מגלגל...
x

תעשיית החשיש בלבנון פורחת – בזכות המלחמה בסוריה

אחרי שנים בהן נאלצו להתמודד עם היתקלויות מצד הצבא הסורי, מחייכים היום מגדלי המריחואנה ויצרני החשיש בלבנון, לאחר שמלחמת האזרחים בסוריה מושכת את תשומת ליבן של הרשויות.

הצבא הסורי נוהג להגיע בכל שנה לשדות המריחואנה של לבנון ולהשמיד את היבול הרב המשמש כמקור הפרנסה העיקרי של החקלאים באזור. אבל השנה, בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה, מגדלי המריחואנה ויצרני החשיש בלבנון נושמים לרווחה.

במהלך מלחמת האזרחים בלבנון, בין השנים 1975 ל-1990, הפיק החשיש הלבנוני המפורסם מאות מיליוני דולרים בשנה עבור החלקאים באזור, אך לאחר לחצים שהופעלו מצד הממשל האמריקני, פתחה ממשלת לבנון במבצע לחיסול הגידולים, וכאמור, במהלך השנים האחרונות, נהגו חיילים להגיע ולהשמיד את היבול באופן קבוע.

בשנה שעברה (2012), לאחר מלחמות עיקשות בין הצבא הסורי לחקלאים המקומיים, החליט הממשל לוותר ולעזוב את האזור, בתקווה להגיע שוב השנה. אך בעקבות המאורעות האחרונים והתנגדות המורדים, הרוויחו החקלאים הלבנוניים עוד שנה של שקט.

מכינים חשיש בלבנון
מכינים חשיש בלבנון

אזור עמק הבקאע בלבנון גובל בסוריה ומהווה בסיס של ארגון החיזבאללה שעסוק בדרך כלל בהגנה על גידולי המריחואנה, אבל בימים אלו נלחם לצד המשטר הסורי כנגד המורדים.

“השנה היבול היה מספק והרשויות עזבו אותנו בשקט בגלל שהם עסוקים בעניינים אחרים,” אמר אבו סאמי, חקלאי לבנוני המגדל מריחואנה בעמק הבקאע, לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

לאחר הקציר לוקחים החקלאים את המריחואנה לבניינים עזובים, בהם הוקמו מפעלים מאולתרים להכנת חשיש. נשים וגברים עובדים במסירות בהכנת החשיש שמהווה מקור הפרנסה העיקרי שלהם ושל משפחותיהם.

מפעל להכנת חשיש בלבנון
מפעל להכנת חשיש בלבנון

“הממשלה מוצפת בבעיות ודאגות שקשורות לסוריה ואינה מעוניינת בחזית נוספת. אחרת הם היו מגיעים גם לכאן ויורדים עלינו,” אמר אפיף, תושב הכפר.

עוד מספרים החקלאים כי הדרישה לתוצרתם גדלה בלמעלה מ-50% אחוזים במהלך השנה האחרונה – הן ממקורות מקומיים והן ממקורות זרים. “רוב הסחורה עוברת לסוריה, שהפכה להיות צומת מרכזית לסחר בסמים בדרך לאירופה,” הוסיף.

“סוחרים מסוריה קונים בין 30 ל-100 ק”ג חשיש בכל פעם ומעבירים את זה למדינות השכנות,” מספר אבו עלי, תושב הכפר. “מטורקיה הסחורה ממשיכה לכל רחבי אירופה ומעיראק וירדן הסחורה עוברת למדינות המפרץ.”

“זה שווה להם,” הוא אומר. “40 גרם ששווים בלבנון כ-20$ דולר, יימכרו ב-100$ דולר בסוריה וב-500$ דולר בטורקיה. הסוחרים המיומנים ביותר מגיעים לרווחים של 1.5$ מיליון דולר בשנה.”

“אין כאן עוד צמח שמצליח לשרוד מלבד חשיש. זו מתנת האלוהים. איך אנחנו יכולים להתנגד לאלוהים?” צוחק אפיף.

ראו עוד: חשיש בלבנון ומסביב לעולם
ראו עוד: חשיש בישראל של שנות ה-70

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר