ארגון סיינטולוגיה פתח קמפיין נגד קנאביס בתל אביב

דוכן הסברה של הארגון הסיינטולוגי “עולם ללא סמים” שהוגדר בעבר כ”כת המסוכנת בישראל”, נפתח הבוקר (ד’) בשד’ רוטשילד בת”א ובכיכר השעון ביפו. “זה מתחיל במריחואנה ועובר לקוקאין,” מסבירה אחת הנשים בדוכן בכעס, תוך שהיא מחלקת פלאיירים לעוברים.

הלחץ הציבורי לטובת הפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל והסדרת השוק בחוק (לגליזציה) הולך ומתגבר בשבועות האחרונים, ובעקבותיו מתעוררים הארגונים המתנגדים להקלה מסוג זה.

כעת, אחרי שהרשות למלחמה בסמים פתחה בקמפיין רדיו מרגיז נגד לגליזציה, יוצא גם הארגון האזרחי לפעילות.

הבוקר (ד’) פתחו נציגי ארגון “עולם ללא סמים” – ארגון סיינטולוגי בראשותה של איילת מאליס כהן – דוכנים בשד’ רוטשילד בתל אביב ובכיכר השעון ביפו והחלו בחלוקת עלונים ופלאיירים נגד קנאביס לעוברים והשבים.

סטס ארשנסקי, צעיר תל אביבי, עבר בסביבה ונתקל באחת הנשים שפעלו בדוכן ברוטשילד. הוא ניסה להסביר שקנאביס אינו סם ככל הסמים ושהוא אינו ממכר כמוהם, אך היא בתגובה איבדה עשתונותיה והחלה לצעוק ש”זה מתחיל במריחואנה ועובר לקוקאין” – זאת תוך שהיא מצביעה על הזרוע בצורת הזרקה.

צפו:

בכיכר השעון נתקל אורי בוקסנבוים בדוכן נוסף:

דוכן עולם ללא סמים תל אביב
דוכן הארגון בכיכר השעון, יפו

במסמך שחולק לעוברים מצויינות שלוש טענות שאמורות, כך על פי הארגון, לשכנע את מי שתומך בלגליזציה לשנות את דעתו.

עולם ללא סמים

הטענה הראשונה היא כלפי הנתונים שמצאו שחוקי הלגליזציה בקולורדו הובילו לירידה חדה באחוזי הפשיעה בקטגוריות רבות. לטענת הארגון נרשמה עלייה בתאונות הדרכים, בשיעורי הפשיעה ובמקרי הרצח – כל זאת בעקבות הלגליזציה.

עם זאת הנתונים שפורסמו על ידי לא אחרת מאשר ‘המחלקה לבריאות הציבור’ של ממשלת קולורדו, מצאו שבשנה שלאחר הלגליזציה ירדו אחוזי הפשיעה בדנבר, בירת קולורדו, ב-14.6% בהשוואה לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מקרי הרצח ירדו ב-66.7% (!) ומקרי השוד ירדו ב-7%.

הטענה השנייה של הארגון היא נגד טענת תומכי הלגליזציה כי מדובר בהסדרת השוק למבוגרים בלבד. הסיינטולוגים טוענים שלאחר הסדרה שכזו חברות הקנאביס יפעלו בכל כוחן כדי לעודד צעירים לצרוך מריחואנה – בדיוק כפי שעשו לטענתם חברות הטבק הגדולות.

מאחר ומדובר בהשערה או פרשנות בלבד, שאינה ניתנת להוכחה או הפרכה, ניתן להגיד רק שגם אם טיעון זה היה נכון במאה אחוז, שהרי זו עדיין לא סיבה מספיק טובה לרשום תיקים פליליים לבוגרים שבחרו לצרוך קנאביס להנאתם. אם חברות גדולות יפעלו בניגוד לרצוי, יש להטיל עליהן ענישה בהתאם.

הטענה השלישית והאחרונה נוגעת לכספים שעתידה הממשלה להרוויח מהסדרת שוק הקנאביס בחוק. לטענת הסיינטולוגים אמנם יהיו רווחים ממיסוי השוק, אך העלויות שהמדינה תוציא על טיפול במכורים ובנפגעי הקנאביס יעלה עשרות מונים על הרווחים ממיסוי. לצורך כך משווה הארגון את הנזקים להם גורמים אלכוהול וטבק.

עם זאת, ידוע שקנאביס אינו גורם לנזקים פיזיים משמעותיים. למעשה נמצא במחקרים שאלו המתחילים בצריכת קנאביס מפחיתים בעשרות אחוזים הן את השימוש בתרופות והן את השימוש בשירותים רפואיים אחרים. ושוב – גם אם הסדרת השוק בחוק לא היתה שווה ולו שקל למדינה, אין זו סיבה מוצדקת להפליל אנשים בוגרים שצרכו קנאביס להנאתם.

על פי ‘המרכז לנפגעי כתות בישראל‘, הסיינטולוגיה היא דת אשר מאמינה כי העולם נברא לפני 75 מיליון שנים על ידי שליט גלקטי, חייזר אכזר בשם זנו. הסיינטולוגיה הוקמה בשנת 1967 על ידי רון ל. האברד, שהתפרנס עד אז מכתיבת סיפורים בדיוניים ובשנת 52’ טען כי “הדרך היחידה בה תוכל לשלוט באנשים היא לשקר להם.” דו”ח ועדת תעסה-גלזר, שבחנה וחקרה את נושא הכתות בארץ מטעם הכנסת במשך חמש שנים, קבעה נחרצות כי “סיינטולוגיה היא הכת המסוכנת בישראל”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר