ארה”ב קוראת לשינויים גדולים בחוקי הסמים הבינלאומיים

בפעם הראשונה מאז תחילת המלחמה בסמים, נראה שארה”ב מוכנה להתיר למדינות אחרות להקל בגישתן לחומרים בלתי חוקיים: בכיר בממשל האמריקני הודיע כי ארה”ב תומכת בשינוי חוקי הסמים כך שיתירו לכל מדינה לקבוע חוקים בעצמה, ללא מחוייבות לאמנת האו”ם מ-1961.

הסיבה העיקרית להתעכבות במאבק להקלה על חוקי האיסור על קנאביס היא אמנת האו”ם המפורסמת שנחתמה בשנת 1961 בראשותה ובהשפעתה של ממשלת ארה”ב. האמנה, עליה חתומות מרבית מדינות המערב, קובעת כי קנאביס הינו שווה ערך להרואין וסמים קשים אחרים, ונמצא יחד איתם תחת הגדרת ‘סם מסוכן מדרגה ראשונה וללא תועלת רפואית’.

במשך עשרות שנים הובילה ארה”ב את האיסור הפלילי על השימוש בסמים, לא רק בתוך גבולותיה, אלא בכל העולם. כעת, לראשונה מאז נחתמה האמנה ב-1961, מצהירה ארה”ב, מייסדת ומובילת אותה מדיניות כושלת, כי יש לאפשר למדינות אחרות החתומות על האמנה ליישם מדיניות סמים עצמאית.

“דברים השתנו מאז…”

במסיבת עיתונאים שנערכה ב-9 לאוקטובר הודה וויליאם בראונפילד, סגנו של מזכיר המדינה האמריקני ג’ון קרי, כי אמנת הסמים של האו”ם, חוד החנית של חוקי הסמים הבינלאומיים, צריכה להשתנות בכדי לאפשר יותר גמישות בקביעת מדיניות הסמים. “האמנה נכתבה ונחתמה ב-1961”, הוא אמר. “דברים השתנו מאז 1961”.

וויליאם בראונפילד
“איך אפשר לאסור על מדינה אחרת לעשות מה שעשו שתי מדינות בארה”ב”? – וויליאם בראונפילד, סגן מזכיר המדינה האמריקני

“האמנה צריכה להרשות מדיניות סמים שונה במדינות שונות,” אמר בראונפילד. “יש לקבל את העובדה שלמדינות מסויימות תהיה גישה מאוד קשוחה לגבי סמים, ומדינות אחרות תעשנה לגליזציה של קטגוריות שלמות של סמים.”

בראונפילד התייחס באופן ספציפי ללגליזציית המריחואנה בוושינגטון וקולורדו ואמר: “איך אני יכול, בתור נציג של ממשלת ארה”ב, לאסור על ממשלה אחרת לבצע כל ניסיון עם לגליזציה של מריחואנה, אם שתיים מתוך 50 מדינות בארה”ב כבר בחרו ללכת בדרך הזו?”

אמירה הזו מגיעה בזמן שארה”ב ומדינות אחרות מתכוננות לועידת הסמים המיוחדת של העצרת הכללית של האו”ם ב-2016. פעילי לגליזציה כבר מזמן סימנו את הועידה ב-2016 כהזדמנות הגדולה הבאה לשינוי חוקי הסמים הבינלאומיים שמאלצים את כל המדינות להתייחס לסמים כנושא של אכיפה פלילית, ולא כנושא של בריאות הציבור.

לפני שלושה חודשים קרא גם ארגון הבריאות העולמי (WHO) להפסקת הפללת צרכני הסמים: “על המדינות לפעול לכיוון דה קרימינליזציה של התנהגויות כמו שימוש בסמים, זנות, יחסי מין חד מיניים והגדרות מיניות חריגות ולבטל את הענישה הבלתי צודקת כנגד אלו העוסקים בהן,” נכתב בדו”ח שפירסם הארגון. בתחילת החודש פירסם גם המכון הקנדי לחקר התמכרויות תמיכה בלתי מסוייגת בלגליזציה ובחודש שעבר פירסם ה’ניו יורק טיימס’ סדרת מאמרי מערכת נוקבים בעד וקרא “לפתוח את שוק המריחואנה לחופשי”.

ראו עוד:
10 מדינות שנמצאות בדרך ללגליזציה
למה לא תהיה לגליזציה אם לא תעשו עם עצמכם משהו
קלצ’ר היי 2014 – הסרט המלא לצפייה ישירה
פייסבוק נוזפת ב-DEA: “הפסיקו להשתמש ברשת כדי ללכוד סוחרים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר