טוען...

תיקון עולם מגייסת כסף, בול פארמה חושפת טעות של מיליונים בדוחות

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: למה נעצר שטף הדיווחים, כמה תיקון עולם קנביט מנסה לגייס ואיך, קנבוטק מגייסת כסף ממשקיע יפני עלום שם, עמיר שיווק חושפת פער של 18 מיליון שקל בדוחות של בול פארמה, אינטרקיור הכריזה על מועד פרסום הדוחות וחברת ביטוח ישיר מדווחת על התביעה הייצוגית שהוגשה נגדה.

למה נעצר שטף הדיווחים של חברות הקנאביס?

העוקבים אחר הסקירות השבועיות כאן במגזין קנאביס ודאי שמו לב כי עד לפני שבועיים היה “מבול” של דיווחים, ואילו כעת בשבועיים האחרונים ישנם אומנם עדיין דיווחים מצד חברות הסקטור, אך ניתן לראות התמתנות בכמותם. 

הסיבה להתמתנות מקורה בתקופת “תשעת הימים” אשר תמו ביום ראשון השבוע, במהלכם לא נהוג בקרב אנשים דתיים ומסורתיים לבצע עסקאות, ומשכך גם קצב הדיווחים ירד. בכל אופן, מדובר בתופעה שנצפתה בכל שוק ההון, מעין “עונת המלפפונים”, רק בפראפרזה לשוק ההון.

מה זה “תיקון עולם זכות 4”, מדוע ביום אחד זה זינק ב-1,500% ולמה הדבר אקוטי להמשך פעילות החברה

אלו מבין הקוראים המשקיעים שמחזיקים את מניית תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) והציצו בחשבון ההשקעות שלהם ביום חמישי השבוע, ודאי ראו החזקה בשם “תיקון עולם זכות 4” שזינקה בלא פחות מכ-1,500% במהלך המסחר. במקביל, המניה עצמה של תיקון עולם דווקא רשמה ירידה של כ-3% במחזור לא קטן של כ-400,000 שקלים.

אז במה מדובר? ובכן, מאחורי הזינוק הנ”ל הינה “הנפקת זכויות” אותה מבצעת תיקון עולם, במסגרתה החברה בעצם מנסה לגייס כסף משוק ההון, אך באופן שבו רק בעלי המניות הקיימים של החברה מקבלים את הזכות להשתתף בגיוס.

במסגרת הנפקת הזכויות, על כל 21 מניות שמחזיק בעל מניות בנייר, הוא יקבל “זכות 4” אחת, שתזכה אותו באפשרות לרכוש 5 מניות של החברה במחיר של 190 אגורות כל אחת (מחיר שוק). מי שאכן רוכש את החבילה מקבל עוד 2 אופציות עם תקופת מימוש של שנה (עד 17 באוגוסט 2023) ובמחיר מימוש של 221 אגורות.

בפועל – בעלי המניות קיבלו אפשרות לרכוש מניות של החברה במחיר שוק ישירות מהחברה, כאשר הם מקבלים 2 אופציות בחינם על כל 5 מניות שהם רוכשים. האפשרות הזו מן הסתם שווה כסף, כי אומנם המניה כעת שווה X ומציעים להם לרכוש אותה ב-X, אבל באות עם זה גם עוד 2 אופציות במתנה אם ירכשו 5 מניות. אז עצם האפשרות הזו, של רכישת מניות ואופציות בחבילת ההטבות הזו, נסחרת בשוק בפני עצמה תחת הכיתוב “תיקון עולם זכות 4”, כך שאם יש בעל מניות שאינו מעוניין לרכוש את המניות בעצמו הוא יכול למכור את האפשרות לרכישה לאדם אחר שכן מעוניין לרכוש את המניות והאופציות בתמחור המדובר. 

הזינוק הזה של 1,500%, שהופיע בראש מסכי המסחר של כל בתי המניות כנייר הערך שעלה הכי הרבה באותו היום, נובע אך ורק מכך שנייר ערך של “זכות” מתחיל את המסחר במחיר של 1 אגורה – למרות שיתכן שהוא שווה יותר. מה שקורה הוא שכל המשקיעים מבינים שהוא שווה יותר, ואז יש עלייה. אבל, זה לא שמישהו הרוויח 1,500%, שכן המסחר עצמו נפתח בעלייה כזו.

לעניין, ככל וההנפקה אכן תושלם, תיקון עולם קנביט צפויה לקבל לקופתה כ-20 מיליון שקלים, שיעזרו לה להתמודד עם ההפסד המייצג של כ-23.6 מיליון ש”ח שרשמה בשנת 2021, כאשר על פי ההערכות בשוק היא צפוייה לרשום הפסד מייצג גם בדוחות המחצית הראשונה לשנת 2022, שצפויים להתפרסם עוד לסוף החודש (אוגוסט).

בעל השליטה בחברה (17.7%), בן רוזן, הודיע למשקיעים כי הוא מתכוון להשקיע כ-3.6 מיליון שקלים במסגרת הנפקת הזכויות הזו. המנכ”ל אבינועם ספיר הודיע כי הוא מתכוון להשקיע סך של כ-164 אלף שקלים במסגרת הנפקת הזכויות וגם האלוף במילואים איתן בן אליהו המכהן כיו”ר החברה התחייב להשקיע סך של כ-282 אלף שקלים בהנפקה. כמו כן, בעל המניות השני בגודלו בחברה (7.22%), ירון נאור, התחייב להשקיע סך של כ-1.5 מיליון שקלים בהנפקה.

אין ספק שמדובר בהבעת אמון מצד הנהלת החברה ובעלי המניות הגדולים, אך בתחתית הדיווח הקשור להנפקת הזכויות ניתן לזהות שהחברה זקוקה בשנה הקרובה לסך של לא פחות מ-30 מיליון ש”ח לצורך מימון פעילותה, קרי, יש צפי לגיוסים נוספים שיתכן מאוד שיהיה במחירים נמוכים ממחירי השוק, כפי שפעמים רבות קורה בגיוסים בחברות ציבוריות קטנות.

בכל אופן, ב-16 לאוגוסט צפויות להתפרסם תוצאות ההנפקה. במידה ומרבית הכסף יגויס, אז סביר להניח שהחברה תצליח לגייס 10 מיליון שקלים נוספים, גם אם זה אומר שבעל השליטה יצטרך “להכניס את היד לכיס”. אך אם החברה לא תצליח לגייס את רוב הכסף, יהיה לה קשה ככל הנראה להביא סכומים גדולים מאוד נוספים, כאשר לא ברור האם משפחת רוזן מעוניינת להשקיע עוד סכומים משמעותיים בחברה, שכרגע, שורפת מזומנים בקצב משמעותי מאוד.

קנבוטק מגייסת כסף ממשקיע יפני עלום שם וכן מהנפקה ציבורית

השבוע דיווחה חברת קנבוטק (Cannabotech) לבורסה על כך שחתמה על הסכם השקעה עם “תאגיד יפני” עלום שם כלשהו, במסגרתו ישקיע התאגיד סך של כ-300,000 דולרים בחברה, וזאת בתמורה לכ-1.62% ממניותיה.

ההנפקה מתבצעת לפי מחיר של כ-30 שקלים למניה, שהוא מחיר השוק במועד חתימת ההסכם, כאשר התאגיד היפני מקבל ללא תשלום נוסף שתי אופציות על כל 10 מניות שהוא קונה בהנפקה, עם תקופת מימוש עד ל-30 ליוני 2023 ובמחיר מימוש של 55 שקלים.

קנבוטק לא ציינה פרטים נוספים אודות התאגיד היפני, וזאת מלבד שהוא עסוק “בהשקעות בחברות ביוטכנולוגיה מתקדמות”.

עוד דיווחה החברה השבוע כי גייסה סך של כ-6 מיליון שקלים בהנפקה ציבורית שביצעה בישראל, בתנאים זהים לתנאים שנתנה למשקיע היפני. הנפקות הפכו כבר לדבר שבשגרה עבור החברה הזו, שאינה רווחית והציגה הפסד מייצג של כ-15 מיליון שקלים בשנת 2021. 

עמיר שיווק חושפת את היקף הטעות בדוחות של בול פארמה, שהרוויחה כ-400 אלף שקל ב-2021 ולא כ-19 מיליון כפי שדיווחה

כזכור, לאחרונה התגלה כי ישנן טעויות אקוטיות, בהיקפים של מיליוני שקלים רבים, בדוחות הכספיים של חברת בול פארמה (BOL Pharma), שנחשבה למשך תקופה לא מבוטלת במהלך שנת 2021 לחברת הקנאביס הרווחית ביותר בישראל. טעויות אלה, כפי שמסתבר כעת, הובילו לכך שהחברה הרוויחה את התואר הזה שלא ביושר.

כעת, החברה הציבורית עמיר שיווק (Amir Marketing), בעלת המניות המרכזית ב-BOL (מחזיקה כ-35% ממניות החברה), חושפת לראשונה את המספרים מאחורי הטעות.

הנתונים הועלו לאתר הבורסה לעיון המשקיעים בתוך קובץ HTML ולא באופן מסודר ב-PDF כנהוג, והיו יחסית מאוד קשים להבנה, בלשון המעטה, גם לאנשים בעלי ניסיון בשוק ההון המקומי.

בכל אופן, מניתוח של הנתונים עולה כי הרווח של חברת בול פארמה “הוטה למעלה” בכ-18.5 מיליון שקלים בשנת 2021, כאשר מרבית ההטייה למעלה (11.4 מיליון שקלים) משוייכת לרבעון 4 באופן ספציפי.

מבדיקת מגזין קנאביס כעת, על בסיס התיקונים שפרסמה החברה, עולה כי הרווח המייצג בשנת 2021, שעמד לכאורה על כ-18.9 מיליון ש”ח, כפי שכבר פרסמנו בעבר, עמד בפועל על סכום זעום של כ-400,000 שקלים בלבד.

סביר להניח שהרשות לניירות ערך תתחיל בקרוב לחקור את הסוגיה והרקע לטעות הזו. למגזין קנאביס נודע כי יש מי שכבר עובד על תביעות ייצוגיות נגד חברת בול פארמה וגם נגד החברה-האם עמיר שיווק, כאשר על פי אותם מקורות בין הנתבעים צפויים להיות גם דמויות מהנהלת החברה.

חברת אינטרקיור מכריזה על מועד פרסום הדוחות

חברת אינטרקיור (Intercure) פרסמה השבוע עדכון בו ציינה כי את דוחותיה הכספיים לרבעון השני של השנה, היא צפויה לפרסם ב-15 לחודש, כלומר ביום שני הבא, לאחר המסחר בארה”ב, כלומר באיזור שעה 23:00. למחרת, ביום שני בשעה 15:30, החברה צפויה לערוך את שיחת המשקיעים שלה. כפי שפורסם בשבוע שעבר, חברת IMC תפרסם את הדוחות באותו היום גם כן.

ביטוח ישיר מדווחת לבורסה על התביעה הייצוגית לגבי הכיסוי הביטוחי של קנאביס רפואי שנחשפה לראשונה במגזין קנאביס

השבוע דיווחה לבורסה חברת איי.די.איי ביטוח (I.D.I. Insurance), ששמה השגור בפי הציבור הינו “ביטוח ישיר”, על כך שהומצא לה כתב תביעה ייצוגית בגין אי כיסוי של הוצאות קנאביס רפואי בפוליסת הביטוח של החברה.

כפי שנחשף לראשונה בדיווח במגזין קנאביס כבר לפני כשלושה שבועות, החברה מפרטת כי התובע טוען שהנזק הכולל של האנשים שרכשו את הפוליסה ולא קיבלו את הכיסוי הביטוחי על קנאביס רפואי שרכשו עומד על כ-3 מיליון שקל, וזאת אצל מבוטחי ביטוח ישיר בלבד כמובן.

אחד הסעדים שדורש התובע בתביעה, שלו עצמו נגרם לדבריו נזק של 840 שקלים בלבד (אך אם התביעה שלו תזכה, כתביעה ייצוגית יהיה שיפוי לכל שאר האנשים עם מקרים רלוונטים), הוא שהחברה תפנה לכל הלקוחות שביצעו אצלה ביטוח ב-7 השנים האחרונות, ותאפשר להם לקבל פיצוי. 

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • איי אמ סי – 19.19%+
 • אינטליקנה – 12.79%+
 • קנאשור – 10.52%+
 • יוניבו – 6.37%+
 • טוגדר – 3.54%+
 • עמיר שיווק – 2.98%+
 • קנבוטק – 2.30%+
 • קאנומד – 1.57%+
 • נקסטייג’ – 0.41%+
 • פנאקסיה – 0.00%
 • אינטרקיור – 0.33%-
 • פארמוקן – 1.45%-
 • שיח מדיקל – 3.06%-
 • תיקון עולם קנביט – 4.40%-
 • וונטייז – 6.09%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר