אפגניסטן: מיליון הרוגים ופי 40 יותר הרואין מאז ההכרזה על ‘המלחמה בטרור’

במסגרת כנס הסמים השנתי באו”ם הציגה רוסיה את תכניתה למאבק בייצור והפצת האופיום וההרואין מאפגניסטן.

“ייצור ההרואין באפגניסטן גדל פי 40 מאז נכנסו כוחות נאט”ו לאזור לאחר ההכרזה על ‘המלחמה בטרור’ בשנת 2001,” אמר ויקטור איוונוב, ראש אגף הסמים במשטרה הפדרלית של רוסיה, בהרצאה שנתן במסגרת כנס הסמים ה-56 של האו”ם שנערך בוינה בחודש שעבר. “יותר ממיליון בני אדם נהרגו במהלך התקופה ומעל למיליארד דולר שהושקעו ירדו לטמיון.”

ויקטור איוונוב
ויקטור איוונוב

“במהלך השנה האחרונה, עם נסיגתם של כוחות נאט”ו משטחי אפגניסטן, נאלצות ממשלות אפגניסטן ורוסיה להתמודד עם המציאות החדשה בשטח ולנסות לפתח אסטרטגיה שתפתור את בעיית ההרואין במדינה,” הסביר איוונוב. “כל מי שיסתכל על המצב יהיה מוכרח להודות בעובדה העצובה – הקהילה הבינלאומית נכשלה בנסיונותיה לעצור את הפקת ההרואין באפגניסטן,” סיכם.

גידולי שדות האופיום לטובת הפקת ההרואין הפכו להיות העסק הכלכלי המוביל באפגניסטן מאז פלשו כוחות ארה”ב ונאט”ו לאזור בשנת 2001, מיד לאחר נפילת מגדלי התאומים. זמן לא רב לפני הפלישה, הכריזו כוחות הטאליבן כי גידול אופיום הינו מנוגד לחוקה האיסלאמית וכי חל איסור מוחלט על הפקת הרואין מעתה ואילך – הכרזה שהצליחה להוריד משמעותית את אחוזי ייצור האופיום במדינה. אבל לאחר התערבות המערב והיחלשות הטאליבן, חזרו האפגנים לעסוק בפרנסה היחידה שמחזיקה אותם בחיים וכעת מוערך כי קרוב ל-90% אחוז מהאופיום בכל העולם הוא אופיום שגדל באפגניסטן ועושה את דרכו אל רחובות הערים במדינות אירופה.

התפשטות הרואין מאפגניסטן למדינות המערב
תמונה מתוך המצגת של איוונוב כפי שהוצגה בכנס האו”ם – התפשטות הרואין מאפגניסטן למדינות המערב

האמריקאים, יחד עם האו”ם, תקועים למעשה ב’מילכוד 22′ – מצד אחד הם מנסים להתחבב על הציבור הפשוט באפגניסטן ומגיעים עם רצון אמיתי לעזור לאנשים העניים במדינה שפרנסתם וחייהם תלויים בגידולי האופיום, אך מצד שני הם נאלצים להשמיד את היבול בכדי למנוע מכספי הסמים להגיע לידי הטאליבן.

על פי דוח של האו”ם, בערך 15% אחוז מהתל”ג באפגניסטן, מעל 2.4$ מיליון דולר בכל שנה, נסמך על תעשיית ייצוא הסמים. דובר הרשות למלחמה בסמים של אפגניסטן, קאיום סאמיר, סיפר השבוע כי מעל 150,000 דונם של אופיום צומחים היום במדינה והנתון ממשיך לגדול בכל שנה. “חוסר באבטחה, ממשל חלש ועוני מתפשט הם הסיבה לעלייה המתמדת בגידול שדות האופיום,” סיכם.

צפו: שריפת סמים באפגניסטן

במוסקבה מאמינים שהפתרון הפשוט ביותר לבעיה הוא השמדה מוחלטת של כל שדות האופיום באפגניסטן. “האמריקאים, במקום להשמיד את הרובה שיורה עליהם, רוצים לנסות ולתפוס את הכדורים,” הסביר איוונוב. “אנחנו מציעים להשמיד את כל היבול. אם לא יהיו שדות אופיום, לא יהיה סחר בהרואין.”

חייל אמריקני בשדות האופיום באפגניסטן
חייל אמריקני בשדות האופיום באפגניסטן

“כפי הנראה, לכוחות ארה”ב ונאט”ו אין כל כוונה להשמיד את שדות האופיום ולצד זאת ישנו עניין האינטרסים הכלכליים והכספים המולבנים שעוברים דרך בנקים בינלאומיים שמעוניינים לספק את השירות הזה. עסקי הסמים מכניסים ממון רב השווה לזה של עסקי הנפט והגז למשל,” אמר איוונוב.

גיל קרליקובסקי, מנכ”ל המשרד הלאומי למדיניות פיקוח על סמים בארה”ב (ONDCP), אמר לסוכנות החדשות RT: “אנו יכולים להתערב, להחרים ולהשמיד טונות של סמים, אנחנו יכולים לבצע מעצרים נרחבים של סוחרים ומבריחים, אבל מה שאנחנו צריכים לעשות זה לחנוק את התקציבים הכספיים אשר מאפשרים את קיומו של כל העסק הזה.”

התמונה שלפניכם מציגה את הנתונים המדוייקים – בשנת 2000 הכריזו הטאליבן על הפסקת ייצור האופיום ובשנת 2001, עם כניסתה של ארה”ב למדינה, חזרה הפקת האופיום לשיאה. רבים מהמפקפקים באמינות סיפור הפלת מגדלי התאומים בשנת 2001 מסתמכים על נתונים אלו וטוענים כי מטרתה האמיתית של הפלישה לאפגניסטן היא לא “המלחמה בטרור” אלא שליטה בהפקת האופיום….

ייצור אופיום באפגינסטן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר