בזמן שהופצצתם: שוטרים פרצו להם לדירה בחיפוש אחר זרעים

תומר ולירון חזן בכלל לא מעשנים קנאביס ומעולם לא גידלו שום דבר לא חוקי בביתם ● בעיצומו של מבצע “צוק איתן” ותוך כדי אזעקות שנשמעות מכל עבר, בלשים פרצו לביתם בכח ועצרו אותם ללא כל סיבה נראית לעין ● “הם השפילו אותנו,” מספרת לירון, “פחדנו שהם מחבלים”

לא מספיק שאזרחי ישראל נאלצים לספוג רקטות ואזעקות, חלקם צריכים להתמודד במקביל גם עם הטרדות מצד המשטרה. בעיצומו של מבצע “צוק איתן” ולצד פרשיות מביכות המאיימות להטיל קלון על התנהלות בכירי משטרת ישראל, בלשים פרצו בכח את דלת ביתם של תומר ולירון חזן, ללא צו חיפוש, ועצרו את השניים תוך הפגנת אלימות, איומים, הפחדות והאשמות שווא. את הלילה נאלצו בני הזוג לבלות בדירתם הפרוצה לאחר שהשוטרים שברו את מנעול הדירה, וכל זאת בעיצומו של מצב בטחוני רעוע ואזהרות מפני חטיפות ופיגועי טרור.

תומר ולירון חזן
תומר ולירון חזן

שתי דקות אחרי שחזרה לירון חזן לביתה בערב יום חמישי, 10.7, ובשיא הפגזות הרקטות מעל גוש דן והאיומים על פיגועי טרור שעלולים להתרחש ברחבי המדינה, פרצו בכוח לדירתה לא פחות משישה שוטרים ובלשים מתחנת תל אביב, ללא צו חיפוש, ללא אישור דיירי הבית ומבלי להסביר מדוע הם עושים זאת.

“זמן קצר לאחר שהם פרצו לדירה מבלי אישור מילולי או בכתב מצידנו, הם הודיעו שבעלי תומר עצור ושגם אני עלולה להיות מעוכבת לחקירה ואף להיות עצורה,” מספרת לירון, שמעולם לא האמינה שתיאלץ לעבור השפלה שכזו. “אני ובעלי לא משתמשים בכל סמים שהם ומעולם לא קנינו או הזמנו קנאביס או סמים אחרים לביתנו. מבלי לפרט את סיבת הגעתם ופריצתם לדירה השוטרים טענו בדיעבד שעשו זאת בשל סירובנו לפתוח את הדלת.”

“פחדנו שהם מחבלים”

בשל המצב הביטחוני הרעוע החליטו כאמור בני הזוג שלא לפתוח את הדלת ולא לענות לדפיקות. “לא האמנו שהם שוטרים,” מסבירה לירון. “לא ראינו את תעודת השוטר שהם טענו שהציגו בעינית ולא רצינו לפתוח חריץ בכדי לראות שמא מחבל ישתמש בנשק חם. לפני שהם פרצו עוד הספיק השכן לבקש מהם שיזדהו ויראו לו צו חיפוש, אך הם סירבו. כשלא היו מוכנים להציג צו חיפוש התקשר בעלי למשטרה כדי להתלונן על נסיון פריצה לבית.”

דקות לאחר מכן השוטרים התפרצו בכח לדירה ומבלי לדעת את שמות דרי הבית הם ביקשו לראות תעודות זהות. “הצגנו להם את תעודות הזהות ואז הם שאלו אותי מספר פעמים לשם בעלי,” היא ממשיכה. “הבנו מכך שכלל לא ידעו את שמו.”

חיפוש בלתי חוקי
“הפכו לנו את הדירה ללא סיבה – ולא מצאו כלום”

“במקביל קיבלתי שיחת טלפון מאמי, עניתי לה ואמרתי בבהלה שמשטרה התפרצה לי לבית. הם צעקו עלי שאנתק את השיחה ואיימו שאם אשבש את החקירה תוך התעסקות בנייד אהיה עצורה גם אני. כל הזמן המשכתי לשאול מדוע הם כאן, מה הסיבה? אך הם סירבו לתת את הסיבה ורק אמרו שלא מדובר ב’רצח או מעשה אלימות אחר’. הם לא אמרו במפורש שמדובר בעניין חיפוש אחר סמים כפי שציינו בדו”ח החיפוש שנרשם בשעה 21:00, ורק חזרו על המשפט ‘תכף תדעו’, אבל במשך חצי שעה לא אמרו מדוע נערך החיפוש ומדוע תומר בעלי עצור.”

בדיעבד הבינו השניים שמבחינה חוקית מותר היה להם להתעסק בטלפון, לנוע באופן חופשי בדירה בעת החיפוש (דבר הנאסר עליהם באיומים), להתקשר לעו”ד ולצלם את הנעשה – אך השוטרים לא איפשרו זאת ובכך פעלו לכאורה בניגוד לחוק.

אלימות משטרתית

“הם אזקו את תומר שלרגע לא סירב ולא נהג בצורה אלימה ולקחו אותו לחדר השינה,” מספרת לירון עוד. “הם לא נתנו לי לגשת לראות את הנעשה בשאר הבית, הכריחו אותי לשבת בסלון בחרדה ולחכות, כשבינתיים הפכו את הדירה בחיפושים, שברו כלי אכסון מזון מזכוכית שנמצא במטבח, שפכו את המים של הכלבים על הרצפה ושאלו כל הזמן – ‘למה לא פתחתם את הדלת’ – כאשר כבר אמרנו קודם לכן שזה קרה בשל המצב הביטחוני והחשש שלנו שמדובר במחבלים.”

בשלב מסוים שאל הקצין את לירון האם הסיבה לכך שלא פתחו את הדלת היא שהשניים מסתירים משהו בדירה. “הוא פנה אליי בצורה מזלזלת והחליט מראש מה הוא רוצה לשמוע,” מסבירה לירון. “‘אל תגידי לי שלא פתחתם בשל המצב הביטחוני,’ הוא אמר באגרסיביות, אך אני התעקשתי שזו אכן הסיבה.”

דוח החיפוש
דוח החיפוש: “נשברה לשונית הדלת, לא נמצא דבר”

“כאשר לקחו את בעלי לחדר השינה שלנו כשהוא אזוק וידיו מאחורי הגב והפכו את ארון הבגדים ואת המצעים מעל המיטה וכל פינה בחדר (זאת ראיתי רק לאחר ששיחררו אותנו והותר לי ללכת חופשיה בדירתי), הרגשתי סחרור ובחילה, האף שלי נזל, התייבשתי, היה לי קשה מאוד להשגיח על שני הכלבים המבוהלים, הרגשתי קושי בנשימה (אני אסטמטית שמטופלת במשאפים וסטרואידים לפי צורך), לחץ באזור החזה, נמלוליות בידיים, חוסר אונים וחוסר הבנה של המצב,” מתארת לירון את החוויה הקשה. “רק כשהזכרתי את עצם היותה של קרובת משפחה שלנו עורכת דין, לפתע הם שחררו את תומר מהאזיקים וביקשו ממנו להתלוות אליהם לתחנת המשטרה כדי לענות למספר שאלות.”

“הזמנתם זרעים מאיביי!”

רק לאחר שנלקח תומר לחקירה הבינו השניים במה הם מואשמים. “תומר עוכב בתחנה למשך שעתיים עם הבלשים ואז הובל לחדר המתנה בו ישבו אנשים בעלי חזות מאיימת לשעתיים נוספות, ובסה”כ כ-4 שעות עיכוב בפועל,” מתארת לירון את הסיטואציה המוזרה אליה נקלעו השניים. “ברור לנו שההמתנה וההפחדה נועדו בכדי להתיש את תומר לפני ה’חקירה’ לכאורה, אך לבסוף תומר לא נחקר באותו הערב וכאשר שאל שוב לסיבת החיפוש והחקירה נשאל בתגובה – ‘מה הזמנת באיביי?’.”

כך, תוך רמיזות עוקצניות, הבינו השניים במה הם מואשמים. “שוטר נוסף שאל אם הזמנו זרעים באיביי,” אומרת לירון וטוענת כי זו לדעתה כלל אינה הסיבה האמיתית לחיפוש הבלתי חוקי. “לדעתי הם זרקו את עניין הזרעים לאוויר כדי לכסות את עצמם מהתביעה שאנו נגיש כלפיהם על חיפוש ועיכוב ללא צו ואי מסירת הסיבה ועל היחס הבזוי שקיבלנו באותו הערב,” הסבירה.

חיפוש בלתי חוקי
“הפכו לנו את הדירה ללא סיבה – ולא מצאו כלום”

לאחר הפחדות ואיומים, וכאשר הוא עדיין אזוק, הכריחו השוטרים את תומר לחתום על דו”ח חיפוש וזאת מבלי לתת לו לקרוא אותו, איימו שיעצרו את בני הזוג אם לא יחתום, ורק בדיעבד הסתבר שעל הדו”ח החתום ישנו סעיף בו אישרו לכאורה השניים חיפוש ללא התנגדות בדירה. “כמובן שלא הוסבר לנו מראש על מה אנחנו חותמים ומבחינה פיזית-רציונלית לא היינו כשירים לחתום על שום מסמך,” היא טוענת. “היינו מבועתים ובפועל הם לא שאלו דבר לגבי חיפוש. הם זייפו את חתימתי בדו”ח כאילו הייתי עדה לאישור החיפוש. מעולם לא חתמתי על דבר שכזה. יתרה מזאת, עם פריצתם לדירה תומר אמר להם מראש שהוא לא מאשר להם לערוך חיפוש ללא צו מתוך עקרון. אנחנו אנשים עקרוניים ומאמינים שעל השוטרים למלא את החוק.”

“זהו מעשה לא נסלח – השפילו אותנו”

“זהו מעשה לא נסלח של חדירה לפרטיות הגובל בהטרדה,” היא אומרת. “מעבר לכך שביום שאחרי לא הרגשתי טוב וחוויתי התקף אסטמה בעקבות הלחץ שנגרם לי מהאירוע. לילה שלם בילינו עם דלת לא נעולה בגלל שהם שברו את המנעול ואף נאלצנו לשלם 600 ש”ח לתיקון הדלת. כסף שאף אחד לא החזיר לנו.”

“הם אזקו אותי מול אשתי כמו כלב, צרחו עליה כשהיא בהתקף לחץ עם אסטמה,” מספר תומר. “הם הסתירו את העינית ודפקו בעוצמה על הדלת. לא יכולתי אפילו לראות מי זה. ביקשתי לראות תעודת שוטרים והם המשיכו להסתיר את העינית בדלת. הם הפכו את הבית, שברו ארון, זרקו את כל הבגדים על הרצפה, התיקים, דברים אישיים… הזוי לגמרי.”

לאחר החיפוש פרסמה לירון בדף הפייסבוק שלה את התמונות מן האירוע וכך כתבה: “משטרת ישראל, אתם ללא ספק הגוף הבזוי ביותר במדינה. בדיעבד שמחה שהתנהלתם בצורה בזויה שכזו המאפשרת לנו לתבוע אתכם ולהראות לאזרחים שאתם עושים הכל מלבד להגן על זכויותיהם. מאחלת גם לנשים שלכם לראותכם אזוקים בידיים וברגליים כפי שראיתי את בעלי ושמחה על אורח החיים החוקי והסאחי שלי שהשתלם הפעם.”

כאשר פנו השניים למח”ש בבקשה לקבל החזר על הדלת השבורה נענו בגיחוך מצד השוטרים שהפנו אותם בחזרה לתחנת המשטרה. “המינימום שהם יכולים לעשות זה להחזיר את הכסף על הנזק שגרמו,” סיכמה.

כזכור, ב-8.7, יומיים לפני האירוע הנ”ל, פרסמנו את סיפורו של אלעד שהגיע יחד עם חברתו לטיול בירושלים ונאלץ לבלות שעות ארוכות בתחנת המשטרה לאחר שנעצר לא פחות מ-3 פעמים בתוך 24 שעות בלבד.

לצד הודעתם של גורמים בכירים במשטרה כי בכוונתם להפסיק לרדוף את צרכני הקנאביס בישראל (ראו כאן), ולצד הצהרתו של מפכ”ל המשטרה יוחנן דנינו על כך ש”לא מעניין אותי מי שמעשן ג’וינט במרפסת” (ראו כאן), נראה שפקודיו של דנינו לא הפנימו את המסר ופועלים יום אחר יום ברדיפת אזרחים ישראליים שלא פגעו באיש, ושחלקם אפילו אינם צרכני קנאביס כלל.

מדוברות המשטרה נמסר כי “מדובר בפעילות משטרתית כנגד תופעת סחר בסמים. בלשי המשטרה הפעילו את סמכותם בהתאם לחוק ע”פ פקודת הסמים. במידה ועולה טענה אחרת, כמובן שעומדת לטוענים הזכות לפנות למח”ש”.

לעוד חיפושים לא חוקיים לחצו כאן

ראו גם: 4 משפטי קסם להתמודדות עם שוטרים
ראו גם: נאשם בהחזקת 37 גרם מריחואנה – זוכה בגלל חיפוש לא חוקי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר