בחזרה לעתיד: הרשות למלחמה בסמים תשקר גם מחר

“הרשות תמשיך להציג נתונים מופרכים על גבול השקריים גם מחר בוועדת הכנסת. איך אני יודעת? כי כך הם עשו תמיד…” – שירן גונן בדקה את טיעוני הרשות למלחמה בסמים ואת הציטוטים מארגונים קיצוניים והגיעה למסקנה: משהו רקוב בממלכת גלר.

מאת: שירן גונן

מחר (25.2) תתכנס וועדת הכנסת למלחמה בנגע הסמים בכדי לדון בנושא הפסקת הפללת צרכני הקנאביס – זאת בעקבות זימון דחוף שיזמו חברי הכנסת משה פייגלין, משה מזרחי ודב חנין.

שירן גונן
שירן גונן

הרשות למלחמה בסמים, שנציגיה יופיעו גם הם בפני הועדה, עומדים להציג נתונים מופרכים על גבול השקריים. איך אני יודעת? כי כך הם עשו תמיד.

שקרים שקרים, עלינו נופלים

בשנת 2011, בעקבות פרסום דו”ח האו”ם בו הודיע מזכ”ל האו”ם דאז קופי אנאן כי “המלחמה בסמים נכשלה” וכי “על מנהיגי המדינות לקדם לגליזציה”, נערך דיון מיוחד בכנסת (13.6.11) במהלכו הציגה הרשות למלחמה בסמים נתונים לגבי הולנד (פרוטוקול הוועדה המלא).

יאיר גלר, מנכ”ל הרשות, התנגד לדבריו של אנאן ולצורך גיבוי עמדתו הציג נתונים שנלקחו לכאורה מהולנד: “מאז שנת 2005 עלה מספר מקרי הירי [באמסטרדם] ב-40% אחוז, שיעור גניבת המכוניות עלה ב-62% אחוז, שיעור המעצרים עלה ב-69% אחוז, מספר המכורים הגיע ל-7,000 והם אחראים ל-80% אחוז מעבירות הרכוש. העיר נאלצה להשקיע הרבה מאוד משאבים…” אמר.

גם זה בטח יעניין אותך
יאיר גלר
יאיר גלר, מנכ”ל הרשות

גלר סיפר עוד כי בהולנד “יש איסור מוחלט על מכירה לתיירים שעומד להיכנס לתוקף” (איסור שהיה אכן בתוקף החל מה-1 במאי 2012 ובוטל חמישה חודשים אחרי, באוקטובר 2012, לאחר שהוכרז כבלתי-חוקי ומנוגד לסעיף הראשון בחוקה ההולנדית) וכי “בפורטוגל אין שום שינוי בנתונים” מאז שהעבירו חוקים להפסקת הפללה (בניגוד גמור לאמת, כפי שפורסם בשני דו”חות סיכום שונים: 1, 2).

צבי הנדל, יו”ר הרשות ומי שהודיע לפני מספר חודשים כי “אסור שנהיה מקום ראשון בעולם באישורי קנאביס רפואי“, חיזק אז את דבריו של גלר והוסיף כי “כל זה בחמש שנים האלה, כשנכנסו ההקלות…”

מה בין הרשות לבין ארגון שטנה קיצוני?

בעקבות דבריו המופרכים של גלר פנו המצודדים בקנאביס אל גב’ יפה צוברי, מידענית הרשות הלאומית למלחמה בסמים, בבקשה לקבל את המקור עליו הסתמך מנכ”ל הרשות. בתשובה קיבלו קישור למסמך של ארגון “Familly Research Council” עליו התבססו נתוני הרשות ובו נטען כי ללגליזציה אין כל ערך כלכלי, כי קנאביס מזיק לא פחות מאלכוהול וסיגריות, כי מדינות שניסו לגליזציה נכשלו ועוד שלל טיעונים מופרכים מסוג זה.

Familly Research Council
הרשות מתבססת על כתביו של ארגון שטנה קיצוני

אך מיהו ארגון “Familly Research Council”? בדיקה קצרה מעלה שלא מדובר בארגון מחקר מדעי כלשהו כי אם בארגון נוצרי ימני קיצוני אשר מתעסק בנושאים כגון התנגדות להפלות, התנגדות להומוסקסואליות, התנגדות לגירושים והתנגדות לפורנוגרפיה. בשנת 2010 אף הוגדר הארגון כ”קבוצת שטנה”.

על אף שכל בר-דעת מבין כי מדובר בנתונים מסולפים וחסרי בסיס, ניתן לבחון אותם לגופו של עניין:

“מספר מקרי הירי עלה ב-40% אחוז, שיעור גניבת המכוניות עלה ב-62% אחוז, שיעור המעצרים עלה ב-69% אחוז” הוא תרגום של הרשות ל- “from 1984 to 1992. During the same period, shootings rose 40 percent, car thefts increased 62 percent, and hold-ups rose 69 percent”.

כלומר הנתונים מתייחסים לשנים 84-92 בעוד שהרשות הציגה אותם במפורש כנתונים משנת 2005.

מסלפים את האמת…

וכעת לנתון החשוב והמעניין ביותר – מספר המכורים: אחד הנושאים החמים ביותר בדיון על לגליזציה/דה-קרימינליזציה של סמים הוא השאלה האם הדבר יגרום לעליה במכורים לסמים קשים.

הנתונים אותם הציגה הרשות כאמור: “מספר המכורים באמסטרדם הגיע ל-7,000 והם אחראים ל-80% אחוז מעבירות הרכוש” – תרגום הרשות למשפט “The city’s 7,000 addicts are blamed for 80 percent of all property crime” – נתון שמתייחס אף הוא לשנת 1992 ולא לשנת 2005.

אך אם בוחנים את הנתונים האמיתיים מתוך דו”ח המרכז האירופאי לבקרה על סמים והתמכרויות ניתן לראות את הגרף המדוייק ובו הנתונים על מספר המכורים באמסטרדם.

על פי הגרף ניתן לראות בבירור כי מספר המכורים לא הגיע ל-7,000 אלא ירד ל-7,000, וכך גם נכתב בנתונים: “Since 1988 the estimated number of opiate addicts has declined.”

הירידה במספר המכורים המשיכה שנה אחר שנה כפי שניתן לראות בבירור:

מכורים לאופיאטים באמסטרדם
מכורים לאופיאטים באמסטרדם

המשך ישיר למדיניות השקרים

זו כמובן אינה הפעם היחידה בה הרשות למלחמה בסמים מציגה נתונים מעוותים וחסרי בסיס. מאז הוועדה המדוברת בשנת 2011 המשיכה הרשות באותה מדיניות שקרית הכוללת טיעונים מופרכים לחלוטין כגון: “קנאביס מסוכן בדיוק כמו אלכוהול“, “קנאביס מסרטן יותר מסיגריות“, “קפה הוא לא סם – ויקיפדיה טועה” וכמובן – סיפור הג’וינט והלטאות המפורסם אשר הוביל להסרת הכתבה ובהמשך אף לסגירתו של ערוץ הפרסום של הרשות כולו.

יאיר גלר, מנכל הרשות למלחמה בסמים
יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

כמובן שכל אלו הינם המשך ישיר לסילופי הדברים האיומים שמוצגים באתר הרשות בנוגע ל”סמי קנבוס” – טיעונים המבוססים על נתונים בלתי מדעיים בעליל המתורגמים ביד חופשית למדי – כולם הופרכו על ידי כתב המגזין לפני מספר חודשים.

לסיכום, אם הרשות רוצה להתנגד למדיניות אי הפללה/לגליזציה זו זכותה. אך עליה לשמור על כללי האתיקה המצופים מרשות לאומית. בעוד הדו”ח העולמי שהוגש לאו”ם קורא לבדיקה מדעית תוך הסתמכות על נתונים מדעיים, הרשות הלאומית למלחמה בסמים פועלת בדיוק להפך ומקפידה להציג לחברי הכנסת ולציבור נתונים מגמתיים ומעוותים במסווה של מידע מדעי אמיתי.

כולי תקווה שנציגי הקנאביס שישבו בדיון מחר בוועדת הכנסת יגיעו מוכנים להתמודדות לא קלה עם שקרים שייזרקו אל חלל החדר ללא בושה. יש לי הרגשה שהפעם, כשח”כ משה פייגלין יהיה שם, אולי הדברים ייראו מעט אחרת מבעבר…

וכמה דברים על יאיר גלר…

בשנת 2009 מונה יאיר גלר לתפקיד מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים – למרות שהמועמדת יעל ארן דורגה בידי ועדת האיתור במקום הראשון מבין ארבעים וארבעה מגישי המועמדות לתפקיד ואילו גלר דורג במקום השני.

בג”צ ביטל את המינוי בעקבות עתירה של ארן, אך גלר מונה בכל זאת לאחר המלצתו של השר לבטחון פנים דאז, יצחק אהרונוביץ’. “לא ייתכן ששר במדינת ישראל שם ללעג את פסיקת בית המשפט העליון ומתעלם באופן מפורש מהנחיות בג”ץ”, אמרה עו”ד אודליה לוי-אטינגר משדולת הנשים, מי שהגישה עתירה בנושא – אשר נפלה גם היא.

יעל ארן
יעל ארן

בשיחה עם כתב מגזין קנאביס לפני כשנתיים אמרה ארן כי היא תומכת בהפסקת רדיפת צרכני הקנאביס וניתן רק לנחש אם כן מדוע באמת נבחר גלר לתפקיד במקומה… “אני חושבת שענישה לא עובדת,” אמרה אז. “הנושא הזה של להפוך את כולם לעבריינים, זה לא נראה לי.”

מרגע שנכנס גלר לתפקידו, במקומו של חיים מסינג (שמאז כבר הספיק להתנצל על מדיניותו ואף הודיע על תמיכה בהפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל), קפצה משכורתו באופן מיידי מ-36 אלף ש”ח בחודש ללמעלה מ-42 אלף ש”ח בחודש. מאז המשיכה המשכורת לטפס בכל שנה עד שבשנת 2012 הגיעה עד קרוב ל-52 אלף ש”ח בחודש.

עוד כתבות מאת שירן גונן:
יעל גרמן מציגה: טרגדיה של טעויות
תגידי שלי, את מסטולה?
על הידרו, קונספירציות ועיתונאים בורים
ועוד…

ראו גם: יאיר גלר הגיש תלונה נגד פעיל לגליזציה – בגלל סטטוס בפייסבוק

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר