איטליה בדרך ללגליזציה: חברי פרלמנט בעד קנאביס חוקי

מועדוני קנאביס וגידול ביתי: למעלה מ-200 חברי פרלמנט באיטליה, כולל חברי מפלגת השלטון, הציגו את הצעת החוק של סגן שר החוץ, שתתיר החזקה, שימוש וגידול קנאביס בבית ואת פתיחתן של חנויות קנאביס ממשלתיות בפיקוח. “הגיע הזמן לשנות את השיטה,” הם אומרים.

ישראל ואיטליה בדרך ללגליזציה: רק הבוקר פורסם כי כרבע מחברי הכנסת בישראל כבר הודיעו שיצביעו בעד הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל – ובמקביל מדווחות רשתות התקשורת באיטליה על יוזמה דומה שזוכה גם שם לתמיכה רחבה בפרלמנט.

ארבעה חודשים בלבד אחרי ההודעה על 60 חברי פרלמנט שחתמו בעד הצעת החוק, מדווחת כעת התקשורת באיטליה על קפיצת מדרגה משמעותית. על פי הדיווח, 217 חברי פרלמנט, הן מהסנאט והן מבית הנבחרים, הציגו את הצעת החוק להפסקת הפללת צרכני הקנאביס ולהסדרת שוק קנאביס חוקי.

על פי הצעת החוק צריכת קנאביס בציבור אמנם תיאסר, אך שימוש עצמי יותר וכך גם מכירה וקנייה שלו בחנויות ממשלתיות שיפעלו תחת פיקוח, במודל הדומה לזה של המועדונים בברצלונה.

מועדוני קנאביס

אם וכאשר יתקבל החוק בממשלה, תותר רכישה של קנאביס ב”מועדוני חברים” שיכילו עד 50 חברים כל אחד. החזקה של עד 15 גרם קנאביס, שימוש עצמי בבית וכן גידול של מספר בודד של צמחים באופן אישי יותרו אף הם – זאת לעומת ההצעה הישראלית שקובעת 5 גרם לשימוש עצמי וצמח אחד בלבד לכל אזרח.

בנדטו דלה ודונה
בנדטו דלה ודונה, יוזם הצעת החוק ללגליזציה באיטליה

“אנחנו חושבים שבאירופה בכלל ובאיטליה בפרט יהיה הגיוני לקחת דוגמה ממדינות שהיו הראשונות לשנות את השיטה לרגולציה מלאה על ייצור, מכירה וצריכה של קנאביס חוקי, ולהטמיע את מרכיביה באופן מסודר בחברה ובחוקי המדינה,” נכתב בהודעה שפרסמו חברי הפרלמנט התומכים.

“יחליש את המאפיה ויפחית את העומס”

הצעת החוק זוכה כאמור לתמיכה רחבה יחסית בפרלמנט האיטלקי, המכיל בסה”כ 945 חברים. היוזם שלה, בנדטו דלה ודונה, סגן שר החוץ הטרי, ממשיך לקדם ולאסוף את חתימות חברי הפרלמנט “במטרה להחליש את המאפיה וסוחרי הסמים ולהפחית את העומס במערכת המשפט האיטלקית” לדבריו.

בין התומכים בהצעת החוק גם חברי המפלגה הדמוקרטית, מפלגתו של ראש הממשלה האיטלקי מתאו רנצי. בעת הצגת פרטי הצעת החוק הוצגו פרטי סקר שמצא כי 60% מהאיטלקים תומכים בהצעת החוק החדשה.

החזקה ושימוש בקנאביס באיטליה הוצאו מהתחום הפלילי (דה-קרימינליזציה) כבר לפני יותר משלושים שנה ומאז אין הגדרה אחידה לענישת צרכנים וההחלטה נתונה בידי בית המשפט ונקבעת על בסיס חומרת העבירה. בשנת 2006 הועבר חוק סמים חדש ונוקשה יותר באיטליה ולפיו הגדרת המקסימום ל’שימוש עצמי’ נקבעה על 500 מיליגרם של חומר פעיל בקנאביס. לפי החוקים שנקבעו ב-2006 ותקפים גם היום, אזרח אשר נתפס כשברשותו קנאביס מועבר מיד לבית משפט אשר קובע את עונשו על סמך הכמות אותה החזיק. העונשים נעים בין אזהרה, קנס, טיפול גמילה, שלילת רשיון וכיוצ”ב, ועד קנסות כבדים ומאסרים לעבירות כבדות משקל.

ראו עוד:
אושרה לגליזציה בטורינו
איטליה: ראש עיריית רומא בעד לגליזציה
צבא איטליה יגדל קנאביס רפואי עבור הממשלה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר