אובמה ישחרר 46 אסירים שנכלאו בעבירות סמים

נשיא ארה”ב העניק 46 צווי חנינה לעברייני סמים המעורבים בתיקים לא אלימים. בין המשתחררים גם אסירים שנענשו במאסר עולם על תיקי סחר. “העונש אינו תואם את הפשע ולכן הם משוחררים לחופשי,” אומר אובמה.

דובר הבית הלבן פירסם השבוע הודעה לפיה מתכנן נשיא ארה”ב ברק אובמה להעניק חנינה לכמה עשרות עברייני סמים לא אלימים, במגוון תיקים הנעים בין החזקה של כמות קטנה ועד לסחר. המספר הראשוני של המיועדים לחנינה עמד על קרוב לשמונים, אך לאחר בדיקות נוספות של הממשל וחידוד קריטריונים של משרד המשפטים, הוחלט להנפיק 46 צווים בלבד, מהם 14 המיועדים לאסירים המרצים מאסר עולם בגין עבירות סמים לא אלימות.

האסירים המאושרים, שהחל מנובמבר הקרוב כבר לא יהיו אסירים כלל, נבחרו מבין יותר מ-35,000 מועמדים אשר הגישו את פרטיהם לפרויקט שהחל הנשיא בשנה שעברה. בשיתוף עם קבוצת Clemency ששמה לה למטרה לשחרר כמה שיותר עברייני סמים לא אלימים בכל רחבי ארה”ב. במסגרת מאמציה של הקבוצה מאות אסירים בארה”ב כבר זכו לבדיקה מחודשת של תיקם ועשרות מהם כבר שוחררו לחופשי.

מזכיר העיתונות של הבית הלבן, ג’וש ארנסט, אמר לכתב הוושינגטון פוסט כי “העובדה שכל כך הרבה אסירים בכלל מתאימים לקריטריונים מראה עד כמה דחוף שהקונגרס יתחיל לטפל בעניין, ועד כמה ברוכה היוזמה של הנשיא אובמה, למרות שהיא נעשית באיחור”.

מועד החנינה נקבע ליומיים בלבד לפני ביקורו ההיסטורי של הנשיא בבית הכלא הפדרלי באוקלהומה ביום חמישי הקרוב. ביקור זה, אשר מהווה צעד גדול למאבק למען הצדק שמנהיג הנשיא, עומד להיות הביקור הראשון מסוגו שנערך בבית כלא פדרלי על ידי נשיא מכהן.

רשימת המשתחררים הטריים, אשר פורסמה במבזק מיוחד של הוושינגטון פוסט, כוללת ברובה אסירים שנתפסו בעסקאות קוקאין והרואין, אך גם למריחואנה נשמר מקום של “כבוד” כאשר 3 מתוך האסירים כלואים בגין הפצה ומכירה של כמה מאות גרמים ואחד מהם אף מואשם בגידול של כעשרים שתילים.

ממבנה הרשימה ניכר כי הנשיא אובמה אינו מתמקד בנושא המריחואנה בפרט אלא בנושא הסמים בכלל, עם דגש על הכספים המבוזבזים בתחום ועל העונשים המוגזמים המוטלים על עבריינים לא אלימים.

ג'ון ארנסט - מזכיר העיתונות של הבית הלבן
ג’ון ארנסט – מזכיר העיתונות של הבית הלבן

לאחר שבשמונת החודשים האחרונים העניק אובמה 30 חנינות לעברייני סמים, החנינה המסיבית השבוע מהווה פסגה נוספת שנכבשה בקרב למען הצדק במערכת המשפט, ועליית מדרגה הן מבחינה מספרית והן מבחינת המסר המועבר. בסרטון שהועלה אמש בשעות הצהריים לדף הפייסבוק הנשיאותי, מסביר אובמה את הכוונה מאחורי החנינה ואת תמונת המצב הנוכחית בחזית המאבק.

“בשנים האחרונות, הציבור הולך ונעשה מודע לבעיה בגדולה במערכת המשפט שלנו,” אומר אובמה. “העובדה היא שאנו מוציאים מעל 80 מיליארד דולר בכל שנה על עסקי הכליאה, כאשר חלק נכבד מהאסירים מואשמים בפשעי סמים לא אלימים בלבד. כעת ישנה תנועה חזקה משני צידי המפה הפוליטית שמטרתה היא שינוי לטובה. כחלק משינוי זה, אני חותם על חנינתם של 46 עברייני הסמים הללו, אשר אינם עבריינים קשוחים, אך למרות זאת הוטל על רובם המוחץ עונש של מעל 20 שנות מאסר, כאשר 14 מתוכם נשפטו למאסר עולם, על פשעי סמים לא אלימים. במצב הקיים היום, העונש אינו תואם את הפשע ולכן הם משוחררים לחופשי.”

לכבוד הפרוטוקול, הוסיף אובמה כי על המשוחררים הטריים לאמץ את החזרה לחברה בתור הזדמנות שנייה ולהחזיק אותה חזק בשתי ידיים, עם דגש על מניעת התדרדרות ושיקום מלא הכולל “עבודה קשה וקבלת החלטות חכמות”, אך בשורה התחתונה, עוד 46 “פושעים” לא מסוכנים לציבור קיבלו חזרה את חירותם.

גל החנינות הנוכחי, מעמיד את אובמה על מספר מרשים ביותר של 89 חנינות נשיאותיות בסך הכל, מה שמציב אותו במקום השני ברשימת הנשיאים הרחומים ביותר בהיסטוריה האמריקאית. לשם השוואה, מדובר במספר חנינות כולל הגדול מסך כל החנינות שהעניקו הנשיאים לשעבר רונלד רייגן, ג’ורג’ בוש האב, ביל קלינטון וג’ורג’ בוש הבן יחדיו. מתוך 89 החנינות, 76 הוענקו לעברייני סמים לא אלימים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר