תערוכה: איך נראה עובש בהשפעת סוגי סמים

תערוכה חדשה המוצגת השבוע בישראל מראה כיצד נראה עובש כשהוא "תחת השפעה" של קנאביס, קפאין, LSD וחומרים נוספים. היוצרת היא אמנית מגרמניה העוסקת באומנות מדעית המשולבת עם רכיבים ביולוגיים.

האמנית והחוקרת המדעית תרזה שוברט, יצרה תערוכת אומנות ומדע בשם Somniferous Observatory (בתרגום חופשי "מבט מטושטש") – המציגה ניסוי מרהיב ביופיו הדומה לניסוי העכבישים שנערך ב-2012 על ידי הזואולוג האנס פיטרס (Hans Peters) והפרמקולוג פיטר וויט (Peter White).

סדרת העבודות החדשה של שוברט מורכבת למעשה מכלי זכוכית מעוצבים בתוכם היא מגדלת סוג מיוחד של עובש, ומזינה אותו בחומרים פסיכואקטיביים החל מקפאין וקנאביס ועד לפסילוסיבין ו-LSD בכדי לבדוק איך משתנה דפוס הגדילה שלו תחת השפעתם.

במהלך הניסוי תיעדה האמנית את התפתחותם של תאי העובש באמצעות תצלומים וסרטונים, ואת התוצאות היפות ביותר היא אספה לכדי תערוכה צבעונית שאף הוצגה בכמה מוזיאונים בעולם.

העובש בו משתמשת האמנית הוא עובש מסוג Physarum polycephalum (בלטינית: "עובש מרובה ראשים"), שלדבריה מגיב באופן חד לגירויים חיצוניים כמו סוכר או סמים פעילים אחרים, ולכן הוא אידיאלי לעבודה ויזואלית שכזו.

"זהו אורגניזם מאוד כאוטי שמשתנה בקצב מסחרר ומגיב בצורות מרתקות לחומרים שונים," היא מסבירה, "כשנתתי לו סוכר הוא נע אליו מהר, באופן לא מפתיע… גם העובש מצא את הקנאביס מאוד אטרקטיבי."

מתוך התערוכה Somniferous Observatory של האמנית הגרמנייה תרזה שוברט
התפתחות עובש בהשפעת קפאין | צילום: תרזה שוברט

העבודה עם העובש והסמים הפסיכדליים היא אינה פועלה היחיד של האמנית הרבגונית העוסקת בין היתר בביולוגיה מורכבת ויישומה בעולם האומנות, במחקר בתחום הביולוגיה והכימיה, וכן בכתיבה ספרותית בתחום.

מעוניינים לחזות באומנות המרהיבה בעצמכם? שוברט מתארחת בימים אלו בארץ ומציגה את אומנותה בפסטיבל "מוסררה מיקס" הנערך בירושלים בשלושת הימים הקרובים – מיום שלישי ה-24.5 ועד יום חמישי ה-25.5.

האמנית תרזה שוברט מציגה את עבודתה במוזיאון בברלין
שוברט מציגה את עבודתה במוזיאון בברלין

ראו עוד:
כך נראים סמים תחת המיקרוסקופ
תערוכה חדשה: אמנות בטבליות אקסטזי

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט