ארדן אישר: קנסות במקום הפללה לצרכני קנאביס

בדרך לשינוי היסטורי: בקרוב מאוד ישונו החוקים נגד קנאביס, לאחר שבמסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכה לפני שעה קלה בתל אביב הודיע השר גלעד ארדן כי יתמוך בהצעת החוק לאי הפללת הצרכנים לשימוש עצמי. העונש על החזקת עד 15 גרם קנאביס בפעם הראשונה יהיה קנס בלבד. בפעם השנייה כפל-קנס ובפעם השלישית הליך טיפולי. בפעם הרביעית יועברו להליך פלילי ורק כמוצא אחרון. השינוי צריך עוד לעבור אישור של הממשלה והכנסת.

השר לבטחון פנים גלעד ארדן הודיע הבוקר במסיבת עיתונאים מיוחדת כי יאמץ את מסקנות הועדה ויתמוך בהצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל, המחליפה את הענישה הפלילית בעונשי קנסות כספיים.

"בין הפללה ללגליזציה כפי שיש במודלים שונים בעולם יש אפשרויות באמצע. אם ננסה לתמצת במילה אחת: עוברים לקנסות מנהליים. הפללה תהיה רק כמוצא אחרון או במצב בו אין ברירה. ההתמקדות צריכה להיות בסוחרים ולא בצרכנים."

ארדן הודיע כי מדובר במדיניות של אי הפללה, "אבל באחריות," לדבריו. "השינויים בחקיקה עולמית, לצד הטיפול בקנאביס רפואי, יצרו לגיטימציה לשימוש בקנאביס," אמר. "זה הוביל אותי למסקנה שיש לבחון אפשרות לשינוי המדיניות. הוריתי על הקמת ועדה מיוחדת שתבחן מדיניות חדשה, שתהיה גם אחראית, גם מקיפה וגם מאוזנת."

"המדיניות היום לא נותנת מענה לכל המכלול כי מצד אחד אנחנו רוצים להעביר את המסר ששימוש בסמים הוא דבר רע ומזיק, ומצד שני למשטרת ישראל אין את הכלים להתמודד עם הנזקים של השימוש בסמים. כל שינוי במדיניות חייב להיות רחב ומקיף ולהתחשב בהשלכות. אם הנתונים מראים שלמרות האכיפה הפלילית לא רק שלא גרם להפחתה בכמות המשתמשים, אלא שאנו רואים עליה בכמות המשתמים, הרי שצריך לבחון איך והאם ניתן להוריד את האיום הפלילי, באופן מלא או חלקי, ולעבור להסברה וטיפול – אולי זה יביא לתוצאות אפקטיביות יותר ולירידה בשימוש בסמים".

"אחרי שהועדה סיימה את הדיונים שלה ואיפשרה לארגונים הקיימים להציג את עמדתם, קיבלתי לידיי את מסקנות הועדה," אמר. "אני חייב לומר שלא רק בחנתי ושקלתי, אלא גם התייסרתי, כי מדובר באחריות מאוד כבדה שיכולות להיות לה השלכות."

"אני חושב שאנחנו מבשרים כאן הבוקר על מדיניות חדשה – שלא מוותרת לגמרי על רכיב האכיפה הפלילית, אבל בהחלט מעבירה את מרכז הכובד לתחום של החינוך, ההסברה והטיפול. השם שבחרנו למדיניות, עוברים לאי הפללה באחריות!"

"חוץ מפתיחת תיק פלילי והעמדה לדין יהיו לגורמי האכיפה גם אמצעים אחרים כדי לטפל בתופעת השימוש. יחד עם זאת דרושים לנו הרבה מאממצי הסברה וחינוך שיסבירו את הנזקים המתמשך והקבוע בקנאביס."

על פי ההמלצה במקום רישום פלילי, עבודות שירות ולפעמים גם מאסר בפועל, יוגדרו קנסות כספיים של 1000 ש"ח למי שייתפס מחזיק קנאביס בכמות לשימוש עצמי בביתו (עד 15 גרם), או 1,500 ש"ח למי שייתפס עם קנאביס בכמות של שימוש עצמי בציבור.

עיקר ההתמקדות תהיה באכיפה בשימוש הציבורי ולא בבתים של אנשים. ההצעה לא תאשר גידול קנאביס בבית. "אני מתנגד חד משמעית לגידול," אמר.

בפעם השלישית שיתפסו צרכני קנאביס הם יופנו ל-4 מפגשים חינוכיים בארגון 'אל סם', משהו בסגנון 'נהיגה מונעת'.

בנוגע לקטינים שיתפסו במרחב הציבורי עם קנאביס – אם הקטין יסכים הוא יופנה למפגשים חינוכיים ב'אל סם'. רק אם הצעיר יסרב לעבור טיפול הוא יועבר לטיפול בהליך פלילי.

ארדן התייחס לנושא הנהיגה תחת השפעת סמים ואמר כי יחד עם הממשלה הם יבחנו אפשרויות של בדיקות-רוק במקום בדיקות דם. "לא יהיה אחראי לעבור למדיניות של חינוך במקום הפללה מבלי לוודא שלא תהיה עלייה בתאונות דרכים," אמר. "אחרי מספר שנים נוכל לבדוק מה היו השפעות המדיניות."

התמיכה של ארדן בהצעת החוק מובילה לאישורה הודאי בועדת השרים לענייני חקיקה במהלך השבועות הקרובים. לאחר מכן תמשיך הצעת החוק לאישור המליאה בקריאה ראשונה ושנייה ולאחר אישור נוסף בועדת הבריאות ייכנס החוק לתוקפו.

ההודעה על מסיבת העיתונאים פורסמה שעות ספורות לאחר ההכרזה אמש על הפגנת ענק שתיערך ב-4.2 בכיכר רבין, שתהפוך עתה כנראה למסיבת ניצחון של קמפיין 'הגיע הזמן, ארדן' בה יחגגו אלפים את הפסקת רדיפת הצרכנים. עדכונים בנושא זה בקרוב.

ההכרזה הגיעה לאחר שארדן קיבל השבוע את המסקנות הסופיות של 'צוות ארדן-השכל' שהוקם לצורך בחינת חוקי הפללת הצרכנים. לאחר חודשים ארוכים ודחיות חוזרות המליץ לבסוף הצוות בעד הפסקת ההפללה.

בשבועות והחודשים האחרונים יצאו אישי ציבור רבים בקריאה לשינוי החוק, זאת במסגרת הקמפיין הציבורי אליו הצטרף ערוץ 10 בכל הכח, בהובלת פרוייקט 'החזית' של 'צינור לילה' ובשיתוף גדי וילצ'רסקי ומגזין קנאביס.

"ניצחנו," הגיבה ח"כ שרן השכל מגישת הצעת החוק להכרזה. "המאבק הממושך שהובלנו הביא לתוצאות: השר לבטחון פנים גלעד ארדן, המתנגד האחרון, הודיע על תמיכתו בביטול מדיניות ההפללה של צרכני הקנאביס. יש להבטיח שלא מדובר במהלך שמטרתו לפזר מסך עשן בדרך לביטול היוזמה. אמשיך להיאבק עד להחלת השינוי בחוק ועד שייעשה צדק עם מיליון אזרחים ישראלים."

ראו:
6 סיבות לשמוע על ההחלטה לאי הפללה

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט