טוען...

איך קנדה כמעט עשתה לגליזציה בשנת 2002

בשנת 2002 קבעה ועדה מיוחדת של הסנאט הקנדי, בגיבוי מומחים מכל העולם, כי על ממשלת קנדה לעשות לגליזציה מלאה של קנאביס. הממשלה אימצה את הדו”ח והכריזה על כוונתה ליישם את מסקנותיו – אז מה עצר את רכבת הלגליזציה? בשתי מילים: ארצות הברית.

בקיץ של 2002 הכריז שר המשפטים הקנדי דאז, מרטין קוצ’ון, כי משרדו יקדם בזמן הקרוב דה קרימינליזציה של קנאביס. כמה חודשים לאחר מכן, בספטמבר, הועדה המיוחדת לענייני סמים של הסנאט הקנדי, שהתכנסה לבחון את מדיניות הקנאביס, הגישה לממשלה דו”ח המסכם שנתיים של עדויות מפי מיטב החוקרים והמומחים העולמיים בפני הסנאט. המסקנה הייתה חד משמעית ועוד יותר מרחיקת לכת מזו של שר המשפטים – הדו”ח המליץ לממשלה על לגליזציה מלאה של קנאביס, וההמלצה הזו גובתה ביותר מ-600 עמודים של מחקרים וראיות. את התקציר של הדו”ח ניתן לקרוא באתר של הפרלמנט הקנדי.

יו”ר הועדה, הסנאטור פייר קלאוד נולין, הציג אותה בפני הממשלה במילים האלה:

“הראיות המדעיות מראות באופן חד משמעי כי קנאביס פחות מסוכן מאלכוהול באופן משמעותי, ויש להתייחס לשימוש בו לא כסוגיה פלילית, אלא כסוגיה חברתית של בריאות הציבור. אכן, מומחים קנדיים ובינלאומיים מכל תחומי המחקר אמרו לנו שעלינו לחדול מרדיפה פלילית של משתמשי קנאביס, ובכלל מהשקעת משאבים מיותרים באכיפת האיסור על שימוש עצמי בקנאביס. עם זאת, אל תטעו, איננו מעודדים צריכת קנאביס למטרות פנאי. ההחלטה של אינדיבידואל מסויים האם להשתמש במריחואנה צריכה להיות בחירה אישית שאינה כפופה לעונשים פליליים. אנו הגענו למסקנה שבהיותו סם, הקנאביס צריך להיות מפוקח על ידי הממשלה כמו שאר הסמים החוקיים, כדוגמת בירה ויין. לכן, אנחנו מעדיפים לגליזציה מלאה על אי הפללה, שתשאיר את התחום בידיים של השוק השחור.”

יו"ר הועדה, הסנאטור פייר קלאוד נולין.
יו”ר הועדה, הסנאטור פייר קלאוד נולין. צולם במסיבת העיתונאים שבה הוצגו ממצאי הועדה.

דיבורי הלגליזציה בקנדה ב-2002 יצרו מיד דאגה גדולה בארה”ב. יו”ר ועדת מדיניות הסמים של הבית הלבן, ג’ון וולטרס, הזהיר את הקנדים כי הקלה בחוקי המריחואנה תוביל לעליה בהתמכרות לסמים בקנדה, והוסיף: “כאשר אתה מחליש את הסנקציות החברתיות כנגד שימוש בסמים, אתה מקבל יותר שימוש בסמים. למה? כי סמים הם חומר מסוכן וממכר.” הבית הלבן גם הביע בפני הממשלה הקנדית חשש כי הקלה בחוקי המריחואנה בקנדה תגרום ליותר סמים לחצות לעבר ארה”ב.

רוברט מאגיניס, היועץ הבכיר של הנשיא בוש לענייני מדיניות סמים, הזהיר כי ארה”ב לא תראה בעין יפה שינויים בחוקי המריחואנה הקנדים, וכי היא תיאלץ לנקוט בפעולה. “זה יוצר בעיות באכיפת החוק ואני חושב שזה יוצר גם בעיות בתפיסה של אנשים, בעיקר בארה”ב, לגבי האם קנדה מחוייבת להילחם בשימוש בסמים או שמא היא תורמת לו. אנחנו נאלץ להעלות משמעותית את האבטחה בגבול שלנו עמכם אם תמשיכו לעשות ליברליזציה ולתרום למה שאנו מחשיבים כבעיה של תיירות סמים”.

במאי 2003 הממשלה הקנדית הציגה לראשונה את חוק המריחואנה החדש שלה. מדובר היה בשלב ראשוני של אי הפללה, שבמידה ויעבוד כמו שצריך יהפוך בסופו של דבר ללגליזציה. החוק החדש ביטל לחלוטין את הענישה והרישום הפליליים על החזקה של עד 15 גרם קנאביס וקבע כי העונש המקסימלי על אחזקה של כמות כזו יהיה קנס כספי. גובה הקנס נקבע על ידי הרשויות המקומיות, כמו עם דו”ח חניה, אך הממשלה הגדירה שהוא צריך לנוע בין 100$-400$.

מיד לאחר ההכרזה של הממשלה על החוק החדש, ולפני שנערכה עליו הצבעה בפרלמנט הקנדי, החליט פעיל הלגליזציה הקנדי המפורסם מארק אמרי להפיץ שמועה דרך האינטרנט שהלגליזציה כבר נכנסה לתוקף. הוא הזמין את ההמונים להצטרף אליו ל”מסע קיץ הלגליזציה” שלו, שבו הוא נסע מעיר לעיר בקנדה ואסף קהל גדול שיעשן איתו מול תחנת המשטרה המקומית.

רוב הקהל בהפגנות ידע שמדובר במתיחה, אך חלק מהאנשים באמת היו תחת הרושם שהחוק החדש נכנס לתוקף ולא הבינו מדוע המשטרה מבצעת מעצרים. מארק עצמו נעצר על ידי המשטרה כמעט בכל אחת מהערים שבהן הוא עצר ב”מסע” שלו, אך הוא תמיד שוחרר לאחר יום-יומיים והמשיך מהיכן שהוא הפסיק כאשר הוא דואג לתעד ולהעלות לאינטרנט תמונות שלו נעצר בכל אחת מהערים.

מארק אמרי (והבאנג שלו) נעצרים מול תחנת המשטרה בעיר וויניפג. אחד מהמעצרים הרבים של מארק במהלך "קיץ הלגליזציה" שלו.
מארק אמרי (והבאנג שלו) נעצרים מול תחנת המשטרה בעיר וויניפג. אחד מהמעצרים הרבים של מארק במהלך “קיץ הלגליזציה” שלו.

אחרי שקנדה הציגה את החוק החדש האיומים האמריקאים החריפו: ג’ון וולטרס, יו”ר ועדת מדיניות הסמים של הבית הלבן, הזהיר שבמידה והחוק יעבור, התוצאה תהיה תגבור אמריקאי של האבטחה, ועיכובים ארוכים במעבר בגבול קנדה-ארה”ב. הוא צוטט באומרו:

“אנחנו לא רוצים שהגבול עם קנדה ייראה כמו גבול ארה”ב-מקסיקו, אך אתה מצפה שהחברים שלך יעצרו את התנועה של רעל אל תוך השכונה שלך. אנחנו חייבים לדאוג לאזרחים האמריקאים. כאשר אתם הופכים את הענישה למינימאלית, אתם מקבלים יותר ייצור סמים ויותר פשיעת סמים. יש בינינו שותפות עסקית שמיטיבה עם שני הצדדים, עם כמויות עצומות של מסחר בין שתי המדינות. 85% מהייצוא של קנדה מגיע לארה”ב… הסחר הזה מועיל לשני הצדדים, אך אנו ניאלץ להקריב קורבנות כדי לשמור על הביטחון של הגבול אם נזהה שהברחת הסמים פוגעת בנו.”

דובר ה-DEA, וויל גלאספי, חזר על האיומים הללו: “אנחנו לא רוצים שהגבול הצפוני יהפוך למסלול הברחת סמים. אם לשתי מדינות שחולקות גבול יש מדיניות שונה לגבי סמים, זה מעלה את הפוטנציאל שהגבול הזה יהפוך לנתיב הברחות. לגליזציה של סמים תביא לעליה בשימוש בסמים ובהיצע שלהם. זה יוביל אותנו בלית ברירה להפוך את הגבול עם קנדה לסגור יותר.”

הלחצים האמריקאים היו כל כך קיצוניים שב-2003 שר המשפטים דאז, מרטין קוצ’ון, שהיה האחראי העיקרי להצעת החוק החדשה, שוכנע לקחת את הצעת החוק לבית הלבן כדי “לקבל הערות”. אחרי דיון עם ‘צאר הסמים’ (הסמכות העליונה לענייני סמים מטעם הבית הלבן) של הנשיא בוש, ג’ון אשקרופט, הוא חזר לקנדה עם הצעת חוק שונה משמעותית. ג’ק לאייטון, מנהיג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בקנדה, זעם על הכניעה של השר ללחצים חיצוניים: “הנה עולה בעשן הריבונות הקנדית… הנה הממשלה האמריקאית מעצבת את המדיניות הקנדית לפני שבית הנבחרים שלנו בכלל זכה להעיף מבט בהצעת החוק. זה בלתי ייאומן.”

החוק שעבר בסופו של דבר בקונגרס הקנדי היה גרסא הרבה יותר צנועה של הצעת החוק המקורית שהממשלה קידמה, ובטח לא התקרב להמלצת הסנאט לממשלה על לגליזציה מלאה. החוק החדש אמנם הקל בעונשים הפליליים על אחזקה לשימוש עצמי של קנאביס, אך לא ביטל אותם. לאחר מכן היו ניסיונות לגבש הצעת חוק חדשה, אך הפוליטיקאים שחששו מהאיומים האמריקאים על תגובת נגד הסירו את תמיכתם. התקווה האחרונה ללגליזציה נגוזה, לפחות זמנית, כאשר סטיבן הארפר הקונסרבטיבי נבחר לראשות הממשלה ב-2006, והודיע חד משמעית כי הוא מתנגד להקלה בענישה על קנאביס.

במהלך הכהונה השניה שלו, ב-2011, ראש הממשלה הקנדי אף הכפיל פי 2 את העונשים על גידול קנאביס. כעת קנדה ניצבת שוב בפני בחירות לראשות הממשלה, ותומכי הלגליזציה מקווים לנצל את ההזדמנות כדי סוף סוף להמשיך את רפורמת הקנאביס מאיפה שהאמריקאים עצרו אותה לפני עשור.

ראש ממשלת קנדה הקונסרבטיבי סטיבן הארפר עם ביבי, בביקור בישראל.
ראש ממשלת קנדה הקונסרבטיבי סטיבן הארפר עם ביבי, בביקור בישראל.

מארק אמרי – נסיך הגראס

מארק החל את דרכו כפעיל לגליזציה בתחילת שנות ה-90, בתור בעלים של חנות ספרים קטנה שלא ידע דבר על קנאביס. אולם בתור חובב ספרים ובעלים של חנות ספרים, מארק כעס על חוקי הצנזורה החדשה שנחקקו אז בקנדה, ואסרו על מכירת ספרים עם תוכן פורנוגרפי, או ספרים שעוסקים בקנאביס (בתקופה ההיא היה מדובר בעיקר במגזין “High Times”). מארק ראה את האיסור החדש כלא חוקתי, והוא המשיך למכור בחנות שלו גם פורנו וגם ספרי קנאביס, כאשר הוא שם לעצמו כמטרה להיעצר בכוונה, על מנת להגיע לבית המשפט, שם הוא קיווה לשכנע את השופט לבטל את החוק מכיוון שאינו חוקתי.

מארק המשיך למכור את הספרים האסורים אך השוטרים לא באו. הוא העביר אותם לחלון הראווה של החנות שלו, אך עדיין נראה שהמשטרה המקומית מעדיפה להעלים עין. נחוש להיעצר כדי להגיע לבית המשפט ולשנות את החוק – מארק החל למכור את הספרים האסורים בדוכן שפתח ממש מול תחנת המשטרה בלונדון, אונטריו. אז הוא כבר נעצר והגיע לבית המשפט, אך לא הצליח לשכנע את השופט לבטל את החוק, ונגזרה עליו שנה של מאסר על תנאי.

בדרך, מארק גילה את עולם הקנאביס: הוא החל לחקור כל פיסת אינפורמציה על הנושא באובססיביות והמשיך למכור את מגזיני High Times למרות האיסור ולמרות שהיה על תנאי. ב-1994 הוא הגיש עתירה לבית המשפט והצליח לבטל את האיסור על מכירת מגזינים שעוסקים בקנאביס בקנדה. זאת הייתה ההתחלה של דרך ארוכה שנמשכת עד היום בעצם.

ב-2005 מארק נעצר בפשיטה של ה-DEA, רשות אכיפת הסמים האמריקאית, בואנקובר, קנדה. אמרי, שמימן כמעט לבדו את תנועת הלגליזציה בקנדה במשך שנים באמצעות מכירת זרעי קנאביס במגזין שלו, Cannabis Culture, אחראי בפועל להצלחה הגדולה של תנועת הלגליזציה הקנדית בתקופה הזאת. לפי ה-DEA, אמרי הרוויח לפחות 5 מיליון דולר בשנה מעסקי הזרעים. לא רק שמארק תרם 100% מההכנסות שלו ממכירות הזרעים לתנועת הלגליזציה בקנדה, הוא גם שילם מיסים באופן קבוע לממשלת קנדה, אלו הצטברו במשך השנים לעשרות מיליוני דולרים, על עסק ה”גינון” שלו, כך לפי הצהרת המס.

מארק אמרי חוזר הביתה לואנקובר.
מארק אמרי חוזר הביתה לואנקובר.

מכירת זרעי קנאביס היא חוקית בקנדה, אך את רוב הזרעים מארק מכר בדואר לארה”ב. למרות בקשות חוזרות ונשנות של ה-DEA להסגיר את מארק לארה”ב – ממשלת קנדה נענתה בשלילה, מכיוון שמארק לא עבר על שום חוק קנדי. בינתיים, התובע הראשי של ארה”ב שם את מארק אמרי בצמרת רשימת המבוקשים באישומי סמים. אמרי היה הקנדי היחיד שהופיע ברשימה – למרות שקיימות בקנדה כנופיות כמו ה-Hell’s Angels שמבריחות טונות של קוקאין והרואין. רבים הביעו ביקורת על הסיווג של מארק כברון הסמים הגדול בקנדה, בטענה שהסיבה האמיתית לרדיפה האובססיבית של ה-DEA אחריו היא פוליטית – מכיוון שהוא המממן העיקרי של תנועת הלגליזציה המאסיבית בקנדה, שמאיימת על המהלך התקין של המלחמה האמריקאית בסמים.

ב-2005 שר המשפטים מרטין קוצ’ון, שסירב להסגיר את מארק לארה”ב, הוחלף על ידי השר אירווין קוטלר, שהיה מסוכסך עם אמרי וחתם בשמחה על בקשת ההסגרה שלו לארה”ב. ה-DEA רצתה את העונש המקסימלי על מארק – מאסר עולם. היא טענה שמארק הוא ספק זרעי הקנאביס הגדול בעולם מזה כמעט עשור, ולכן הוא אחראי בעקיפין לחלק עצום מהקנאביס שנמכר בשוק האמריקאי.

באופן אירוני במיוחד, דווקא ה-DEA הם אלו שהפילו את עצמם במשפט, זאת באמצעות ההודעה חסרת הטאקט שהם שיחררו לעיתונות, בה הם התרברבו שהמעצר של אמרי הוא “מכה אדירה לא רק לשוק המריחואנה האמריקאי והקנדי, אלא גם לתנועת הלגליזציה של המריחואנה שאותה הוא מממן”. פליטת הפה הזאת של ה-DEA חיזקה את ההגנה של אמרי, שטען כי הוא נרדף מסיבות פוליטיות, והובילה להמתקת העונש. זה הדבר היחיד שהציל את אמרי ממאסר עולם בבית כלא פדראלי בארה”ב. בסופו של דבר, אחרי הליך הסגרה ארוך של כמה שנים, נגזרו עליו “רק” 5 שנים בכלא, והוא שוחרר באוגוסט 2014. ניתן לראות את הסיפור המלא של מארק אמרי בסרט הדוקומנטרי “נסיך הגראס“.

כעת, כשהממשל האמריקאי שינה את עמדותיו לגבי לגליזציה, ראש הממשלה השמרן סטיבן הארפר עומד להתחלף ו”נסיך הגראס” מארק אמרי חזר הביתה – נותר לנו רק לראות האם קנדה תכבוש בחזרה את המקום שהיה לה לפני 10 שנים בחזית תנועת הלגליזציה העולמית, ותדביק את הפער שפתחה ארה”ב.

ראו עוד:
‘נסיך הגראס’ חופשי: מארק אמרי שוחרר מהכלא
המרכז לחקר התמכרויות ומחלות נפש בקנדה בעד לגליזציה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר