במהלך בזק: יצוא קנאביס לחו”ל אושר גם בכנסת

רפורמת הקנאביס הרפואי יכולה לצאת לדרך: חודש בלבד לאחר שהוגשה ושלושה ימים לאחר שהממשלה אישרה, הצביעה גם הכנסת בעד הצעת החוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים כך שתאפשר יצוא: 33 ח”כים הרימו ידם בעד, ללא מתנגדים.

חבל שלא כל הצעות החוק על קנאביס עוברות מהר כל כך: הצעת החוק לתיקון פקודת הסמים כך שתאפשר יצוא של קנאביס רפואי לחו”ל אושרה לפני דקות אחדות בהצבעה טרומית במליאת הכנסת.

אישור הצעת החוק בקריאה טרומית בא חודש בלבד לאחר הגשתה על ידי ח”כ יואב קיש, שככל הנראה פועל בשליחות של חברות בתחום המעוניינות לשווק את מוצריהן לעולם – ושלושה ימים לאחר שאושרה פה אחד בשם הממשלה בועדת השרים לענייני חקיקה.

סיבה נוספת למהירות החקיקה היא שרפורמת הקנאביס הרפואי כולה, פתיחת החוות החדשות, החלוקה בבתי מרקחת וכו’ – תלויות כולן באישור היצוא, שכן אחרת אין הצדקה כלכלית לפתוח חברות נוספות ל-28 אלף לקוחות בלבד (מטופלי הקנאביס הרפואי).

אותה ‘הצדקה כלכלית’ היא סעיף ברור במסמך רפורמת הקנאביס הרפואי שאינו מאפשר הרחבת הענף ללא אותה ‘הצדקה’. כעת ישנה הצדקה לפתיחת עשרות חוות קנאביס רפואי חדשות ברחבי ישראל – ברובן יגדלו קנאביס שיועבר למפעלי ייצור שיפיקו שמנים ומוצרים אחרים – אותם ימכרו לחו”ל.

33 חברי כנסת הצביעו בעד הצעת החוק שתגדיר כעת – לאחר שתאושר גם בקריאות שנייה ושלישית – מושג חדש בפקודת הסמים: “קנאביס רפואי”. על פי הגדרה זו “קנאביס רפואי” יהיה “צמח הקנאביס בצורתו הטבעית כתפרחות או מעובד לכדי תכשיר, שכולל את כל החומרים הקיימים בו באופן טבעי, אשר גודל, הופק או עובד בידי עוסק שהורשה לכך, לצרכים רפואיים, בהיתר מאת המנהל.”

בנוסף יוגדר סעיף חדש נוסף בשם “יצוא קנאביס רפואי” ועל פיו “הוראות סעיף 13 [האוסרות על ייצוא קנאביס] לא יחולו על ייצוא של קנאביס רפואי.”

החוק החדש לא יוציא כמובן את הקנאביס עצמו מפקודת הסמים, וזה ישאר בגדר ‘סם מסוכן מדרגה ראשונה’ ללא שינוי בנוגע לחוקי ההפללה.

“ההצעה קיבלה פטור מחובת ההנחה, הממשלה המליצה,” קרא אריה דרעי במליאה, והעמיד אותה להצבעה.

33 חברי כנסת הצביעו בעד ללא מתנגדים וללא נמנעים. ההצעה תועבר כעת לועדת הבריאות להכנתה להצבעה בקריאה ראשונה ושנייה – בסופן תעודכן פקודת הסמים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר