפלים, זה עובד מאוד מסודר,” הוא אומר. “יש אמנם כאלה שלא מצליחים לקבל מענה אבל זה באמת בשוליים. בכל מקרה אנחנו מכניסים בקרוב בוט חדש שיהפוך את כל המערכת לפשוטה יותר – גם בתחום הגשת התלונות והבקרה על סוחרים.”

כך או כך, יחסית לשוק שמתנהל ללא פיקוח ואכיפה מוסדרים ומגלגל עסקאות במיליוני שקלים מדי יום ביומו, נראה כי בסך הכל מדובר בהצלחה. את התקלות שעוד ישנן בעניין זה, כמו סחורה לא ראויה או גרמים חסרים, מצליחים לפתור בתוך הקהילה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר