מחקר חדש: תלמידים חכמים יותר נוטים לעשן מריחואנה

בני נוער חכמים יותר הם בעלי סיכוי גבוה פי 2 לצרוך קנאביס ואלכוהול ובעלי סיכוי נמוך יותר לעשן סיגריות, מאשר חבריהם הפחות מצליחים בלימודים, כך על פי מחקר חדש שפורסם בירחון המדע המוערך BMJ.

תלמידים צעירים בעלי ציונים גבוהים נוטים לשתות אלכוהול ולעשן קנאביס יותר מחבריהם הפחות-מצליחים לספסל הלימודים, כך מתוצאות מחקר בריטי חדש ומקיף שפורסם בירחון המדעי המוערך ‘בריטיש מדיקל ג’ורנל’ (BMJ).

במחקר, שנערך לאורך 9 שנים ב’קולג’ האוניברסיטאי של לונדון’ (UCL) נבדקו נתוניהם של 6,059 בני נוער בבריטניה בגילאי 11 עד 20 מ-52 בתי ספר ציבוריים ברחבי אנגליה.

על פי תוצאות המחקר נמצא כי למרות הנטייה של בעלי מנת משכל גבוהה יותר לעשן קנאביס ולשתות אלכוהול, הם דווקא היו בעלי סיכוי נמוך יותר לעשן סיגריות וטבק.

אחוז השימוש בקנאביס בקרב צעירים חכמים יותר (13-17) הלך וגדל על פי המחקר ככל שהתקרבו לבגרותם (18-20) – אף יותר מפי 2 מחבריהם הפחות מצליחים. אחת הסיבות לכך, על פי החוקרים, היא כי בני הנוער הבוגרים יותר הם בעלי סקרנות גדולה יותר ורצון להיות מקובלים על ידי המבוגרים מהם.

“ממצאי המחקר שערכנו מראים כי בני נוער בעלי יכולות אקדמיות גבוהות יותר הם בעלי סיכוי נמוך יותר לעשן סיגריות, אבל בעלי סיכוי גבוה יותר לשתות אלכוהול באופן קבוע ולהשתמש בקנאביס – זאת בדומה לנתונים בקרב אוכלוסיית הבגירים,” כתבו החוקרים בהודעה לעיתונות.

לפי אחת מהערכות החוקרים העובדה שאלכוהול וקנאביס נמצאים בשימוש נרחב בקרב תלמידים מצליחים ועישון סיגריות פחות, היא שהוריהם של המצליחים שמים יותר דגש על הסכנות הבריאותיות הקשורות לעישון סיגריות.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר