מגלגל...

תמיכה חסרת תקדים בלגליזציה בארה”ב: 68% מהאמריקאים בעד

גרף התמיכה בלגליזציה ממשיך לשבור שיאים. על פי סקר 'גאלופ' לשנת 2020 כמעט 7 מכל 10 אמריקאים תומכים בהתרת שימוש חוקי בקנאביס למבוגרים. בפעם הראשונה התמיכה גורפת בכל שכבות הגיל, דרגות ההשתכרות, ורמות ההשכלה.

על פי הסקר השנתי של מכון המחקר המוערך ‘גאלופ’ (Gallup), כמעט 70% מתושבי ארה”ב תומכים בהתרת שימוש חוקי בקנאביס למבוגרים, ללא ענישה, ובהסדרת שוק הייצור והמסחר באופן מפוקח למבוגרים, כלומר לגליזציה מלאה.

סקר לגליזציה גאלופ 2020
שיא חדש של תמיכה בלגליזציה בארה”ב, מעל 68% בעד

מתוצאות הסקר (PDF) עולה כי 68% מהאמריקאים תומכים בלגליזציה, שהם 4% יותר מהנתון בשנת 2017 שעמד על 64%, וארבעה עשר אחוזים יותר מהנתון בשנת 2014 אז אחוזי התמיכה בלגליזציה עמדו על 60%.

לשם השוואה, כפי שניתן לראות בגרף שצורף לתוצאות הסקר, בשנת 1969 תמכו בלגליזציה רק 12% מהאמריקאים. בשנת 2000 עמדה התמיכה על כ-32% בלבד ורק בשנת 2010 היא חצתה לראשונה את רף ה-50%.

בסקר הנוכחי, בפעם הראשונה, תמיכה בלגליזציה נרשמה בכל המדדים באוכלוסיה: גם בקרב גברים וגם בקרב נשים יש רוב בעד, וכן בכל שכבות הגילאים, בין משכילים ללא-משכילים, ובעלי דרגות שכר שונות.

סקר לגליזציה גאלופ 2020
לראשונה תמיכה בלגליזציה בארה”ב בכל שכבות הגיל, ההשכלה וההשתכרות (סקר ‘גאלופ’ 2020)

מנגד, אחוז התומכים בלגליזציה מבין בוחרי המפלגה הרפובליקנית ירד השנה ל-48% לאחר שבשנת 2017, לראשונה, חצה את רף ה-50% בעד. בקרב בוחרי המפלגה הדמוקרטית, שמועמדה לנשיאות ג’ו ביידן ניצח אמנם בבחירות אך היא הפסידה בבחירות לסנאט, נרשם גם כן נתון שמהווה שיא חדש: 83% בעד לגליזציה.

למרות התמיכה המובהקת בלגליזציה בציבור הכללי ובקרב בוחרי המפלגה הדמוקרטית בפרט, נשיא ארה”ב הנבחר ג’ו ביידן מועמד המפלגה, אינו תומך בלגליזציה ואף הבהיר כי אין בכוונתו לאשר זאת ברמה הפדרלית. הוא כן הסכים לבקשת סגניתו, קמלה האריס, לתמוך בביטול הפללת הצרכנים.

סקר לגליזציה גאלופ 2020
שיא תמיכה בלגליזציה בקרב בוחרי המפלגה הדמוקטית (83%) מול ירידה קלה בתמיכה בקרב בוחרי המפלגה הרפובליקנית (48%)

כזכור, במשאלי-עם שנערכו בשבוע שעבר ב-4 מדינות בארה”ב, במקביל לבחירות לנשיאות, הצביעו תושבי כל המדינות בעד הסדרת שוק הקנאביס והתרת מסחר ושימוש חוקיים למבוגרים. בכך הגיע מספר מדינות הלגליזציה בארה”ב ל-15 מתוך 50.

בסך הכל, בארצות הברית בשנת 2020 ישנן רק 12 מדינות שקנאביס אסור בהן בכל צורה. בעשרות מהמדינות האחרות ישנם שווקי קנאביס רפואי ברמות שונות ובעשרות מדינות מדיניות של אי-הפללה בדרגות שונות גם כלפי שימוש פנאי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר