איך עושים לגליזציה / איתן נדלמן

איתן נדלמן, מקים ויו”ר “האגודה לשינוי חוקי הסמים”, מספר על חזונו ומפרט כיצד מבצעים מהלך של לגליזציה בשלושה שלבים פשוטים.

איתן נדלמן
איתן נדלמן

נדלמן, מקים ויו”ר “האגודה לשינוי חוקי הסמים” (The Drug Policy Alliance – DPA) – הארגון המוביל בארה”ב לקידום גישה אלטרנטיבית ומיסוד חוקי סמים חדשים על בסיס מדע, עזרה, בריאות וזכויות אדם – מפרט בטור אישי לניו-יורק טיימס, כיצד מבצעים מהלך של לגליזציה באופן מסודר ובשלושה שלבים פשוטים.

“רגולציה במקום הפללה”

אמנם ממשלות אמריקה הלטינית עוסקות לאחרונה בקידום עניין הלגליזציה של סמים בכלל וקנאביס בפרט, אך על אף התעקשותם של מנהיגי המדינות ובראשם חואן מנואל סנטוס מקולומביה ואוטו פרז מולינה מגוואטמלה, נראה שמהלך של לגליזציה יהיה עבורם בלתי אפשרי ללא תמיכה של האופוזיציה מבפנים ומבחוץ.

המטרה העיקרית והאמיתית של אותם מנהיגים היא בעצם לעורר את נושא מדיניות הסמים ולאפשר דיון מחודש שיכלול את כלל האפשרויות, כולל רמות שונות של דה קרימינליזציה, רגולציה ומה שנקרא בשפת העם – לגליזציה. במסגרת אפשרויות אלו, ישנם שלושה שלבים בולטים אשר בעזרתם ניתן יהיה למסד את התחום הרגיש כל כך היום.

דה קרימינליזציה (הפסקת הפללה) של צרכני סמים

השלב הראשון בתהליך הוא הפסקת הפללה של שימוש עצמי של צרכנים פרטיים. למהלך כזה תהיה השפעה קלה בלבד על הדרישה הכללית לסמים בשוק, אך יפחית בצורה משמעותית את המעצרים והכליאה של מיליוני אנשים בכל העולם, שרובם בני המעמדות הנמוכים ולרוב חלק מקבוצות מיעוט מוחלשות. מהלך כזה גם יוביל לירידה חדה בשחיתות בדרגים הנמוכים של המשטרה וגורמי אכיפת החוק.
פורטוגל כבר הוכיחה את הנתונים הללו בפועל במהלך העשור האחרון, ומדינות רבות מאירופה ומרכז אמריקה מתחילות גם כן במהלכים דומים.

רגולציה של קנאביס

השלב השני הוא לבצע מהלך של רגולציה לקנאביס, בדומה להתייחסות הקיימת לאלכוהול. ארגוני פשיעה ועולם תחתון יפסידו מיליארדים, ובמקביל, מיליארדים נוספים ייחסכו מתקציבי הממשלה לאכיפה ושיטור. כמו-כן, הכנסות של מיליארדים תיכנסנה לאוצר המדינה ממיסים שיוטלו על סחר במריחואנה וחשיש. המדינה והחברה תפסקנה להתייחס לצרכני הקנאביס כאל עבריינים, וכן צרכני הקנאביס ישתמשו פחות בסמים אחרים קשים יותר.

התרת שימוש בסמים למי שמכור

השלב השלישי הוא לאפשר למי שמכור לחומרים המוגדרים היום כסמים מסוכנים, לקבל את המנה שלהם באופן חוקי ממקור מוכר ובטוח. קנדה, דנמרק, אנגליה, גרמניה, הולנד, ספרד ושווייץ – כולן כבר ביצעו מהלך דומה ומספקות הרואין “רפואי” לאנשים אשר היו מכורים להרואין “מלוכלך” מהרחוב. אחוזי הפשיעה והמאסרים ירדו בחדות, חייהם של המכורים ישתפרו פלאים והעומס על משלמי המיסים ירד בצורה משמעותית. האתגר האמיתי במהלך זה הינו ליישמו על מספר רב של אנשים ולכלול במסגרתו מגוון רחב ככל הניתן של סוגי סמים שונים.

לסיכום

זוהי הדרך היחידה להפחתת אחוזי השימוש בסמים בכלל ולצמצום משמעותי של ארגוני הפשיעה. הרווח שיתקבל מנטילת ההכנסה הבולטת ביותר של אותם ארגונים עבריינים, גדול בהרבה מהנזק שעלול אולי להיגרם ממהלך כזה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר