טוען...

אילו סמים הורגים הכי הרבה אנשים?

התפיסה הציבורית קובעת שהסמים הבלתי-חוקיים הם המסוכנים ביותר. המדע והמציאות מוכיחים אחרת…

הגדרת המונח “סמים” הינה מופשטת למדי ויכולה להיחשב אצל אחדים כחומרים אשר המדינה קבעה שהם “מסוכנים” ואצל אחרים כחומרים אשר מסוכנים באמת, על פי נתונים מדעיים.

אז אילו סמים הורגים הכי הרבה אנשים?

האתר “מדע פופולרי” (Popular Science) פרסם אינפוגרפיקה ובה ניתן לראות בבירור אילו חומרים הם המסוכנים ביותר ואילו גורמים למקרי המוות הרבים ביותר.

על פי הנתונים, שנאספו על ידי המרכז לבקרה ומניעת מחלות, ובניגוד לתפיסה הציבורית, הסמים המסוכנים ביותר לצריכה הם דווקא אלו החוקיים.

למעשה, כפי שנמצא גם במחקר שפורסם לפני שבועות אחדים בירחון המכובד “לנצט” (Lancet), תרופות מרשם, הניתנות לציבור באופן חוקי על ידי רופאים מומחים, גורמות ליותר מקרי מוות מכל הסמים הבלתי-חוקיים גם יחד ומהוות גורם המוות מספר אחת בעולם. הן גם היו הסיבה הנפוצה ביותר למוות ממנת יתר בין השנים 1999 ל-2010. על פי הנתונים בשנת 2010 לבדה מתו כ-80 אלף אמריקנים ממנת יתר מכל סוגי הסמים, כולל אלכוהול.

מנגד נמצא כי דווקא הסמים הבלתי חוקיים – ביניהם קנאביס, LSD ופטריות הזיה – הם הסיבה הנמוכה ביותר למקרי מוות במהלך אותן שנים. למעשה כמעט ולא ניתן אפילו לראות את חלקם בגרף הנ”ל, אפילו כשהם מאוגדים יחד תחת סעיף “אחרים”.

הנתונים מתייחסים כאמור לארה”ב בלבד. אם תהיתם מהם הנתונים הנוגעים לישראל, אז תיאלצו להמשיך לתהות. פנינו לפני מספר חודשים אל משרד הבריאות בבקשה לקבל את הנתונים הרשמיים של מספר המתים כתוצאה משימוש בתרופות מרשם. דוברת המשרד מסרה לכתב המגזין כי “אין בידי המשרד נתונים כאלו”. הגשנו פנייה רשמית, בתשלום, בהתאם לחוק חופש המידע, במטרה לקבל את הנתונים, אך אלו טרם נתקבלו.

הגרף המלא (לחצו להגדלה):

אילו סמים הורגים הכי הרבה אנשים?
אילו סמים הורגים הכי הרבה אנשים? (לחצו להגדלה)

ראו גם: סמים – מה הם עושים לנו?
ראו גם: גלגולה של המילה “סמים” – מימי התנ”ך ועד ימינו אנו

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר