טוען...

ארדן מוותר על המיליארדים: “יצוא קנאביס רפואי יוביל לפשיעה חמורה”

מכה לחקלאים ולאוצר המדינה: השר לבטחון פנים גלעד ארדן הודיע כי אין בכוונתו לאשר ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל ובכך ויתר על המיליארדים ועל אלפי מקומות העבודה. “לא כל דבר נמדד בכסף, ייצוא יוביל לזליגה ולפשיעה חמורה,” הוא מסביר הערב. פרסום ראשון.

בחודשים האחרונים, עם כניסתו של יעקב ליצמן לתפקיד שר הבריאות, ציפו רבים לאישור ייצוא של קנאביס רפואי מישראל לחו”ל. בעוד שבתקופתה של יעל גרמן כשרת הבריאות סירבו גורמי המשרד לפניות לרכישת התוצרת הישראלית, קיוו גורמים בענף שבעקבות דבריו האחרונים של השר החדש-ישן יובילו לאישור ויביאו לשינוי ולפריחה כלכלית.

חוות קנאביס שאיפה לחיים
חוות קנאביס ישראלית: “החקלאות תזקוף את ראשה”

בראיונות שונים, בין השאר בתכניות כלכליות בטלוויזיה, דווח על כך שאישור ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל עשוי להכניס למדינת ישראל הון עתק. הון שיהיה “גדול אף יותר ממתווה הגז ותעשיית הנשק ויוביל את החקלאות הישראלית לזקוף את ראשה,” כך לדברי ד”ר תמיר גדו, מנכ”ל חברת הקנאביס הרפואי ‘שאיפה לחיים’.

“ייצוא של הסם יוביל לזליגה ולפשיעה”

הערב (ג’), שנה בדיוק לאחר שמשרד הבריאות הודיע על סירובו לייצוא, התנפצו בשנית תקוותיהם של מגדלי הקנאביס הרפואי הנוכחיים וכן של עשרות חקלאים המחכים בקוצר רוח לרשיון גידול שיאפשר להם לצאת מהבור הכלכלי אליו נקלעו, כשהשר לבטחון פנים גלעד ארדן הודיע כי אין בכוונתו לאשר ייצוא של התרופה לחו”ל.

גלעד ארדן לא יהיה ייצוא
גלעד ארדן: “ייצוא קנאביס רפואי יוביל לזליגה ופשיעה”

“השר לביטחון הפנים מתנגד לייצוא קנאביס, שכן הדבר יגרום להגדלת היקפי גידול הקנאביס בישראל, שבסבירות גבוהה יגרום להגדלת הזליגה של הסם המסוכן ברחבי המדינה,” מסר. “דבר זה עלול לגרום לנזקים מסוגים שונים לאזרחי מדינת ישראל ובדגש על קטינים.”

טענה נוספת שהעלו במשרד היא שאישור ייצוא קנאביס רפואי יוביל ל”השלכות קשות הן על היקפי הפשיעה ולרבות בתחום הפשיעה חמורה.”

“לא כל דבר נמדד בכסף”

בהקשר לפוטנציאל הכלכלי האדיר, הטומן בחובו גם אלפי מקומות עבודה חדשים ושלא ימוצה בעקבות ההחלטה, מסרו מהמשרד לבטחון פנים כי “לא כל דבר נמדד בכסף”.

“הפגיעה החמורה באזרחי מדינת ישראל ובתדמית המדינה חשובות יותר מרווח כלכלי מעסקי סמים. לא בכדי מדינות מערביות שמתירות גידול קנביס בתחומן, מאפשרות ייצוא, אם בכלל, בהיקף קטן,” הסביר.

באשר לטענות שהעלו גורמים בענף בראיון בגלי צה”ל באשר לקשרים בלתי לגיטימיים לכאורה בין יועמ”ש המשרד לבטחון פנים לבין גורמים פרטיים בחברת קנאביס רפואי בהולנד, מסר המשרד כי “עו”ד יואל הדר, היועמ”ש של המשרד לביטחון הפנים, הכחיש באותו שידור כל קשר אישי ו/או ניגוד עניינים בתחום הקנאביס. אם יש מסמכים ראוי להציגם. ראוי היה שלא יועלו טענות המכפישות עובד מדינה שתפקידו לייצג נאמנה את עמדת השר והמשרד.”

“אובדן של מיליארדים ומקומות עבודה”

גורם בענף מסר בעקבות ההודעה כי “מצער שהשר אימץ מילה במילה את עמדותיו חסרות הבסיס של היועץ המשפטי שלו. מצופה היה שהשר יקיים דיונים בנושא עם מטופלים, רופאים וחוקרים לפני ויתור כזה שמשמעותו אובדן פוטנציאל של אלפי מקומות עבודה והכנסות של מיליארדים.”

עוד נמסר כי בכוונת בכירים בענף הקנאביס הרפואי לשוחח עם השר ארדן ולהציג בפניו את המסמכים הנוגעים יועמ”ש המשרד יואל הדר ולטענות שהועלו על קשרים לכאורה עם גורמים פרטיים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר