בג”ץ הקנאביס: השופט קיבל את העתירה – דיון נקבע לשנת 2020

העותרים בוחנים הגשת צו ביניים בדרישה להקפיא את אכיפת השימוש העצמי בקנאביס וחלוקת הקנסות עד מועד הדיון המאוחר, שנקבע הבוקר ל-22.4.2020, בעוד כעשרה חודשים.

השופט אלכס שטיין אמנם דחה את בקשת המדינה לארכה נוספת להגשת תשובה לעתירה לבג”ץ, אך קבע מועד מאוחר מאוד לדיון והורה לפרקליטות למסור תשובתה עד שבועיים לפניו.

את התשובה לעתירה היתה אמורה המדינה להגיש כבר לפני כחודשיים, אך לבקשתה מועד זה נדחה ע”י השופט עד לתחילת החודש (1.6).

השופט אלכס שטיין (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
קיבל את העתירה, אך קבע מועד מאוחר לדיון. השופט אלכס שטיין (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

הפרקליטות הגישה בקשה לארכה נוספת, עד ל-2.7, אך השופט דחה את הבקשה והחליט לקבוע מועד דיון עוד בטרם קרא את התייחסות המדינה לטענות בעתירה.

בכך למעשה צלחה העתירה את השלב הראשון כשלא נדחתה על הסף, והיא תעמוד בודאות בפני דיון ענייני מול 3 שופטים, אך הדיון נקבע למועד מאוחר מאוד יחסית, 22.4.2020, בעוד כעשרה חודשים.

כזכור העתירה הוגשה ע”י עו”ד חץ דוד בשם אורן ליבוביץ’ ובסיוע של כ-3,000 תורמים, בדרישה לבטל את הפללת צרכני הקנאביס בישראל ולמסד שוק קנאביס חוקי (לגליזציה).

בתשובה לבקשת המדינה לדחות את מועד הגשת התשובה כתב השופט שטיין כי “איני רואה טעם למתן הארכות מועד נוספות למשיבים, אני מורה על הבאת העתירה לדיון בפני מותב תלתא [שלושה שופטים]”.

על פי קביעתו “תגובת המשיבים תוגש לא יאוחר מ-15 ימים לפני מועד הדיון שיקבע”. מועד הדיון נקבע הבוקר כאמור רק לאביב 2020.

בתגובה בוחנים העותרים אפשרות להגיש צו ביניים שידרוש מביהמ”ש להורות למשטרה לחדול מאכיפת עבירות קנאביס לשימוש עצמי ולעצור את חלוקת הקנסות עד לדיון בעתירה.

“העובדה שבית המשפט קבע דיון בפני שלושה שופטים עוד לפני קבלת תגובת המדינה מלמדת שהוא רואה טעם בעתירה,” נמסר מטעם העותרים. “עם זאת לצערנו המועד שנקבע רחוק וזאת נוכח העובדה שבית המשפט לא רואה דחיפות בעתירה שבאה לשנות מצב שקיים עוד מטרם הקמת המדינה”.

עוד נמסר כי “על מנת לנסות להמתיק את הגלולה המרה שהיא מועד הדיון והעובדה שהמדינה לא תגיש עמדתה במשך כמעט שנה נוספת, בכוונתנו לבחון הגשת בקשה לצו ביניים שיקפיא את האכיפה הפלילית וכן את הקנסות כלפי שימוש עצמי בקנאביס”.

קנסות הקנאביס הגיעו עד כה לפי הערכות כבר ללמעלה מ-2 מיליון ש”ח במצטבר, זאת על בסיס נתונים שחשף השר גלעד ארדן.

בימים אלו עומדת ברקע גם הצעת חוק חדשה לביטול הפללת צרכני הקנאביס והתרת גידול עציץ קנאביס אחד לשימוש עצמי, אך הקדמת הבחירות צפויה לדחות גם אותה בכמה חודשים נוספים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תמיכה בהצעת החוק ולמרות התנגדות חברי הקואליציה ממפלגות החרדים והימין הקיצוני ייתכן שהצעת חוק זו תאושר בסיוע תמיכה מצד מפלגות האופוזיציה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר