אושר: קנאביס רפואי – גם לחולי אפילפסיה

פרסום ראשון: משרד הבריאות אישר לראשונה אספקת קנאביס רפואי גם לחולי אפילפסיה. בישראל חיים למעלה מ-60,000 חולי אפילפסיה שיוכלו כעת לקבל את המרשם לקנאביס שעל פי מחקרים יכול להפחית עד 54% מההתקפים. עם זאת יוגדרו הגבלות ותנאים כגון טיפול קודם בתרופות קונבנציונאליות, עבר פסיכיאטרי ועוד. דוברת המשרד אישרה את הפרטים.

לפני שנתיים דיווחו נציגי משרד הבריאות כי בוועדה פנימית של המשרד הוחלט לאשר הוספת המחלות אפילפסיה ופיברומיאלגיה לרשימת ההתוויות המזכות ברשיון קנאביס רפואי. עם זאת, התנגדות תקיפה של ארגוני הרופאים השונים לצד הסתדרות הרופאים, נדחתה ההוצאה לפועל שוב ושוב – עד להחלטה על הקדמת הבחירות ומינויו של ליצמן כשר במקומה של גרמן.

מיכאל דור, היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות
מיכאל דור, ממנהלי יק”ר

כעת אנו מדווחים לראשונה כי בדיון שנערך בועדה הפנימית של משרד הבריאות בסוף השבוע שעבר (ה’) הוחלט לאשר את הוספת אפילפסיה לרשימת ההתוויות (נוהל 106).

בדומה לשאר המחלות המופיעות בנוהל, ייקבעו תנאים בסיסיים בהם על החולה יהיה לעמוד בטרם יוכל הרופא להמליץ על טיפול בקנאביס. ככל הנראה, בדומה לכאב, ידרשו במשרד הבריאות טיפול קודם בתרופות קונבנציונאליות במשך עד שנה (“מיצוי הטיפול”), וכן שהחולה הינו ללא עבר פסיכיאטרי בעייתי.

מדובר בבשורה אדירה ללמעלה מ-60,000 חולי אפילפסיה בוגרים בישראל, שיוכלו כעת לנסות למצוא מזור בתרופה הטבעית.

*** עדכון: פורסמה רשימת התנאים לקבלת קנאביס רפואי עבור חולי אפילפסיה.

כזכור בשנת 2014 אושר הטיפול בקנאביס עבור ילדים חולי אפילפסיה – זאת לאחר שהוריהם איימו לעזוב לקולורדו.

קנאביס מפחית אפילפסיה ב-54%

אפילפסיה (שמה העברי: כִּפְיוֹן. השם העממי הוא “מחלת הנפילה”) היא ליקוי נוירולוגי כרוני שכיח המאופיין על ידי התקפים. התקפים אלה הם סימנים חולפים ו/או סימפטומים של פעילות נוירולוגית מופרזת במוח. אפילפסיה בדרך כלל נשלטת אך אי אפשר לרפא אותה בטיפול תרופתי. ניתן לשקול ניתוח במקרים קשים. עם זאת, מעל 30% מהאנשים שיש להם אפילפסיה ההתקפים לא נשלטים אצלם למרות הטיפול התרופתי הטוב ביותר.

מחקרים שנערכו בעבר מצאו שקנאביס יעיל ביותר בהרגעת תסמיני האפילפסיה (מחלת הכפיון). מחקר שפורסם בשנה שעברה מצא שקנאביס מפחית עד 54% מהתקפי אפילפסיה קשים!

כזכור הבוקר (ב’) נערך דיון בועדת הכנסת בנוגע לנושא הקנאביס הרפואי. במהלך הדיון דיברו נציגי משרד הבריאות על רפורמת הקנאביס הצפויה במסגרתה יוכלו רופאי משפחה להשתתף בקורס קנאביס רפואי ולאשר מרשמים לקנאביס בעצמם. בעקבות ההרחבה הצפויה במספר מקבלי הרשיון, יחולק הקנאביס בבתי מרקחת, כך על פי החלטת המשרד. במסגרת הקורס, שיימשך יומיים, יחשפו רופאים שיהיו מעוניינים בכך ל”ספר הירוק” בו הסבר על דרכי ואופן הטיפול בקנאביס כתרופה.

משרד הבריאות אישר את הידיעה: “אכן ההתויה אושרה באופן עקרוני, תנאי האישור יפורסמו בקרוב באתר משרד הבריאות”.

ראו עוד:
קנאביס ואפילפסיה – הסיפור האישי שלי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר