איגוד הראומטולוגים ממליץ: קנאביס רפואי לחולי פיברומיאלגיה

וועדת ההתוויות של משרד הבריאות תתכנס שוב ב-27.2 בכדי לדון בהכנסת מחלת פיברומיאלגיה לרשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי ● איגוד הראומטולוגים ממליץ בזהירות על קנאביס סינטטי – כמוצא אחרון ולאחר טיפול תרופתי רגיל ● למעלה מ-150,000 חולי פיברו בישראל מצפים כעת לתוצאה חיובית, על אף שנראה שדרכם למרשם עוד ארוכה.

וועדת ההתוויות של משרד הבריאות, הקובעת אילו מחלות תיכנסנה לרשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי, צפויה להתכנס ב-27.2 לדיון בנושא מחלת הפיברומיאלגיה (“דאבת השרירים” – מחלת כאב כרוני). למרבה האבסורד, על פי הנוהל הנוכחי, חולי כאב כרוני זכאים לקבל קנאביס רפואי בעוד חולי פיברומיאלגיה – מחלת כאב כרוני – אינם זכאים.

בועז לב
בועז לב, סמנכ”ל משרד הבריאות

אחרי חודשים רבים בהם סירבה יו”ר איגוד רופאי הראומטולוגיה, פרופ’ אורי אלקיים, להמליץ על טיפול בקנאביס לסובלים מפיברומיאלגיה, לראשונה מאשר האיגוד כי ימליץ בשבוע הבא למשרד הבריאות להכניס את המחלה לרשימת ההתוויות.

“אין מקום להפלייה”

במסמך הסיכום ששלח האיגוד למשרד הבריאות מתייחסים הרופאים לאבסורד שהזכרנו וכותבים כי “לאור היעדר עבודות באיכות גבוהה אשר תומכות בהחלטה, לפי שעה לא ניתן להמליץ באופן חד משמעי על שימוש בקנאביס.” “עם זאת, למרות היעדר ראיות, אין מקום להפלות חולים אלה לרעה בהשוואה לחולים הסובלים מכאב כרוני מסיבות אחרות אשר מקבלים אישור לשימוש בקנאביס.”

עם זאת, הסובלים מהמחלה ייאלצו לעבור כברת דרך לפני קבלת האישור וכפי שפרסמנו לראשונה כבר לפני שלושה חודשים, הקנאביס הרפואי יינתן להם רק לאחר “מיצוי הטיפול” הקונבנציונאלי – משמע טיפול של שנה לפחות בתרופות “רגילות” ורק כ”מוצא אחרון”.

קנאביס סינטטי

בנוסף להמלצה החלקית שהציג, נכתב עוד בנייר העמדה של האיגוד כי מומלץ להתמקד בטיפול בחולי הפיברומיאלגיה בעזרת הגירסה הסינטטית של הקנאביס – תרופה בשם “נבילון” (Nabilone).

“אנו ממליצים למשרד הבריאות לשקול לאשר שימוש בקנבינואיד סינטטי, כאשר Nabilone הינה התרופה היחידה לגביה קיים בסיס ראיות חיובי,” נכתב, בהתבסס על מחקר שנערך בעזרת התרופה הסינטטית ומצא תוצאות חיוביות.

דרונבינול
דרונבינול

כעת ימתינו למעלה מ-100,000 חולי הפיברו בישראל לתוצאות הוועדה, בתקווה שאכן תאושר המחלה ברשימת ההתוויות (נוהל 106).

כבר לפני חצי שנה…

וועדת ההתוויות של משרד הבריאות היתה אמורה להתכנס כבר לפני כחצי שנה (ספטמבר 2013) בכדי לדון בשאלה האם להכניס את מחלת הפיברומיאלגיה לרשימה המזכה בקנאביס רפואי. הוועדה, שנוהגת להסתמך על המלצת איגוד הרופאים הרלוונטי – במקרה זה איגוד רופאי הראומטולוגיה – נדחתה אז בעקבות המלצת יו”ר האיגוד שלא להכניס את המחלה לרשימת ההתוויות.

פרופסור אורי אלקיים - יו"ר איגוד רופאי הראומטולוגיה
פרופסור אורי אלקיים – יו”ר איגוד רופאי הראומטולוגיה

“אין בכוונתי להמליץ לוועדה להוסיף את הפיברומיאלגיה לרשימת ההתוויות,” אמרה אז פרופ’ אורי אלקיים לכתב המגזין. “המלצתי תהיה לבצע מחקרים נוספים.”

כעבור מספר חודשים, בנובמבר 2013, פירסם איגוד רופאי הראומטולוגיה מסמך הנחיות קליניות ברורות לטיפול בפיברומיאלגיה. במסמך החדש פורט לראשונה מהו למעשה “מיצוי הטיפול” ואילו תרופות יאלצו לקבל החולים לפני שיורשו להשתמש בקנאביס.

על פי הדו”ח, לפני שיקבלו קנאביס רפואי, יחולק הטיפול בסובלים מפיברומיאלגיה לשני שלבים: בשלב הראשון יציע הרופא הדרכה בנוגע לפעילות גופנית, הפניית המטופל להידרותרפיה, חינוך והסבר לגבי מהות התסמונת ולגבי עקרונות הטיפול, התחלת טיפול בתרופה נוגדת דיכאון והפנייה לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי. בשלב השני, אם לא נמצא שיפור במחלה, יתחיל חולה טיפול בתרופה ‘ליריקה’, תרופות הרגעה כגון סימבלטה, איקסל ופרוזק וכן טיפולים משלימים של יוגה וטאי צ’י. אם כל אלו לא עזרו, יוכל המטופל להגיש בקשה לקבלת רשיון קנאביס רפואי.

כעת אם כן ממליץ האיגוד למשרד הבריאות לאשר שימוש בקנאביס לסובלים מפיברומיאלגיה – אך רק לאחר מיצוי הטיפול בתרופות במשך שנה אחת לפחות.

ראו: מחקר: קנאביס לטיפול בפיברומיאלגיה

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר