תקלה במשרד הבריאות: נעצרו ניפוקי קנאביס רפואי בכל הארץ

החל מהשעה 12:30 היום יש תקלה כלל-ארצית במערכת המחשוב של היחידה לקנאביס רפואי שהובילה לעצירת ניפוקי קנאביס בכל בתי המרקחת. בשלב זה לא ידוע מתי תחזור המערכת לפעילות. "זו ממש עוגמת נפש, זה קורה מדי כמה ימים, לפעמים למשך שעות, מטופלים לא מקבלים את הטיפול"

“זה קורה אחת לכמה ימים, לפעמים זה נמשך 20 דקות ולפעמים גם 6 שעות,” אומר היום (א’) רוקח מאחד מבתי המרקחת הפעילים ביותר בתחום הקנאביס הרפואי בארץ, בעקבות תקלה במערכת הממוחשבת של משרד הבריאות שדרכה מבצעים הרוקחים את הניפוקים של קנאביס רפואי למטופלים.

תור מחוץ לבית מרקחת
תור שמשתרך בשעה זו מחוץ לאחד מבתי המרקחת בארץ בעקבות תקלה ממוחשבת במערכת משרד הבריאות

התקלה הנוכחית החלה היום בשעה 12:30 וטרם תוקנה גם בשעת פרסום הכתבה (16:45), מה שהוביל לתורים ארוכים מחוץ לבתי מרקחת בכל רחבי הארץ. לדברי הרוקח תקלות חוזרות כאלה במערכת גורמות לעוגמת נפש גדולה גם לרוקחים אך בראש ובראשונה כמובן למטופלים שלא יכולים לקבל את הסחורה.

“זה קורה אחת ליומיים שלושה,” אומר רוקח אחר שמעיד שסגר היום את בית המרקחת לפעילות בעקבות התקלה. “זה תקלות שנמשכות החל מרבע שעה ולמשל לפני כשבועיים ביום שישי זה נמשך שעות – דווקא ביום בו בתי מרקחת נסגרים מוקדם”.

“המערכת כנראה לא בנויה לקלוט טראפיק כזה,” הוא מוסיף. “אבל כנראה לא מבינים במשרד הבריאות את הדחיפות. מדובר במטופלים שלא מקבלים טיפול ואנחנו לפני תקופת חגים.”

זה משהו חדש?

“מהיום הראשון של הפעילות היו תקלות אבל בהתחלה זה היה דברים קטנים, בעיות תקשורת, בחודשים האחרונים זה נהיה ממש זוועה.”

זה קורה גם במערכת של התרופות “הרגילות”?

“ממש לא, זו תקלה שמתרחשת רק בתחום הקנאביס – בתרופות רגילות אין שום בעיה, זה לא קורה אף פעם. זו מערכת של היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי, מ”ק), מערכת סגורה, שמקשרת בין המטופל, הרופא שניפק, ובית המרקחת. המטרה שלה לוודא שאין כפל מרשמים, כלומר שכל מטופל מקבל את המרשם שלו רק פעם אחת”.

מה קורה כשיש תקלה?

“לאחרונה יש יותר ויותר מקרים שאנחנו מושבתים להרבה זמן ואז אנשים מתחילים להתרוצץ בין בתי מרקחת, לצערי הם לא מבינים שזו תקלה כלל ארצית, חושבים שזו תקלה מקומית בבית מרקחת ספציפי. מדובר באנשים חולים, זה ממש עוגמת נפש”.

ניסיתם לפנות למשרד הבריאות להתלונן על התופעה?

“ברור, אבל כשפונים למחלקת התמיכה של היק”ר, שם הם אגב מאוד שירותיים אדיבים ומקצועיים, הם לרוב לא מצליחים לפתור את הבעיות. הם אומרים שהבעיות זה בתשתית של משרד הבריאות, לא של היק”ר, כי היק”ר מסתמך על המערכת של משרד הבריאות. לא נותנים פתרון. הפתרון הוא השקעה בתשתית, וכנראה שזה לא על הפרק.”

משרד הבריאות מסר בתגובה: “משרד הבריאות מנהל מערך דיגיטלי לרישוי ובקרת קנאביס רפואי, החל מהגשת בקשה לרישיון ועד לקבלת המוצר מבית מרקחת. המערך כולל, בין היתר, שירות חדשני לניפוק מוצרי קנאביס רפואי על ידי למעלה מ- 150 בתי מרקחת בקירוב, ובסדרי גודל של אלפי פניות ביום. נוכח עומסים ונפחי פעילות הולכים וגדלים, המשרד חווה לאחרונה איטיות בשירות זה, לצד תקלת מחשוב שאירעה ב-29.8.2021 בצהרים. הנושא נמצא בטיפול, והטיפול יושלם בהקדם.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר