לראשונה רוב בפרלמנט ההולנדי בעד גידול קנאביס מסחרי

הולנד הליברלית, שכבר היום נחשבת לאחת מבירות הקנאביס של העולם אם לא ה-, בדרך לעשות צעד נוסף אל עבר הלגליזציה. בימים אלו נאסף רוב בפרלמנט בעד התרת גידול מסחרי של קנאביס. המטרה לאפשר בקרת איכות על המוצר הנמכר בחנויות החוקיות (קופישופס), שכיום רוכשות את המריחואנה מגורמים בלתי חוקיים.

חנויות הקנאביס החוקיות פועלות באמסטרדם ובערים נוספות בהולנד עוד משנת 1976, אך את התוצרת הנמכרת באופן חצי-חוקי ולגיטימי לחלוטין לציבור נאלצים בעלי ה’קופישופס’ להשיג באופן בלתי חוקי – זאת מאחר וגידול מריחואנה עדיין מוגדר כאסור.

כעת הצעת חוק בעניין זה בדיוק זוכה לראשונה לרוב בפרלמנט ההולנדי וכמו הפרלמנט האיטלקי שגם הוא עושה בימים אלו את פעמיו אל עבר רגולציה על שוק הקנאביס, בהולנד מקווים שלגליזציה של גידול מריחואנה מסחרי תאפשר פיקוח ובקרה על איכות החומר המסופק לצרכנים.

בנוסף המהלך צפוי לפתור את השטח האפור הקיים בחוק ההולנדי המתיר מכירת קנאביס אבל אוסר גידולו. איסור זה הופך את כל בעלי ה’קופישופס’ לעבריינים וגם לא מאפשר בקרה ובדיקות של איכות החומר ופיקוח על אי שימוש בחומרי הדברה כימיים.

ורה ברגקאמפ
חברת הפרלמנט ההולנדי ורה ברגקאמפ, יוזמת החוק להתרת גידול קנאביס ביתי: “יאפשר בקרב ופיקוח, למען בריאות הציבור”

“לאנשים היום אין מושג מה הם מעשנים,” אומרת חברת הפרלמנט ההולנדי ורה ברגקאמפ נציגת מפלגת D66 ויוזמת הצעת החוק. ברגקאמפ וחבריה ליוזמה החתימו את מרבית המפלגות בפרלמנט על ההצעה והצליחו להשיג רוב שיתמוך בה. “היום אתה יכול לרכוש וויד אבל אתה לא יכול לגדל אותו, וזה שגוי,” אמרה. “רגולציה תאפשר בקרת איכות וצמצום הפשיעה ואחוז גבוה מהציבור תומך בעמדה גם כן.”

כאמור, בעוד שכיום נאלצים בעלי הקופישופס לרכוש את המריחואנה שהם מוכרים ממקורות שונים ובלתי חוקיים ללא כל בקרת איכות, מטרת ההצעה היא לאפשר גידול חוקי ברשיון ופיקוח של המדינה. למרות שבעוד כחצי שנה ייערכו בחירות כלליות בהולנד, חברת הפרלמנט ברגקאמפ מקווה ההצעה שלה תספיק לעבור עוד לפני כן.

יש לציין שלמרות התמיכה הרחבה יחסית בפרלמנט ההולנדי, בממשלה הדברים נראים מעט אחרת. שר המשפטים ההולנדי ארד ון דר סטוייר סירב לקבל את תוצאות המחקר שבחן את מדיניות הקנאביס של הולנד ומצא כי טוב. ון דר סטוייר אמר בתחילת השנה שטרם הוצגו הוכחות ברורות לכך שהתרת גידול קנאביס ביתי תפחית את אחוזי הפשיעה וכן שהתרה כזו עלולה לעודד צעירים לאמץ את התחביב.

כזכור בשנת 2014 נדרש בית המשפט העליון בהולנד לסוגיית גידולי הקנאביס וסירב להעניש שני מגדלי מריחואנה שנתפסו עם אלפי צמחים בלתי חוקיים שגידלו עבור חנויות הקנאביס. השופט האשים את מדיניות הממשלה שמפלילה את המגדלים בזמן שמתירה את המכירה בקופישופס. “בית המשפט מוצא את הנאשמים אשמים, אבל הם לא יוענשו,” קבע אז. שנה קודם לכן בית המשפט ניגח גם את החלטת הממשלה לאסור מכירות קנאביס בחנויות בשלושה מחוזות בדרום הולנד. בעלי הקופישופס טענו שהחלטה זו פגעה בפרנסתם וזכו במשפט.

ראו גם:
המדריך המלא לסטלן באמסטרדם
יעדי חופשת קנאביס (שהם לא אמסטרדם)

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר