אורגון הרוויחה 3.5 מיליון דולר בחודש ראשון ללגליזציה

חודש לאחר כניסתו לתוקף של מס הקנאביס החדש במדינת אורגון, ארה"ב, הסכום שנאסף לקופת המדינה עומד על 3.5 מיליון דולר. הסכום צפוי להיות מושקע במערכת החינוך וכן לשמש לשיפוץ תשתיות ציבוריות.

בחודש ינואר 2016 נכנס לתוקפו מס הקנאביס החדש באורגון, ארה"ב, שעד אז מכרה לתושביה קנאביס נקי ממס במשך כשלושה חודשים. במשך כמעט חצי שנה נוספו עוד ועוד חנויות קנאביס עד שעקפו במספרן את מספר סניפי מקדולנדס במדינה.

מתחילת חודש פברואר החלו חנויות הקנאביס לשלם מס בשיעור של 25% על כל מכירות הקנאביס מלבד מכירות של קנאביס רפואי ברישיון.

השבוע הודיעו רשויות האוצר של כי לאחר החודש הראשון עומדות ההכנסות שנצטברו לקופת המדינה מהמס החדש על 3.5 מיליון דולר בחודש, וזאת למרות שרק 253 מתוך 309 חנויות הקנאביס במדינה העבירו עד כה את תשלומי המיסים שלהן.

חנות קנאביס, אורגון, ארה"ב (מס הקנאביס החדש: 3.5 מיליון דולר בחודש הראשון)
ההכנסות מס הקנאביס החדש: 3.5 מיליון דולר בחודש הראשון

סכום הכסף שנצבר בקופת המדינה מעיד על מכירות של לפחות 18 מיליון דולר בחודש, שצפויות להפוך ל-22 מיליון לאחר שכל החנויות ישלימו את העברת התשלומים. עדיין לא מדובר בשיאים המרשימים שהציבה מדינת קולורדו, אך ניתן לראות שגם באורגון מביא שוק הקנאביס החוקי פריחה כלכלית אדירה.

ההכנסות בפועל: פי 3.5 מהצפי האופטימי

הועדה המדינית לבקרה על אלכוהול (OLCC), שסיפחה לעצמה את הבקרה על שוק הקנאביס באורגון החל מהקמתו, הציבה צפי "אופטימי" לפיו רווחי המיסים על שוק הקנאביס החופשי (לא רפואי) יגיעו לסכום של 18.4 מיליון דולר עד יולי 2017.

אם ההכנסות ממיסים ימשיכו בקצב הנוכחי שהוצג בחודש הראשון, ואף כונה כעת "מתון יחסית" על ידי הרשויות, סך המכירות הכולל יגיע למספר מדהים של 63 מיליון דולר – כלומר פי 3.5 מהצפי ה"אופטימי".

למרות הנתונים החיוביים, דובר מטעם משרד האוצר של אורגון מסר כי הנתונים שקיימים כעת לגבי ההכנסות מהמס החדש עדיין חלקיים, ורק לאחר השלמתם המלאה יימסרו פרטים נוספים בנושא.

מאחר ותוכנית מס הקנאביס באורגון עדיין בחיתוליה, טרם פורסמו פרטים לגבי תוכניות ההשקעה של המדינה לגבי הכסף שיצטבר בקופה. עם זאת, על פי הערכות בתקשורת הכסף צפוי להיות מושקע במערכת החינוך, מתן החזרים לתושבים וכן תמיכה בסטודנטים וכן שיפוץ תשתיות ציבוריות, כפי שנעשה בקולורדו.

ראו עוד:
אורגון תמחק 50,000 רישומים פליליים על קנאביס
קולורדו שוברת שיאים: מכרה ב-2015 קנאביס במיליארד דולר
קולורדו במקום הראשון ברשימת "100 הערים השוות למגורים"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט