אזהרת קוקאין: כך נלחמים בסמים באמסטרדם

"לא תיעצרו על שימוש בסמים באמסטרדם – אז אנא התקשרו למשטרה במקרה חירום" – כך מתמודדת עיריית אמסטרדם עם מכת סמים מזוייפים שהתפשטה בעיר.

עיריית אמסטרדם, הדוגמה החיה לכך שחוקי קנאביס הוגנים יכולים לעבוד היטב, מציגה את המודל שלה להתמודדות עם בעיות סמים מסוכנים ברחובות העיר. במקום הפחדות, מעצרים ותיקים פליליים, מבקשת העירייה מהמבקרים לשים לב ולהיזהר, ובמקרה הצורך לא לפחד ליצור קשר עם הרשויות.

במהלך השבוע שעבר נחשף כל תייר שביקר באמסטרדם לשלטי חוצות בולטים ובהם אזהרה מפני קוקאין מזוייף שנמכר ברחובות והוביל למותם של שלושה צעירים בריטיים ולאשפוזם של מספר תיירים נוספים.

אזהרת קוקאין אמסטרדם
"אזהרת קוקאין" (לחצו להגדלה)

"קוקאין מסוכן ביותר נמכר ברחובות אמסטרדם," נכתב בשלטים שפוזרו מטעם מחלקת הבריאות בכל פינה בעיר. "מספר תיירים כבר אושפזו בבתי חולים עקב שימוש בקוקאין שנרכש ברחוב. שלושה תיירים מתו. אנא התעלמו מסוחרי סמים ברחוב."

"בדיקה שערכנו מצאה כי מדובר בהרואין לבן ולא בקוקאין," נכתב עוד. "אם מישהו מתעלף או מתחיל להתנשף בכבדות, יש ליצור קשר עם המוקד ולהזמין אמבולנס."

כדי להרגיע את אלו שעלולים לחשוש מהתערבות הרשויות, הדגישה עיריית אמסטרדם: "לא תיעצרו על שימוש בסמים באמסטרדם. התקשרו להזמין אמבולנס ובזמן ההמתנה הקפידו להשאיר את הנפגע בהכרה. דברו איתו וצבטו בכתפו כדי שיישאר ער."

השלטים פוזרו הן כפוסטרים שנתלו ברחובות והן כאזהרות בשלטים דיגיטליים:

בניגוד לחוק הישראלי, החוק ההולנדי מבדיל בין סמים "קשים" כמו קוקאין והרואין לבין סמים "קלים" כמו מריחואנה. החזקה של עד 5 גרם של קנאביס לשימוש עצמי, או עד 1 גרם קוקאין או הרואין לשימוש עצמי, אינן מובילות לעונשים כלל.

ראו עוד:
הולנד מציגה: דה-קרימינליזציה עובדת!
המדריך המלא לסטלן באמסטרדם
קנאביס קאפ 2013 באמסטרדם – סיכום אירוע

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט