אוטורייז: אפליקציה חדשה תחליף את הינשוף?

מפתחיה הישראליים של אפליקציה חדשה בשם “אוטורייז” מאמינים שהיא תוכל להחליף את ה”ינשוף” לבדיקת כשירות לנהיגה – גם לנוהגים תחת השפעת אלכוהול אבל גם לצרכני קנאביס, תרופות מרשם ולסתם נהגים עייפים. בעתיד הם מקווים שניתן יהיה למנוע התנעה של רכב אלא לאחר מעבר המבדק באפליקציה.

בימים אלו מפתחים בכל העולם מנסים למצוא פתרון לנושא הנהיגה תחת השפעת קנאביס, שכן נכון להיום עדיין אין מכשיר שיודע לבדוק את אחוזי רכיבי הקנאביס בדם במהירות כפי שעושה זאת “הינשוף” בעזרתו בודקים אלכוהול.

ישנן אמם כמה חברות המנסות לפתח מן “ינשוף קנאביס”, למשל המכשיר של חברת Hound Labs, אבל לאחר 4 שנות פעילות הם עדיין לא הצליחו להגיע למוצר מוגמר ואמין מספיק.

בעיה נוספת היא העובדה שנוכחות של שרידי קנאביס בדם לא בהכרח משפיעה על הכשירות לנהיגה, שכן שרידים אלו יכולים להישאר בדם גם עד שבועיים ויותר לאחר השימוש, בניגוד לאלכוהול שמתנדף כעבור מספר שעות.

כעת מקווים מפתחיה הישראליים של אפליקציה חדשה בשם “אוטורייז” (Otorize), שהיא תוכל לא רק להפוך לינשוף-קנאביס, אלא לאפשר בדיקת כשירות גם לנוהגים תחת השפעת אלכוהול, תרופות מרשם, עייפות קשה, מחלות ועוד.

אוטורייז - אפליקציה ינשוף קנאביס אלכוהול
אפליקציית “אוטורייז” – בדיקת מאפיינים לנהיגה תחת השפעה

בניגוד למכשירי הינשוף המקובלים, האפליקציה לא בודקת מה האחוזי החומרים בדם, אלא עובדת בשיטת “בדיקת מאפיינים”, או בדיקת Inspection Time הבוחנת כשירות קוגנטיבית לנהיגה.

גם זה בטח יעניין אותך

בפועל מוצגים בפני המשתמש שני קווים, למאית שניה, האחד קצר יותר והשני ארוך יותר – פעם הקצר מימין ופעם משמאל, פעם שואלים ‘איזה קו ארוך יותר’ ופעם ‘איזה קצר יותר’. אדם פיכח יצליח ברוב מוחלט של הבדיקות. אדם מטושטש ייכשל:

“הבדיקה היא מדעית, בשיטת IT, הבודקת קוגניציה ברמה הגבוהה ביותר,” מסביר אנדרס קוקאווקה (Andres Kukawka), בעלים-שותף בחברה בעל 30 שנות ניסיון בהייטק, העובד יחד עם יצחק חסן, יזם בתחום הטלקום, ד”ר נצר חירם האחראי על המחקר ויושב הראש של החברה ג’ימי לוי.

כך זה נראה:

הבדל נוסף לעומת “ינשוף” הוא ש”אוטורייז” לא מאפשר לבדוק ישירות אדם שאינו כשיר לנהיגה, אלא יש צורך קודם לכן לערוך בדיקה ראשונית לכיול המכשיר, זאת כאשר האדם במצב פיכח לגמרי. בדיקה ראשונית זו תהיה הבסיס אליו תושוונה הבדיקות העתידיות.

“האפליקציה מבוססת על מחקר שנערך בשנת 2013 באוניברסיטת אדלייד באוסטרליה – הם מצאו קורלציה ישירה בין כישלון במבחן כזה לרמת אלכוהול בדם ואי כשירות לנהיגה,” אומר אנדרס.

בימים אלו עורכים המפתחים מחקר יחד עם בי”ח איכילוב, על כ-100 מטופלי קנאביס רפואי. “אנחנו מגיעים אליהם אחרי שלא עישנו 8 שעות, ואז בתהליך שנמשך 3 שעות בוחנים את כשירותם לפני העישון, לאחר 10 דקות, ואז לאחר חצי שעה, שעה ושעתיים”.

“על פי תוצאות ראשוניות מפיילוט שנערך על 5 אנשים נראה שההשפעה של הקנאביס נמצאת ב’פיק’ בין 10 דקות לחצי שעה לאחר השימוש בקרב מטופלים המנוסים בצריכת קנאביס, ולאחר מכן הם חוזרים לעצמם, אך אצל מי שהוא לא מטופל זה ייקח יותר זמן, אולי עד שעה וחצי או שעתיים,” הוא אומר.

באוטורייז מקווים שעד סוף חודש אוגוסט 2018 הם יצליחו לגייס את 100 המטופלים שישתתפו בניסוי ושעד ספטמבר כבר יהיו ממצאים מבוססים. עוד הם מקווים שהאפליקציה שלהם תחליף למעשה את כלל מכשירי הינשוף – גם אלו המשמשים לבדיקות נהיגה תחת השפעת אלכוהול – אבל בדגש על צרכני קנאביס.

“יש לי תקווה שהמשטרה והרגולטור יאמצו את האפליקציה כינשוף קנאביס,” אומר אנדרס. “כל הפיתוחים הקיימים של ינשופי קנאביס בעצם רק אומרים אם יש שרידי קנאביס בדם או לא. בגלל ששרידי קנאביס נשארים בדם גם אחרי עד שבועיים או יותר, אי אפשר לדעת איך זה משפיע. כמות ה-THC בגוף לא באמת אומרת האם אתה כשיר או לא”.

נהיגה בתנאי מעבר בדיקה

בינתיים, עד שהאפליקציה תאושר לשימוש על ידי רשויות האכיפה למשל, רוצים באוטורייז להציל חיים, למשל של נהגים צעירים, בעזרת “נעילה” של התנעת הרכב ופתיחתו רק לאחר מעבר הבדיקה באפליקציה, כולל שליחת הודעה לבעלי הרכב או להורים.

“כיום, ועד שזה יאומץ כסטנדרט רגולטורי, אנחנו רוצים שהורים ישתמשו בזה למשל למניעת נהיגה תחת השפעה בקרב צעירים, או שמנהלי צוותי רכבים של חברות גדולות יבדקו עם זה את הנהגים של החברה, או שחברות ביטוח למשל יסכימו לבטח מטופלי קנאביס רפואי בתנאי שימוש באפליקציה,”הוא אומר ומקווה ש”אולי אפילו משרד הבריאות יוסיף ברישיון קנאביס רפואי שמותר לנהוג בתנאי שימוש באפליקציה זו”.

לאחר סיום הפיילוט בישראל שואף הצוות להגיע לאוסטרליה, קנדה, ארה”ב ואנגליה. “בכל המדינות הללו יש תרבות של שתייה. כדי להגיע לשם נצטרך קודם לפתח גם לאייפון, כי כרגע זה רק לאנדרואיד. נאפשר גרסה אחת שתאפשר שימוש אנונימי וגרסה נוספת כך שאבא למשל יוכל לבדוק איך הבת שלו נוהגת. אולי אפילו לנעול את הרכב ככה שבלי מעבר של המבחן הרכב לא יניע”.

הרעיון לפיתוח האפליקציה עלה אצל המייסדים לפני 3 שנים, כששמעו על גל מעצרים נרחב של נהגים שנתפסו תחת השפעת אלכוהול בתום מסיבת הסילבסטר. “שמעתי שהמשטרה עצרה 130 נהגים שיכורים בערב הסילבסטר רק באזור השרון. אמרתי לעצמי, ‘אם זה רק באזור השרון, אז בכל המדינה היו אלפים, עשרות אלפים, שלא נעצרו’, והבנתי שחשוב למצוא פתרון לבעיה הזו”.

בחודש שעבר זכתה האפליקציה המבטיחה במקום הראשון בתחרות היזמות של כנס הקנאביס הבינלאומי “קנאטק” שנערך בישראל (סיקור האירוע כאן).

נכון להיום האפליקציה זמינה רק למכשירי אנדרואיד (להורדה כאן).

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר