לגליזציה בארה”ב: 3 מדינות נוספות בדרך לקנאביס חוקי

תשע כבר עשו זאת וכעת שלוש נוספות בדרך לאותו כיוון: במדינות דקוטה הצפונית ומישיגן צפויים בעוד 3 חודשים רוב התושבים להצביע בעד לגליזציה של קנאביס. במדינת ניו-ג'רזי מבטיח המושל לגליזציה עוד השנה דרך חקיקה ללא משאל עם

9 מדינות כבר אישרו לגליזציה בארה”ב בשנים האחרונות: וושינגטון וקולורדו במשאלי עם בנובמבר 2012, אלסקה ואורגון במשאלי עם בנובמבר 2014, קליפורניה, נבדה, מיין ומסצ’וסטס במשאלי עם בנובמבר 2016 ואחרונה ורמונט – הראשונה שעשתה זאל ללא משאל עם אלא בחקיקה בינואר 2018.

בחודש נובמבר הקרוב (2018) יגיעו אזרחי ארה”ב שוב לקלפיות, לבחור את הנציגים שלהם לקונגרס ולסנאט. בשתי מדינות – מישיגן ודקוטה הצפונית, הגובלות שתיהן עם קנדה, יצביעו התושבים גם על הצעות חוק ללגליזציה של קנאביס למטרות פנאי ובשתיהן מסתמן רוב בעד ההצעה. במדינה נוספת, ניו ג’רזי, לחופי מזרח היבשת, המושל פיל מרפי הבטיח להעביר לגליזציה בחקיקה עד סוף השנה ללא צורך במשאל עם.

דקוטה הצפונית – האם המדינה השמרנית תאשר לגליזציה?

אם תושבי דקוטה הצפונית יצביעו בעד לגליזציה בנובמבר הקרוב, היא תהפוך למדינה השמרנית ביותר שאישרה לגליזציה עד כה. בנוסף היא תהפוך גם למדינה שהתקדמה הכי מהר מאישור של קנאביס רפואי ללגליזציה מלאה. רק לפני שנתיים, ב-2016, הצביעו תושבי דקוטה הצפונית על הצעת החוק לאישור קנאביס רפואי, שאושרה עם 64% מהקולות. שנתיים לאחר מכן, הם כבר עומדים להצביע על לגליזציה מלאה.

בסקר האחרון שנערך במדינה לקראת ההצבעה בנובמבר, מסתמן רוב בעד לגליזציה – 46% ענו שיצביעו בעד, 39% ענו שיצביעו נגד, ו-15% עדיין לא החליטו.

לגליזציה בארהב
תוצאות הסקר לקראת ההצבעה על לגליזציה בדקוטה הצפונית

מישיגן – רוב מוחלט בעד לגליזציה

המצב במישיגן שונה מאוד מזה בדקוטה הצפונית. למישיגן יש תעשייה מבוססת של קנאביס רפואי שפועלת במדינה מאז שנת 2008, אז 63% מתושבי המדינה הצביעו בעד לגליזציה של קנאביס רפואי. עם היסטוריה כזאת ארוכה של קנאביס רפואי, לא פלא שתושבי מישיגן כבר מרגישים בנוח עם הסדרה של שוק הקנאביס גם למטרות פנאי.

לפי סקר שנערך על ידי המכון לחקר מדיניות ציבורית באוניברסיטת מישיגן, ישנו רוב ברור בעד לגליזציה במדינה. הרבה מהבוחרים עדיין מתלבטים לאיזה מועמדים לקונגרס להצביע, אבל רובם כבר בטוחים שיצביעו בעד לגליזציה של קנאביס. 61% מהנשאלים אמרו שיצביעו בעד לגליזציה, 34% אמרו שיצביעו נגד, ורק 5% אמרו שהם עדיין לא החליטו. בהתבסס על נתונים אלו אפשר להעריך כמעט באופן ודאי שיהיה רוב בעד הצעת החוק.

עוד מסקנה מעניינת מהסקר היא שאחוז התמיכה בלגליזציה משתנה באופן קיצוני מקבוצת גיל אחת לשניה, וחושף פער בין-דורי גדול בסוגיה. רק 30% מתושבי מישיגן מעל גיל 65 אמרו שיצביע בעד לגליזציה, לעומת 62% בקרב גילאי 30-64. בקרב תושבי מישיגן מתחת לגיל 30, התמיכה בלגליזציה גבוהה עוד יותר – 80% אמרו שיצביעו בעד.

ניו ג’רזי – המושל יצליח לקיים את הבטחת הבחירות שלו?

פיל מרפי, המושל החדש של מדינת ניו ג’רזי, זכה בבחירות בשנה שעברה אחרי שהבטיח במהלך הקמפיין שלו שאם ייבחר יהפוך את הקנאביס לחוקי במדינה. כאשר נכנס לתפקיד המושל בחודש ינואר האחרון הוא כבר הבטיח להעביר חקיקה ללגליזציה “עד סוף השנה”.

אם יצלח המהלך תהפוך ניו ג’רזי למדינה השנייה שמאשרת לגליזציה בארה”ב לא דרך משאל עם אלא בהחלטה חקיקתית, זאת לאחר שמדינת ורמונט היתה הראשונה לעשות כן בתחילת השנה, ינואר 2018.

אבל לפני שהמושל יוכל לקיים את הבטחתו ולאשר את החוק עליו לצלוח קודם את ההצבעה בסנאט של ניו ג’רזי, ושם כבר קמו לו מתנגדים. לפי תחקיר בעיתון המקומי NJ מחודש אפריל השנה, רק 5 מתוך 40 חברי הסנאט של ניו ג’רזי הצהירו שיצביעו בעד הצעת החוק. 20 חברי סנאט אמרו שיצביעו נגד, ועוד 15 עוד לא החליטו או שלא הגיבו לפניית העיתון.

כמעין הצעת פשרה, קבוצה של חברי סנאט שמתנגדים ללגליזציה במדינה גיבשו הצעת חוק לאי-הפללה במקום. במסגרת הצעת החוק תוחלף הענישה הפלילית על החזקה של עד 10 גרם קנאביס בקנסות. אך המושל פיל מרפי לא מעוניין לקבל את ההצעה של המתנגדים ולהתפשר על אי-הפללה במקום לגליזציה.

“אני מאוד מכבד את חברי הסנאט שהציעו אי-הפללה של אחזקת כמות קטנה של קנאביס, ואני מודה להם על שזיהו את החשיבות של הנושא”, אמר בראיון בתחילת השנה. “אבל אי-הפללה לבדה לא תגרום לסוחרי הסמים בפינות הרחוב לפשוט רגל, ולא תגן על הילדים שלנו. היא לא תעזור להילחם בפערי הגזע שאנו רואים בתחום אכיפת הסמים. אם אלו אכן המטרות שלנו – אז האופציה ההגיונית היחידה היא לגליזציה, רגולציה, ומיסוי של מכירת קנאביס למבוגרים”.

בניגוד לסקר המנבא רעות מחודש אפריל, יו”ר הסנאט ומי שאמון על הרשות המחוקקת במדינה, סטיב סוויני, הודיע בתחילת השבוע בראיון עם אתר Politico שהוא מאמין שיש כעת רוב בסנאט בעד לגליזציה.

“אני בטוח שנגיע ל-21 קולות שאנחנו צריכים בסנאט, ואל תתפלאו אם חלק מהמחוקקים שאמרו שהם מתנגדים יצביעו בעד בסופו של דבר,” אמר בהתייחסו למתנגדים. “יש כאלו שאף פעם לא יתמכו בזה, אבל הרבה מהם יושבים על הגדר כרגע רק בגלל שהם לא רוצים להתחייב על תמיכה בחוק לפני שבכלל נוסחה הצעת החוק, ואני מבין את זה, לא הייתי מצפה מהם להתחייב לעניין לפני שיש להם הצעת חוק מול העיניים”.

כרגע הצעת החוק ללגליזציה נמצאת בשלבים האחרונים של הניסוח שלה, והיא צפויה לעלות להצבעה עד סוף השנה. בינתיים, התובע הכללי במדינה Gurbir Grewal הורה לרשות השופטת להקפיא את ההליכים המשפטיים בתיקים שקשורים בקנאביס עד חודש ספטמבר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר