מגלגל...

אלה הסעיפים שרע”מ דורשת להסיר מחוק הקנאביס הרפואי החדש

לאחר שאמר זאת באופן מפורש על דוכן הכנסת אתמול, בתקשורת מדווחים כי יו"ר רע"מ מנסור עבאס מתכוון לדרוש למחוק מהצעת החוק לקנאביס רפואי לפחות כמה מהסעיפים המשמעותיים ביותר בה. בתקווה חדשה צפויים להיענות לפחות לחלק מהדרישות ובינתיים שר הבריאות מנסה לייתר את הליך החקיקה

מיד לאחר אישור הצעת החוק לקנאביס רפואי בקריאה טרומית אתמול בכנסת, במפלגת תקווה חדשה מסרו לתקשורת כי “יסכימו להסיר מהחוק כל סעיף לא שאיננו רפואי”. הדברים באו בעקבות מסר ברור שהעביר יו”ר רע”מ ח”כ מנסור עבאס על דוכן המליאה בטרם הצביע בעד ההצעה. בדבריו, אותם בחר למסור בערבית, אמר עבאס: “ניתן הזדמנות לחוק הזה רק למען שימוש רפואי, אך אם לא נצליח להכניס שינויים אחרי הקריאה הטרומית, נצביע נגד”. מלבדו, גם ארגוני הרוקחים החזקים וגם התאחדות התעשיינים המייצגת את מפעלי הקנאביס, מתכוונים להפעיל את מלוא עוצמתם בניסיון למחוק מהצעת החוק חלק מהסעיפים המהותיים ביותר בה.

מנסור עבאס (צילום: דוברות הכנסת)
יו”ר רע”מ מנסור עבאס, אתמול במליאת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת)

לאור הדברים עלתה השאלה – אילו סעיפים בהצעת החוק נחשבים מבחינת רע”מ לכאלה “שאינם רפואיים” ומדוע בכלל להבנתם הם “לא רפואיים”, וכן אילו סעיפים מהווים בעיה מבחינת הרוקחים ובעלי מפעלי הקנאביס. ובכן, מדובר בשלושה סעיפים מרכזיים ומהותיים בהצעת החוק, שאם אכן יוסרו לבסוף הם עלולים להפוך את הצעת החוק להרבה פחות משמעותית מכפי שהיא כרגע בנוסחה המקורי, ואף לבלתי רלוונטית. נכון להיום, על פי הדיווחים בערוצי התקשורת, במפלגת “תקווה חדשה” מביעים נכונות להיענות לכל הפחות לדרישות רע”מ, שבלעדיה יהיה לקואליציה קשה מאוד לקדם את הליך החקיקה. בסביבתה של מגישת הצעת החוק ח”כ שרן השכל מעריכים שלפחות את אחד מהסעיפים שבמחלוקת היא תצליח לשמר כפי שהוא כיום, בעוד שעל האחרים אולי אכן ייאלצו לוותר.

קנאביס במרשם רופא

הסעיף הראשון שבמחלוקת קובע שבניגוד למצב הנוכחי, בו ישנם כ-100 רופאים שהוסמכו לכך על ידי היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות (יק”ר), קיבלו מחשב ומדפסת ייעודיים עבור פעילות זו ובעזרתם הם מנפקים רישיונות לשימוש בקנאביס לצד מרשמים חודשיים לחולים שעומדים בהגדרות קפדניות ורק לאחר מיצוי טיפול תרופתי נרקוטי רגיל, יתאפשר לכל רופא מומחה לנפק מרשמים לקנאביס רפואי ללא צורך ברישיון וללא פיקוח ובקרה של היק”ר. המשמעות של סעיף כזה היא עלייה חדה ומהירה במספר מטופלי הקנאביס הרפואי. למעשה, מדובר במעין “מודל קליפורניה שנת 1996” שמאפשר כמעט לכל מי שמעוניין בכך לקבל מרשם לשימוש בקנאביס. סעיף זה עשוי להקפיץ את מספר המטופלים שגם ככה זינק בשנתיים האחרונות מכ-30,000 ליותר מ-100,000, עד למאות אלפי אזרחים ובפועל יביא למעין “חצי-לגליזציה” כפי שמכנים זאת בתעשייה. מצב כזה מנוגד לעמדה של רע”מ הכפופה לחוק האיסלאם ומבחינתם מדובר בהפיכת השימוש בקנאביס לנפוץ “ולא רק רפואי”.

מכירה בחנויות שאינן בתי מרקחת

כיום מותרת מכירת קנאביס רפואי רק בבתי מרקחת ורק בבתי מרקחת שקיבלו היתר מתאים לכך מהיחידה לקנאביס רפואי ומאגף הרוקחות, אשר מקשה מאוד על תהליך הרישוי. הצעת החוק מבקשת להתיר ניפוק מוצרי קנאביס גם בחנויות שאינן בית מרקחת, אמנם על ידי רוקח בלבד, אך שלא בכפוף לאגף הרוקחות. המשמעות היא עלייה במספר נקודות המכירה שנכון להיום עומד על כ-165 בתי מרקחת. מספר זה עשוי אף להיות מוכפל במידה ותתקבל ההצעה בנוסחה המקורי. הדבר יביא לדעת רע”מ לזמינות גבוהה מדי של הקנאביס, אך זו לא הנקודה הבעייתית מבחינתם בסעיף זה. עיקר ההסתייגות נובע מלחץ שמפעילים הרוקחים בבתי המרקחת לקנאביס, שמוערך שכמחצית מהם ואף יותר מכך הם בני ובנות החברה הערבית, שחוששים שפרנסתם תיפגע. למגזין קנאביס נודע כי בימים האחרונים מפעילים אלו לחץ כבד על נציגיהם ברע”מ וסביר להניח שברע”מ יצאו להגנתם וינסו לסנדל גם את הסעיף הזה.

שיווק ישיר מהחווה לצרכן

הצעת החוק מבקשת לאפשר לחוות הגידול לארוז את הקנאביס לא רק באריזה ראשונית של 10 ק”ג שמשונעים למפעלים, אלא גם באריזה סופית של 10 גרם כמוצר מוגמר לצרכן הקצה. בכך היא מייתרת למעשה את הנוכחות של “מפעלי קנאביס” בשרשרת הערך. מפעלים אלה, ש-9 מהם כבר פעילים כיום ונוספים צפויים להיפתח בקרוב, הוקמו בהשקעות של עשרות מיליוני שקלים. אם יתקבל הנוסח הנוכחי של הצעת החוק ישמשו המפעלים הללו רק אולי לשם הפקת שמני קנאביס – מוצר שנצרך באחוזים נמוכים מאוד (כ-12% בלבד) לעומת תפרחות, כלומר השקעות אלה ירדו לטמיון. סביר שהמפעלים במקרה כזה ייסגרו מכיוון שבנוסף מבקשת הצעת החוק לאפשר לכל מפעל תרופות קיים לייצר שמני קנאביס, גם ללא תקן IMC-GMP ייעודי שהומצא על ידי מנהל היק”ר לצורך פעילות של מפעל בתחום הקנאביס הרפואי. סעיף זה הרבה פחות מהותי מבחינת רע”מ, אבל התאחדות התעשיינים המייצגת את מפעלי הקנאביס מתכוונת לעמוד על הרגליים האחוריות ובעלי המפעלים כבר הודיעו שינקטו בהליכים משפטיים כדי לעצור את היוזמה הזאת.

ניצן הורוביץ (צילום: דוברות הכנסת)
יו”ר מרצ שר הבריאות ניצן הורוביץ, אתמול במליאת הכנסת (צילום: דוברות הכנסת)

אם אכן יוסרו 3 הסעיפים הנ”ל, או אפילו שני הסעיפים הראשונים שנדרשים על ידי רע”מ, הצעת החוק למעשה די מתייתרת למעט “בעיטה בישבן” שהיא נותנת לשר הבריאות, יו”ר מרצ ניצן הורוביץ, שהודיע אתמול בכנסת שבכוונתו לקדם בשבועות הקרובים תקנות ונהלים שייתרו את הליך החקיקה ואף אמר כי “חקיקה עלולה דווקא לסרבל ולהגדיל את הנטל הרגולטורי”. שאר סעיפי הצעת החוק אכן פחות משמעותיים, חלקם למשל נוגעים למעבר ממתכונת של כ-10 קטגוריות של טווחי THC ו-CBD (למשל T20, T15, T10 וכן הלאה) ל-3 קטגוריות (T1, T2, T3), אחרים נוגעים לסימון המוצרים במעט יותר פרטים מכפי שמסומנים כיום ובכל מקרה – לא משהו שמשנה עולמות.

שרן השכל (צילום: דוברות הכנסת)
מגישת הצעת החוק, ח”כ שרן השכל ממפלגת תקווה חדשה (צילום: דוברות הכנסת)

החגיגות בכנסת אתמול בקרב חברי הקואליציה היו בולטות וקולניות למרות שמדובר באישור בקריאה טרומית בלבד, כלומר נדרש עוד הליך ארוך של חקיקה ודיונים. מצד שני ייתכן שזעקות השמחה נבעו מסיבה אחרת – המאבק המתמשך מול האופוזיציה שמנסה לעשות כל שבידיה כדי לסנדל כל יוזמת חקיקה של הקואליציה. אגב, באותה מידת רעש שהתקבל אישור ההצעה בקואליציה, כך היתה אתמול האכזבה וההלקאה העצמית בקרב חברי האופוזיציה שנציגיה העדיפו כנראה לא להירשם בדפי ההיסטוריה כמי שהצביעו נגד הצעת חוק “קנאביס רפואי” או “נגד חולים”. לדברי גורמים בליכוד מרגע שהבינו שרע”מ יצביעו בעד, כלומר שישנו רוב בעד הצעת החוק, לא מצאו טעם בהצבעה נגד. חלקם עזבו את המליאה לפני ההצבעה, דבר שעורר כעס ואף איומים מצד בכירי האופוזיציה בסנקציות שיוטלו נגד מי שהפרו את המשמעת האופוזיציונית.

אתמול לאחר אישור הצעת החוק בקריאה טרומית פירסם יו”ר תקווה חדשה גדעון סער הודעה רשמית מטעמו בה ציין כי “מפלגת תקווה חדשה הבטיחה ומקיימת”. יש לזכור עם זאת שהמפלגה,, וכך גם שאר מפלגות הממשלה במסגרת ההסכם הקואליציוני, הבטיחה דווקא “אי הפללה תוך 100 ימים ולגליזציה מלאה תוך שנה”, ולא רק הסדרה של ענף הקנאביס הרפואי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר