אקספוקנאביס – יריד הקנאביס החוקי הראשון של אורוגוואי

אלפי חובבי קנאביס פקדו באמצע החודש את העיר מונטווידאו, בירת אורוגוואי, כדי לקחת חלק ב- Expo-Cannabis – פסטיבל הקנאביס הראשון במדינה. כתב מגזין קנאביס מדווח מהמדינה הראשונה בעולם שעשתה לגליזציה

מאת: אלה וצ’צ’ה, שליחי ‘מגזין קנאביס’ לאורוגוואי

במהלך חודש דצמבר בשנה שעברה אורוגוואי עשתה היסטוריה כאשר הפכה להיות המדינה הראשונה בעולם שעושה לגליזציה לקנאביס. את המהלך החשוב והמבורך הזה הוביל לא פחות מנשיא המדינה דאז חוסה מוחיקה, ללא ספק דמות צבעונית ומרתקת בפני עצמה.

המתכונת שנקבעה למיסוד שוק הקנאביס במדינה שונה באופן מהותי ממדינות אחרות בארה”ב שכבר הספיקו אף הן לבצע לגליזציה, בכך שבמקרה של אורוגוואי המדינה עצמה, הממשלה, היא זו שתהיה האחראית הבלעדית על כל הנושא – מהגידול ועד הההפצה והשיווק – והיחידה שיותר לה למכור קנאביס חוקי. בכך למעשה הלאימה אורוגוואי את התוצר החקלאי הפופולרי כל כך.

ספרות קנאביס ענפה: מגזינים מודפסים ב-ExpoCannabis
ספרות קנאביס ענפה: מגזינים מודפסים ב-ExpoCannabis

תנאי נוסף ויוצא דופן בלגליזציה של חוסה מוחיקה הוא לאפשר לאזרחי המדינה בלבד לרכוש את הקנאביס ובכך לנסות למנוע את מה שמכונה “תיירות סמים” ממדינות שכנות. המחיר שנקבע עבור גרם של קנאביס נע בין דולר ל-2.5 דולר בלבד.

בתור אחד שמחזיק באזרחות אורגוואית תמיד קינאתי בחברים בעלי דרכון אירופאי או אמריקאי שמסוגל לעשות קסמים ביורוקרטיים בזירה הבינלאומית בזמן שאני תקוע עם דרכון חסר ערך של מדינה שכמעט ואיש לא שמע עליה, אורוגוואי הקטנה. אולם ברגע שהבנתי שבאורוגוואי מתכוונים למכור קנאביס איכותי באופן חוקי ובכלום כסף נתתי לאמא נשיקה גדולה על המצח והודיתי לה אלף פעם על הגנים האורוגוואים שלי!

גם זה בטח יעניין אותך

נוחתים במונטווידאו

יתרון משמעותי שיש למונטווידאו על פני “ערי קנאביס” אחרות כמו אמסטרדם או ברלין הוא מזג האוויר הנוח והשמש החמימה שאנחנו כישראלים מעריכים כל כך, אין כמו לעשות שאכטה טובה כשקרני שמש נעימות מלטפות את הפנים.

אולם שלוות הנפש שלי מהאקלים הנפלא הפכה במהרה לאכזבה מרה כאשר נוכחתי לגלות שהלגליזציה עדיין לא מיושמת באורוגוואי – החוק אמנם עבר בסנאט אבל הממשלה עוד לא הספיקה לפתוח את נקודות המכירה שלה. הכל במדינה הזו מתנהל בעצלתיים, זה חלק מהקסם של המקום, לטוב ולרע.

בודקים היטב את הסחורה ביריד הקנאביס
בודקים היטב את הסחורה ביריד הקנאביס

בלית ברירה נאלצתי למצוא בעצמי קנאביס ברחוב, משימה לא מסובכת מידי בעיר כמו מונטווידאו: ניגשתי לבחור צעיר שהיה נראה לי בעניין וביקשתי ממנו “הכוונה”, הוא שמח לעזור. המחיר הממוצע של קנאביס ברחוב היה בסביבות ה-17 שקל לגרם של תפרחת איכותית ומסריחה, זהו ללא ספק סכום סביר ביותר שהייתי מוכן לשלם בכל מקום בעולם.

למרות הפתיחות שיש לרשויות המקומיות כלפי הקנאביס, אקט המכירה עצמו עדיין נחשב לבלתי חוקי ולכן הוא נעשה בחשאיות מסוימת, אולם מרגע שהפרחים נמצאים ברשותך אתה יכול להדליק ג’וינט בזמן ששוטר עומד מטרים ספורים ממך ולהיות בראש שקט – עושה רושם שהמשטרה המקומית כבר הבינה שיש דברים חשובים יותר לחפש מאשר צרכני קנאביס תמימים.

פסטיבל הקנאביס

התזמון של הטיסה לאורוגוואי לא היה מקרי: פסטיבל ה-ExpoCannabis, יריד הקנאביס החוקי הראשון בעולם נערך החודש במונטווידאו, ואלפי חובבי הצמח מרחבי העולם פקדו את בירת אורוגוואי כדי לקחת חלק באירוע המעשיר והססגוני.

אלה וצ'צ'ה בכניסה ליריד
אלה וצ’צ’ה בכניסה ליריד

על פי החוק החדש באורוגוואי מותר לכל אזרח לגדל עד שישה צמחי קנאביס בביתו ומאחר והממשלה כאמור עדיין לא התחילה להפיץ בעצמה את הצמח, אזרחים רבים פנו לאפיק הגידול הביתי – דבר שהיה ניכר מאוד ביריד.

במתחם היו עשרות דוכנים שהציגו לראווה מגוון רחב של ציוד חדיש בעיקר בתחום החקלאות האורבנית: מנורות גידול, דשנים, תוספים, אוהלי גידול ייעודיים וכמובן המון חברות זרעים שניסו בכל דרך ליחצן את הגנטיקה המשובחת והעדכנית ביותר שלהם.

מיצג גידול קנאביס בשיטת ה- "סקרוג"
מיצג גידול קנאביס בשיטת ה- “סקרוג”

לכל אורך הפסטיבל נערכו הופעות חיות של להקות רגאיי, פאנק, רוק ומוסיקת עולם שעשו נעים באוזן. במקביל התקיימו הרצאות מרתקות של מומחים שונים במגוון נושאים הקשורים לצמח: כלכלת הקנאביס באורוגוואי ובעולם, שימושי ההמפ – הקנאביס התעשייתי, דיונים בעניין גידול הצמח ומחקרים רפואיים עדכניים.

לבנת קנאביס מתוך מיצג ה-"המפ" בפסטיבל
לבנת קנאביס מתוך מיצג ה-“המפ” בפסטיבל

בסך הכל אני יכול לסכם ולומר שזו הייתה חוויה חינוכית מהנה ומספקת לראות במו עיני כיצד העולם בחוץ משנה מקצה לקצה את אופן ההתייחסות לצמח המיוחד הזה ואף חשוב מכך – לבני האדם שבוחרים לצרוך אותו. מצד שני לא יכולתי להתעלם מתחושות הכעס והתסכול על כך שברגע שאנחת בבן גוריון ואשוב למשפחה ולבית אני אאלץ להתמודד עם המציאות המעוותת של להיות עבריין נרדף על לא עוול בכפי.

צפו בסרטון שערכו מפיקי האירוע:

ראו עוד:

קנאביס קאפ 2013 באמסטרדם – סיכום אירוע
מועדוני הקנאביס של ברצלונה: ככה זה עובד

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר