אוקסטרדם: אוניברסיטת הקנאביס של קליפורניה

בעקבות הלגליזציה בוושינגטון וקולורדו, אוניברסיטת הקנאביס בקליפורניה זוכה להתעניינות מחודשת מצד סטודנטים רבים, אשר מקווים ללמוד מקצוע שיהיה שווה הרבה מאוד כסף בעתיד הקרוב.

בערב השנה החדשה אלפי מעריצי קנאביס הסתערו על קולורדו כדי להדליק ולחגוג את חוקי הלגליזציה החדשים והעובדה שצריכת קנאביס כבר אינה מהווה עבירה פלילית. אך הייתה גם סיבה למסיבה שלא קיבלה את אותה מנת אור זרקורים והיא “אוקסטרדם“, אוניברסיטת אוקלנד בקליפורניה – האוניברסיטה היחידה בעולם שמקדישה את עצמה ללימודי טיפוח צמח הקנאביס. כעת, ככל שיהיו יותר מדינות שיעשו את הקנאביס לחוקי, עוד ועוד תלמידים ירצו לקחת חלק בתוכניות הלימוד הייחודיות של המכללה.

אוניברסיטת אוקסטרדם
אוניברסיטת אוקסטרדם

מאז שנוסדה ב-2007, אוניברסיטת אוקסטרדם ראתה יותר מ-15,000 תלמידים עוברים בדלתותיה, ובזמן שהשילוב של קולג’ וקנאביס עשוי להעלות קונוטציות של היפים מעשנים על ספה ודנים במשמעות החיים, הסטודנטים באוקסטרדם רואים את השילוב כנקודת כניסה לעסק חוקי ופורה שעתיד להיות שווה יותר משני מיליארד דולר בשנת 2014.

בהינתן העובדה שחנויות קנאביס חוקיות בקולורדו דיווחו על מכירות של 5$ מיליון דולר בשבוע הראשון אחרי הלגליזציה, ייתכן בהחלט שהם צודקים. “אנחנו חקלאים, לא סוחרי סמים” היא אמירה שכיחה בכיתות בהן לומדים הסטודנטים את רזי המקצוע החדש. רובם ככולם מקווים בעתיד להקים עסק קנאביס רווחי שינגוס בנתח שוק של כ-7.6 מיליון משתמשים על בסיס יום יומי או כמעט יום יומי (לפי סקר של המכון הארצי לסקרים בנוגע לסמים ובריאות לשנת 2013).

שיעור באוניברסיטת אוקסטרדם
שיעור באוניברסיטת אוקסטרדם

למרות שהאוניברסיטה קטנה ומונה רק קומץ כיתות, יש לה את המרחב והתחושה שמספקות אוניברסיטאות אחרות ומי שיציץ בכיתות יוכל בקלות להתבלבל ולחשוב שמדובר במכללה רגילה לחלוטין, בה חלק מהתלמידים נאבקים להישאר ערים במהלך הסברים מאוד מפורטים ומתוחכמים של שימוש בהידרופוניקה (שיטת גידול על בסיס מצע מים).

חלק מהקורסים שניתן לקבל באוניברסיטה הייחודית הם יעוץ משפטי, הנדסת חשמל וכמובן – גננות. בנוסף לקורסים חד יומיים ודו יומיים, האוניברסיטה, שהיא למעשה ארגון מוסדי אקדמאי שאינו למטרת רווח, מציעה גם סימסטרים לתוכניות לימוד ארוכות. המחירים נעים מ-495$ דולר לסמינר דו יומי (המחיר עלה משנה שעברה בה עמד על 350$ דולר).

שיעור באוניברסיטת אוקסטרדם
שיעור באוניברסיטת אוקסטרדם

אחד התלמידים, אשר ביקש להישאר בעילום שם, הסביר: “יש הרבה יותר בטיפוח וגינון קנאביס משאי פעם חשבתי,” אמר. “אנשים חושבים שזה פשוט, אבל לגננות בתוך הבית יש הרבה יותר היבטים טכניים, איך להשיג ולהציב את האורות הכי טובים, איזו כמות של מים כל צמח צריך, והרי שכל זן שונה מזן אחר ולכן ידרוש טיפול מיוחד.”

הוא הוסיף: “כמובן שצריכים להיות לנו חוקים ששולטים על ייצור קנאביס כמו על כל יבול אחר, כדי לוודא שאין שום כימיקלים מסוכנים או מדבירי חרקים בתהליך”. אבל אם בקולורדו ובוושינגטון מתקדמים במלוא המרץ קדימה, שהרי שם קנאביס הוא חוקי לשימוש רפואי ולשעות הפנאי, בקליפורניה, שם המכללה מבוססת ופועלת, החוקים הרבה פחות ברורים.

לפי חוקי קליפורניה, החזקת קנאביס לשימוש רפואי נחשבת לחוקית ברמה המדינית, אבל לא חוקית כמובן ברמה הפדראלית. החוק הפדראלי, שחל על כל המדינות כמקשה אחת של חוקים, גובר על החוק המדיני. המצב האבסורדי הוביל לפשיטה על אוקסטרדאם באפריל 2012 במסגרתה הוחרמו כל צמחי הקנאביס באוניברסיטה וכן ציוד מעבדות רב.

אוניברסיטת אוקסטרדם
אחד הקירות החיצוניים של האוניברסיטה

בעוד שלא הוגשו אישומים כנגד אף אחד, הרבה מהתלמידים לעתיד נבהלו ונמנעו מלהירשם. מספר גדול נוסף של תלמידים שהיו במהלך שנת הלימודים נאלץ לנשור, ובשל הדלדול הגדול במספר התלמידים האוניברסיטה נאלצה לעבור למקום קטן יותר.

אבל היום ב-2014 שמחים לבשר מנהלי אוקסטרדם שמספרי ההרשמה עולים שוב, השיעורים נערכים כל יום בשבוע ואפילו כבר יש רשימת המתנה לקורסים!

ועם עשרים מדינות בארה”ב שמתירות גידול קנאביס באופן מסויים, העתיד נראה טוב באוקסטרדם, או כמו שאחד התלמידים אמר: “אנשים תמיד עישנו קנאביס והחוק המדיני סוף סוף צמצם פערים. ועבור אלו שיודעים לנצל את המצב, הם עתידים להכניס הרבה מאוד כסף, ומה יותר אמריקאי מזה?”.

לכניסה לאתר האוניברסיטה לחצו כאן.
מקור

ראו גם: סטודנטים בישראל מממנים את הלימודים באמצעות גידול קנאביס
ראו גם: לימודים גבוהים: סטודנטית משתמשת בווייפורייזר בזמן שיעורים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר