אובמה מתעקש: בעד הקלת העונשים על שימוש במריחואנה

אחרי שבראיון ל’ניו יורקר’ אמר שמריחואנה מסוכנת פחות מאלכוהול וספג ביקורות מצד גורמים בממשלה וב-DEA, מתעקש אובמה ואומר בראיון ל-CNN: “שימוש עצמי במריחואנה צריך להיות נושא בריאותי ולא פלילי”.

לפני כשבועיים דיווחנו כאן לראשונה כי בראיון שנתן נשיא ארה”ב למגזין ה’ניו יורקר’ אמר ברק אובמה כי “מריחואנה מסוכנת פחות מאלכוהול”.

דבריו של אובמה, המנוגדים עקרונית לחוק הפדרלי הקובע כי קנאביס הוא סם מסוכן מדרגה ראשונה בדומה להרואין, עוררו את זעמם של גורמים בממשלה. מפקדת ה-DEA (הארגון האמריקני ללוחמה בסמים), מישל לאונהרט, אף אמרה שהיא מרגישה שהממשל האמריקני “אינו מבין מספיק במדע בכדי להצהיר הצהרה שכזו”.

ברק אובמה CNN

היום (שישי) התראיין אובמה גם ל-CNN ועל אף הביקורות חזר על דבריו מהראיון הקודם ואף הדגיש: “שימוש עצמי במריחואנה צריך להיות נושא בריאותי ולא פלילי”.

“אני עומד על דעתי המבוססת על מדע שקובעת כי מריחואנה עבור המשתמש הממוצע נתונה לניצול ושימוש לא נכון, ממש בדומה לאלכוהול, וצריכה להיות מטופלת כעניין של בריאות הציבור,” אמר.

עם זאת, אובמה אמר כי ההחלטה על חוקיות הקנאביס הינה באחריות הקונגרס, אך סירב להגיד האם יתמוך באופן רשמי בהקלה על החוקים. “דאגתי היא שאנחנו מטילים עונשים פליליים קשים מאוד על משתמשים עצמיים, באופן לא אחיד ובמקרים רבים על רקע גזעני,” אמר.

“אני חושב שזו אכן בעיה. אנחנו נראה כעת מה יקרה בניסוי בוושינגטון וקולורדו. מחלקת המשפטים בראשות אריק הולדר הודיעו שהם ימשיכו לאכוף את החוק הפדרלי,” אמר אובמה. אך ציין כי לממשלה אין את המשאבים ואמצעי השיטור המתאימים כדי לבדוק האם מישהו “מעשן ג’וינט באיזו פינה”. “עם זאת,” אמר. “הממשלה פועלת כדי להבטיח שסוחרי הסמים והאלימות הנובעת מעסקי הסמים לא יהרסו את הניסוי הזה שמתרחש בימים אלו.”

אך אובמה גם ביקש להעביר מסר “אזהרה” לאלו שחושבים שלגליזציה של מריחואנה היא הפתרון להכל.

“אני חושב שהם צריכים לשאול את עצמם מספר שאלות גם כן. בגלל שאם נגיע למצב שבו חברות ענק ותאגידים עם משאבים גדולים ואמצעי שיווק משוכללים ישימו את ידיהם ויתחילו להתעסק עם המריחואנה, או אז רמות השימוש הלא רצוי סביר שיעלו,” אמר.

נראה שאובמה מכין את הקרקע לקראת מה שצפוי לקרות, בעזרתו או שלא, במשאלי עם רבים שצפויים להיערך במהלך אמצע-סוף שנת 2014. בעקבות הצלחת הלגליזציה בקולורדו, במדינות רבות בארה”ב צפויים להתקבל גם כן חוקים ללגליזציה של קנאביס לשימוש עצמי, ונראה שהנשיא מודע לכך ומכין את הקרקע לקראת השינוי הרשמי.

צפו:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר