בית המשפט: מותר לברוח ממעצר לא חוקי

בשנת 2009 נעצר צעיר בגין השתתפות בהפגנה בלתי חוקית. שניות לאחר מעצרו הצליח לברוח מניידת המשטרה, אך נתפס שוב והואשם ב’בריחה ממשמורת’. בית המשפט קבע השבוע כי מותר לאזרח לברוח ממעצר בלתי חוקי.

נדב פרנקוביץ’, צעיר תל אביבי שהשתתף בשנת 2009 בהפגנה חוקית לחלוטין, נעצר במהלך האירוע באשמת הפרעה לשוטר במילוי תפקידו. לאחר שהושם בניידת, פתחה חברתו את דלת המכונית ופרנקוביץ’ יצא ממנה בניגוד להוראת השוטרים. השניים נעצרו שוב ופרנקוביץ’ הואשם בתקיפת שוטר לצד שימוש בכוח או באיומים כדי למנוע מעצר והן בבריחה ממשמורת חוקית, לאחר שברח מהניידת בה הושם בתחילה.

השופט שמאי בקר
השופט שמאי בקר

בפרוטוקול סיכום המשפט כתב שופט בית משפט השלום בתל אביב, שמאי בקר, כי “הפסיקה קובעת באופן ברור כי כאשר פעולתם של שוטרים חורגת מסמכותם, מותר לאדם שכלפיו מתבצעת הפעולה להתנגד ואף להפעיל כוח סביר נגד השוטרים” וכי “מעצרו של פרנקוביץ היה בלתי חוקי ולפיכך, עת שהה בניידת המשטרה, הוא לא היה נתון כלל במשמורת חוקית, ומותר היה לו לנסות ולהיחלץ מהניידת, ויציאתו ממנה אינה בגדר בריחה ממשמורת חוקית.”

צרכני הקנאביס בישראל מכירים היטב את השימוש הבלתי חוקי שעושה לכאורה משטרת ישראל בסעיף “החשד הסביר”, בעת שמחפשת בגופם של אזרחים תמימים אחר חומרים החשודים כסמים. לפני מספר שבועות פרסמנו את “4 משפטי הקסם להתמודדות עם חיפוש בלתי חוקי” וכעת נראה שניתן להוסיף סעיף נוסף לרשימה, לאחר שבית המשפט קבע השבוע כי מותר לאזרח לברוח ואף להתנגד בכוח סביר למעצר בלתי חוקי.

על אף האמור, כמובן שתמיד עדיף לשתף פעולה עם השוטרים, לצלם את האירוע ולוודא שעורך הדין יציג את הטענות בבית המשפט, כך שגם אם בוצע מעצר, האישום יבוטל בהמשך.

צפו: שוטרים עושים חיפוש ברכב בניגוד לחוק
ראו: 4 משפטי קסם להתמודדות עם שוטרים

גם זה בטח יעניין אותך
המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר