תקדים בארה"ב – הסטטוס הפדרלי של הקנאביס מתערער

בעוד 30 יום נדע: 9 גברים שגידלו קנאביס באופן לא חוקי, עשויים להשתחרר בעקבות טענתם שהסטטוס הפדרלי של הקנאביס "שגוי מיסודו".

בעיר סקרמנטו אשר במדינת קליפורניה, עמדו ביום רביעי האחרון לדין תשעה גברים, אשר מואשמים בגידול קנאביס באופן בלתי חוקי. השופטת הפדרלית שמונתה כדי לפסוק במקרה, החליטה לקחת ברצינות רבה את טענות עורכי הדין של הנאשמים, אשר לפיהן האישומים בטלים עקב הסיווג הפדרלי ה"שגוי מיסודו" שניתן לקנאביס, ועשויה לפסוק תקדים משמעותי ביותר בתחום הקנאביס העולמי.

תשעת הגברים מואשמים כי בשנת 2011 הם גידלו קנאביס בצורה לא חוקית על אדמה פרטית-ממשלתית, ביער שסטה-טריניטי שבצפון מדינת קליפורניה, ליד העיר רדינג. עורכי הדין שלהם טוענים כי "עצם סיווגו הפדרלי של הקנאביס כ"סם מסוכן בדרגה 1" קובע כי אין לקנאביס תועלת רפואית כלל. כאשר מסתכלים על העובדה שכבר 23 מדינות אישרו את הקנאביס כתרופה לציבור הרחב, ברור כי סיווג זה שגוי מיסודו ואף פוגע בזכויותיהם החוקתיות הבסיסיות של צרכנים רבים".

אם יורשעו, עומדים התשעה בפני מאסר עולם וקנס כולל של עד 10 מיליון דולר, כולל החרמת רכוש רב. בשל חומרת העונש, פנתה השופטת קימברלי ג' מיולר אל נציגי התביעה בסיכום הדיון הסופי, עם בקשה להסבר פשוט: "אם אני מבטלת את האישומים ומשחררת אותם. מה אתם מפסידים? מי הוא הקורבן?".

השופטת מיולר - "מי הוא הקורבן?"
השופטת מיולר – "מי הוא הקורבן?"

עו"ד ז'ניה גליג, נציגת ההגנה כולה, הציגה בנאומה הסופי את החלטת הקונגרס להשעות את מערכת המשפט מהתערבות בחקיקה פנים מדינית בנושא הקנאביס הרפואי, כראיה לכך שהסטטוס הפדרלי הוא טעות שאין לה מקום במציאות ויש לשנות אותו מיד. "אי אפשר לטעון שאין לקנאביס שימוש רפואי, מפני שהמדינות מוכרות אותו כתרופה" סיכמה גליג את נאומה.

גרגורי בורדריק, המשנה לתובע הכללי בקליפורניה, נתן את פרשנותו לנושא: "שינוי החוק והסטאטוס הפדרלי הינו עיסוקו של הקונגרס ולא של מערכת המשפט. מעט מאוד רופאים מאמינים בשימושים הרפואיים של הקנאביס ולכן החוק לא השתנה". כמו כן, הוסיף ברודריק כי "איננו טוענים שהקנאביס הוא הסם המסוכן ביותר בעולם, אך הראיות קיימות ואדם הגיוני יכול להבין למה הסטטוס החוקי אינו משתנה".

פסיקתה הסופית של השופטת אמורה להגיע לבית המשפט בעוד כ-30 ימים. בתקופה זו של שינויי חוקים והקלות מדיניות רבות בתחום הקנאביס, כולל לגליזציה והפסקת הפללה, פסק דין שיבטל את ההאשמות כלפי המגדלים, ייצור תקדים העשוי להוביל לשינוי חוקתי כללי שיבטל עשורים שלמים של עוול ויביא לעידן חדש בו הקנאביס יסווג כ"סם קל" באופן רשמי.

מקור: DailyChronic

ראו גם:
ארה"ב: מטופלים בקנאביס רפואי מוגנים מפני הממשל הפדרלי
הממשל הפדרלי אישר: המפ חוקי למחקר
רשמית: הממשל הפדרלי אישר את חוקי הלגליזציה בוושינגטון וקולורדו

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט