דייויד נאט: “אקסטזי, קנאביס ו-LSD צריכים להיות חוקיים, לפחות למטרות מחקר”

“מערכת הסיווג הקיימת, שהופכת סמים כמו חשיש ו-MDMA (אקסטזי) לבלתי חוקיים, מונעת ממדענים לחקור כראוי את השימושים הרפואיים האפשריים שלהם, כמו טיפול בסכיזופרניה ובדיכאון”, כך אומר היועץ הראשי לממשלת בריטניה לשעבר.

דייויד נאט
דייויד נאט

דייויד נאט, פרופסור לנוירופסיכופארמקולוגיה באימפריאל קולג’ שבלונדון, הביע את דעותיו בתדרוך בלונדון ביום רביעי לרגל השקת ספרו, “סמים ללא אויר חם” (Drugs Without the Hot Air), וטען כי החוקים בבריטניה, בכל הקשור לשימוש לרעה בסמים, צריכים להיות מחודשים על מנת לשקף באופן מדויק יותר את פגיעתם היחסית. נאט קורא לקביעת גישה מוסדרת להפיכת סמים כגון MDMA, חשיש, LSD וכו’ לזמינים למטרות רפואיות ומחקר.

“תקנות, שבפועל הן שרירותיות לחלוטין, בעצם הופכות את חקר הסמים הללו לכמעט בלתי אפשרי”, אמר נאט.

“אקסטזי וקנאביס צריכים להיות זמינים באופן חופשי למטרות מחקר”

המצב היום הוא שכמעט כל הסמים שיכולים לעזור למדענים להבין תופעות במוח כמו תודעה, תפיסה, מצב-רוח ופסיכוזה הם בלתי חוקיים, לרבות קטמין, חשיש, MDMA וסמים פסיכודליים כמו פטריות קסם ו-LSD. נאט אמר שכמעט לא נעשתה עבודה בתחום הזה, כי הממשלה מקשה על המדענים את הגישה לסמים.

“החוקים מגבילים בצורה מוחלטת את המחקר בחזית האמיתית של המדע”, אמר נאט. “אני תוהה כמה הזדמנויות אחרות אבדו ב-40 השנים האחרונות עם סמים חשובים כמו MDMA, עם איכויותיו האמפתיות, סמים כמו LSD במונחים של טיפול בהתמכרות, חשיש בכל שימושיו האפשריים ותובנות שניתן להסיק ממנו על דברים כמו סכיזופרניה. כל ההזדמנויות האלה התבזבזו כי זה כמעט בלתי אפשרי לעבוד עם הסם כאשר הוא לא חוקי.”

אחד הטיפולים הטובים ביותר עבור אנשים עם הפרעת דחק פוסט טראומטית הוא לגרום להם לחיות מחדש את הטראומה שלהם, ואחר כך ללמד אותם כיצד למחוק או לשלוט בצורה כלשהי על הזיכרונות. “אבל הרבה אנשים נמצאים בטראומה כל כך גדולה, שברגע שהזיכרונות חוזרים, הם פשוט מתנתקים ולא מסוגלים להחזיק מעמד מספיק זמן כדי להתמודד עם זה”, אמר נאט.

“היה מחקר אחד בארצות הברית שהראה כי MDMA, על ידי עמעום הרגשות השליליים הקשורים לטראומה, איפשר לאנשים להיפתח יותר לטיפול ולהחלים. אנחנו מאוד רוצים לערוך ניסוי דומה בבריטניה. הפרדוקס יהיה, שאפילו אם נוכל להראות שזה יכול לעבוד, אף אחד לא יוכל להשתמש בזה באנגליה, כי לאף רופא לא יהיה רישיון.”

שימוש ב-LSD היה נחשב כדרך לטיפול באלכוהוליזם ב-1960 ונאט אמר ש”לפי הראיות זה טוב כמו כל דבר אחר שיש לנו, אולי אפילו טוב יותר. אבל אף אחד לא משתמש בזה כי זה קשה מדי.”

נאט אמר שהעדר המחקר מדעי היה תוצאה ישירה של סיווג הסמים השרירותי של בריטניה. “גישת ה’סמים הם סמים’ היא שגויה – הם שונים מבחינת השפעתם על המוח וזו החלטה שרירותית אם לבחור להשאיר את האלכוהול חוקי או לאסור שימוש בקנאביס או להפוך את הטבק לחוקי ולאסור את השימוש באקסטזי. אלה אינן החלטות מדעיות, הן החלטות פוליטיות או מוסריות או דתיות.”

איך יצירה של הטבע יכולה להיות לא חוקית?

על פי נאט, חקר השפעות הסמים יוביל לגישה רציונלית יותר. הוא אמר שהחוקים הנוגעים לשימוש לרעה בסמים צריכים להיות משוכתבים, לאחר בדיקה יסודית ועצמאית של הנזקים המעורבים.

“אני לא בעד לגליזציה מוחלטת והפקרות”, הוא אמר. “אבל אנחנו כן צריכים גישה מוסדרת – משמעות הדבר היא שסמים כמו חשיש, MDMA או PZP עשויים להיות זמינים לטיפולים דרך בית המרקחת. ניתן יהיה להנפיק לחולים כרטיס ולהעניק להם גישה לאספקה שנתית. ככה לפחות תדע מה אתה מקבל בדיוק.”

נאט רגיל להיות קוץ בתחת של הרשויות בכל הנוגע לפיקוח סמים. בשנת 2009, הוא פוטר מתפקידו כיושב ראש המועצה המייעצת של הממשלה על ידי שר הבריאות דאז, אלן ג’ונסון, עקב שימוש לרעה בסמים בפומבי כאשר קבע כי “אלכוהול וטבק הם מזיקים יותר מאשר אקסטזי, LSD, וחשיש“.

דובר משרד הפנים אמר לעיתון הגארדיאן בתגובה על הדברים: “משטר הרישוי של משרד הפנים מאפשר למוסדות חרוצים וישרי דרך לבצע מחקר מדעי בחומרים מפוקחים תוך הקפדה על כך שאמצעי הבטיחות הדרושים נמצאים במקום.”

יש פתרונות אבל אף אחד לא רוצה לשמוע

מקור

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר