תקדים בארה”ב: מטופלי קנאביס רפואי מוגנים מתביעות פדרליות

בית המשפט הפדרלי בארה”ב קבע כי מטופלי קנאביס רפואי לא יהיו חשופים עוד לתביעות פדרליות על שימוש במריחואנה, כל עוד פועלים בהתאם לחוקי המדינה (State) בה הם מתגוררים. “צעד זה הוא תחילת סופה של התביעה הפדרלית בענייני חנויות קנאביס, מגדלים וכמובן מטופלים בקנאביס רפואי,” מסבירים התומכים.

בית המשפט הפדרלי לערעורים קבע השבוע (ב’) כי משרד המשפטים האמריקני לא יוכל יותר לתבוע תושבים בגין שימוש בקנאביס, אם הדבר נעשה בהתאם לחוקי הקנאביס הרפואי במדינה (State) בה התבצע השימוש, כך על פי הדיווח של סוכנות הידיעות ‘רויטרס’.

סגרו את הפרצה

עד כה יכול היה הממשל הפדרלי לתבוע אנשים בגין שימוש בקנאביס גם אם הדבר נעשה במרשם רופא באחת מ-25 מדינות בארה”ב המתירות היום טיפול בקנאביס רפואי, מאחר ומבחינת החוק היבש מטופלי הקנאביס הרפואי אמנם מצייתים לחוקי המדינה (State Laws), אך “עוברים” על החוק הפדרלי שעדיין אוסר שימוש והחזקת קנאביס ולא מכיר בערך הרפואי שלו.

קנאביס רפואי - הלגיטימציה מתרחבת
קנאביס רפואי – הלגיטימציה מתרחבת

הסתירה בין חוקי המדינות המאשרות קנאביס רפואי לבין החוק הפדרלי הייתה עד כה “פרצה נוחה” שנתנה לממשל אפשרות להתערב בענייני הפנים של אותן מדינות ולפעול בצעדים משפטיים כנגד אנשים הצורכים או מוכרים קנאביס, גם אם הדבר נעשה בתוך המערכת הרפואית.

בפסיקתה קבעה השופטת הפדרלית מקסין צ’סני (Maxine Chesney) ביחד עם 2 שופטים נוספים, כי מעתה תבוטל האפשרות של משרד המשפטים (דרכו פועל הממשל הפדרלי) להקצות תקציב לתביעות שכאלה, מה שלמעשה מבטל לאלתר את האפשרות לתבוע.

חשוב לציין כי ההחלטה התקבלה בבית המשפט לערעורים של המחוז התשיעי (Ninth Circuit), והפכה כעת לתקדים מחייב רק במדינות שחברות במחוז: קליפורניה, אריזונה, מונטנה, נבדה, אלסקה, אורגון, איידהו והוואי. מחוץ למדינות אלו מדובר בתקדים משפטי רגיל בלבד, אך גם תקדים שכזה מסמל את תחילת השינוי הגדול.

ניצחון לקנאביס – עצמאות למדינות

אחרי החלטת הממשל האמריקאי שלא להקל בחוקי הקנאביס, שנתקבלה בשבוע שעבר (ה’) וגרמה לאכזבה עצומה למיליוני צרכנים אופטימיים, הפסיקה החדשה מעידה על מעט אור בקצה מנהרת החקיקה.

כלל המדינות המאשרות טיפול בקנאביס רפואי, שהיו עד כה תלויות למרבה האבסורד בהסכם לא מחייב מול משרד המשפטים שהסכים לא לרדוף באופן פדרלי אחרי עסקי הקנאביס החוקיים, קיבלו כעת למעשה את “עצמאותן” בנושא – צעד המחזק את הלגיטימציה של הענף הרפואי בפרט ושל חקיקת הקנאביס החיובית בכלל.

“צעד זה הוא תחילת סופה של התביעה הפדרלית בענייני חנויות קנאביס, מגדלים וכמובן מטופלים בקנאביס רפואי,” מסר בראיון מארק זילוורסמיט (Marc Zilversmit), עו”ד פלילי מקליפורניה ומומחה לחוקי קנאביס.

ראו עוד:
קנדה התירה גידול רפואי בבית
דאע”ש נגד לגליזציה: “זו סטייה”
צרפת: די להפללת צרכני הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר