אורוגוואי בוחרת נשיא חדש – חשש לחוקי הלגליזציה

חוזה מוחיקה, “הנשיא העני בעולם” שנמצא בתפקיד נשיאה של אורוגוואי מאז שנת 2010, יסיים את תפקידו כאשר אזרחי המדינה יצביעו היום בבחירות לנשיאות. חוקי הלגליזציה ההיסטוריים שכונן מוחיקה נמצאים כעת בסכנה.

אזרחי אורוגוואי יצביעו היום (א’) בבחירות לנשיאות אורוגוואי, בהן תתמודד מפלגת השמאל הותיקה של הנשיא חוזה מוחיקה שמסיים את תפקידו, מול מפלגת ימין-מרכז צעירה אשר מבטיחה לבטל את חוקי הלגליזציה החדשים.

חוזה מוחיקה לגליזציה אורוגוואי
חוזה מוחיקה, נשיא אורוגוואי

החוקה באורוגוואי קובעת איסור על שתי קדנציות נשיאותיות ברצף, ומוחיקה – בן 79 ומי שהתפרסם בכל העולם כנשיא הצנוע וההגון בעולם לאחר שנודע כי כל רכושו מסתכם ברכב מסוג “חיפושית” מודל 78 וכי הוא ויתר על משכורתו הנשיאותית, גר בחווה צנועה ומגדל יחד עם אשתו את מזונו – מסיים את תפקידו כאמור ומקווה להעביר את שרביט ההנהגה אל שותפו לדרך ומי שהיה הנשיא לפניו, טבארה וסקז.

וסקז, 74, שהוביל יחד עם מוחיקה את התנופה הכלכלית אליה נכנסה אורוגוואי בזמן ששותפו עסק בלגליזציה של הפלות, נישואין חד-מיניים ומכירה, הפצה ושימוש במריחואנה, מקווה לנצח בבחירות ולהוביל את אורוגוואי בארבע השנים הבאות.

חוקי הלגליזציה בסכנה

עד לפני חצי שנה, המועד בו אמורים היו להיכנס לתוקפם חוקי הלגליזציה החדשים באורוגוואי, נראה היה שהכל מתנהל כסדרו. בחודש יולי אמנם דווח כי ההטמעה תידחה והחוקים ייכנסו לתוקפם רק בתחילת שנת 2015, אבל הצפי היה כי שותפיו לדרך של מוחיקה ימשיכו לקדנציה נוספת במהלכה יטמיעו את החוקים החדשים.

מועמדים נשיאות אורוגוואי
המועמדים להחליף את חוזה מוחיקה: טבארה וסקז (ימין) ולואיס לקאל (שמאל)

אך לאחר נצחון בלתי צפוי של לואיס לקאל בן ה-41 בפריימריז של המפלגה הלאומית נראה כי המועמד הימני סוחף את קולות המתנגדים ללגליזציה ועשוי כעת לנצח בבחירות לנשיאות. לקאל מבטיח לבוחרים כי בניגוד למדיניותו של מוחיקה, אין בכוונתו לאפשר גידול וסבסוד של קנאביס ממשלתי וחלוקתו לאזרחים בכמויות של עד 40 גרם לחודש בעבור דולר אחד לגרם בלבד. עם זאת הודיע לקאל כי יאפשר גידול עצמי של קנאביס בבית ושימוש במריחואנה וחשיש ללא פחד מעונש פלילי.

נכון לעכשיו מראים אמנם הסקרים כי וסקז מוביל במירוץ עם 43-46 אחוז מהקולות, בעוד המועמד הימני הצעיר מקבל בסקרים 31-33 אחוז בלבד, אך 46% אינם מספיקים לנצחון בסיבוב הראשון (נדרשים 50% לפחות) ועל כן צפוי להיערך בסוף חודש נובמבר סיבוב שני בין שני המועמדים והסקרים מראים כי הקרב צפוי להיות צמוד מאוד.

ראו עוד:
נשיא אורוגוואי מועמד לפרס נובל לשלום
צפו: כתב מעשן ג’וינט מול נשיא אורוגוואי
נשיא אורוגוואי משיב לאו”ם: “תפסיקו לשקר”
נשיא אורוגוואי מבקש מהעולם: “עזרו לי לעשות לגליזציה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר