תיקון עולם תשלם 200 אלף ש”ח לעובד שאצבעותיו נקטעו

העובד שכח לנתק את החשמל כששימן את הסכינים. בית המשפט קבע כי שימוש באמצעי בטיחות יכול היה למנוע את טעות האנוש, וחייב את החברה לשלם כ-200 אלף שקל. הפיצוי יתווסף ל-800 אלף שקל תגמולי ביטוח לאומי.

בית משפט השלום בתל-אביב חייב לאחרונה את ספקית הקנאביס הרפואי “תיקון עולם” לשלם פיצויים והוצאות של כ-200 אלף שקל לעובד שאצבעות ידו השמאלית נקטעו בזמן ששימן סכינים במכונת קטיף.

השופטת אורלי מור-אל קבעה כי אף שהעובד הודה ששכח לנתק את המכונה מהחשמל, לחברה אחריות משמעותית לתאונת העבודה, זאת משום שהייתה יכולה למנוע את טעות האנוש אם רק הייתה נוקטת באמצעי בטיחות כמו התקנת מנגנון שימנע מהמכונה לפעול כשמגן הסכינים מורם, ריענון תכוף של הוראות הבטיחות ושילוט אזהרה בולט.   

תאונת העבודה התרחשה ב-2013, כשנתיים וחצי לאחר שהתובע, עולה חדש מאתיופיה, החל לעבוד בגיזום קנאביס. בתביעה שהגיש נגד החברה וחברת הביטוח “הפניקס” לפיצויים על נזקיו, הוא הודה שעשה טעות כשהשאיר את המכונה מחוברת לחשמל אך לטענתו זה לא שולל את אחריות החברה לנוכח העובדה שלא הודרך או הוזהר באופן שוטף מפני הסכנה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

עוד הוא טען כי בדרך כלל עבודת הניקוי והשימון מתבצעת בבוקר במקום שאין חיבור לחשמל, אבל הפעם התבקש לבצע את המשימה בערב ובתוך החממה הרועשת. התובע ציין בנוסף כי החברה לא התקינה מנגנוני הגנה מספקים לנוכח הסיכון הצפוי שעובד יתבלבל ויטעה.  

הנתבעות טענו מנגד כי העובד קיבל הדרכה מסודרת וידע שחייבים לנתק את המכונה לפני הניקוי. לשיטתן, הייתה כאן טעות אנוש ולא רשלנות או הפרת חוק. מכל מקום, גם אם ייקבע שהחברה אחראית יש לתובע אשם משמעותי ביותר.

השופטת אורלי מור-אל קבעה כי אין מחלוקת שהתאונה נגרמה עקב חוסר תשומת לב, אך קבעה כי זה לא שולל את אחריות המעסיקה. פקודת הבטיחות בעבודה, ציינה, מחייבת מעסיקים למגן חלק מסוכן במכונה דווקא מתוך הידיעה שעובדים יכולים לטעות ולהתבלבל בלהט העבודה.

במקרה זה, החברה הייתה מודעת לסיכון הטמון בניקוי המכונה ואף ידעה שבדגם המסוים אין מנגנון שמונע את פעילות הסכינים כשהמגן מורם (מנגנון שהותקן בדגמים חדישים יותר). דווקא בשל כך היה עליה לדאוג לאמצעי זהירות רבים ולא להסתפק בהנחיה לנתק אותה לפני הניקוי.

השופטת ציינה כי החברה יכלה למזער את הסיכון המיותר בדרכים שונות: לבדוק אם אפשר בכל זאת להתקין מנגנון מונע, לערוך רענון חוזר של הוראות הבטיחות, להדביק שילוט אזהרה על המכונה או למצוא מכשור שיאפשר ניקוי ללא הכנסת ידיים לתוך הסכינים.

אלא שהחברה לא נקטה באמצעי בטיחות מספקים כך שהתוצאה האומללה נגרמה בעקבות רשלנות והפרת פקודת הבטיחות בעבודה. על כן, רוב האחריות מוטל עליה ואילו לתובע 15% אשם תורם בלבד.

בפרק שעסק בנזקים קבעה השופטת שהתובע נותר עם נכות שהגבילה משמעותית את האופק התעסוקתי שלו, בפרט על רקע היותו עולה חדש, חסר השכלה, שהעברית לא שגורה בפיו. על כן נפסקו לו פיצויים משמעותיים על הפסדי שכר ואובדן כושר בנוסף לפיצויים על עזרה ונזק לא ממוני, ובסך הכל 932,904 שקלים.

עם זאת, מאחר שהוא קיבל ויקבל מביטוח לאומי תגמולים בסך של כ-770 אלף שקל, הנתבעות חויבו לפצות אותו ב-160,618 שקלים בלבד בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין של כ-37,500 שקל.

  • ב”כ התובע: עורך דין רז לביא
  • ב”כ הנתבעות: עורך דין אליהו שטיינר

הכותבת, עו”ד דורית קורץ, העוסקת בנזיקין, לא ייצגה בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר