טוען...

תיקון עולם בדרך לרוסיה ומה עם עסקת טוגדר-דמרי | השבוע בבורסה

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בבורסה - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

אחרי הפסקה קצרה בדיווחי חברות הקנאביס הציבוריות לבורסה בתקופת החגים, חוזרים לשגרה: תיקון עולם רוצה דריסת רגל ברוסיה, האם טוגדר חטפה מכה עם פרשת דמרי ומה קורה עם התביעה שלה נגד RCK, שיח מדיקל רוכשת בית מרקחת שני, IMC רוצה להפיץ תרופה מבוססת קנבינואידים בגרמניה, הסיבה לעזיבת יו”ר קנאשור את החברה נחשפה אך מעלה שאלות וחברת קאנומד הגיעה לפשרה בהליך משפטי והשיקה לראשונה שני זני קנאביס כ-3 שנים לאחר כניסתה לענף.

יש לציין שהשבוע נרשמה ירידה רוחבית בכל מניות הסקטור. נדגיש שזה דבר הגיוני, שכן החברות שנסחרות בבורסה ומשתייכות לסקטור הקנאביס – כמו ענפים רבים נוספים – נעות ונדות בהרבה מקרים בקורלציה. לכן דרך אגב, גם קורים מקרים בהם כל המניות בסקטור עולות בשבוע – בלי שיש בהכרח סיבה לכך. זה כנראה המקרה גם השבוע.

תיקון עולם רוצה למכור קנאביס רפואי ברוסיה, אבל מוקדם לקבוע האם המספרים שפורסמו מציאותיים

 1. “חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) דיווחה השבוע שחתמה על הסכם עם חברה רוסית בשם UV Creative Investment, במסגרתו תקים החברה הרוסית חברה-בת בישראל – שתרכוש את המוצרים של תיקון עולם קנביט, ותייצא אותם לרוסיה בהיקף הצפוי לדברי החברה לעמוד על כ-10 מיליון דולר. כמו כן הודיעה החברה שהיא תעניק לחברה-הבת שירותי ייעוץ בשיטות גידול ועוד וכן שירותי ייצור בהיקף שאמור להיות כ-8 מיליון דולר, וכן תהיה זכאית לתגמולים מהתוצרת שתגדל החברה הרוסית, ככל ותגדל בעצמה. החברה גם דיווחה כי תינתן לה אופציה למשך 25 שנה לרכישת 24% מהחברה-בת הישראלית שתוקם לפי מחיר של 0.01 דולר למניה. הדבר התמוה הוא שהחברה לא דיווחה לפי איזה שווי חברה היא תרכוש. כלומר – 0.01 דולר למניה לא אומר לנו כלום; יכול להיות שלחברה שתוקם יהיו 100 מניות ויכול להיות שיהיו לה מיליארד מניות. מבחינת מהות ההסכם, כל עוד אין הכנסות, כפי שאנו מדגישים תמיד, הסכמים שכאלו עם חברות לא מאוד מוכרות ושאינן מחייבים, לא באמת בעלי משמעות כלשהי בשלבים אלו. באותה המידה שציינו שההיקף צפוי להיות 10 מיליון דולר, הם גם יכלו לציין שההיקף הוא 100 מיליון דולר, בפועל אלו מספרים שאי אפשר לדעת מה הם באמת יהיו, זה תלוי בשוק הקנאביס הרפואי הרוסי ומה תהיה התגובה של המטופלים שם למוצרים, ככל ויקבלו אותם. זה מה שיקבע, לא שום מספר שנכתב בדוחות.

מה קורה בעסקת טוגדר-דמרי והאם זה גרוע כפי שנדמה, וגם – מה עם תביעת טוגדר-RCK

 1. משקיעים רבים קיבלו השבוע בבהלה את הדיווח של חברת טוגדר (Together) על ביטול הסכם ההשקעה עם הקבלן העשיר יגאל דמרי בעקבות אי הסכמת היק”ר לכך שדמרי יהפוך להיות בעל עניין בחברה. הסיבה לאי-האישור ככל הנראה, כפי שכבר הערכנו כאן בסקירות קודמות, היא שהפרקליטות הודיעה לאחרונה על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע כנגד דמרי בחשד לתיאום מחירים בפרויקט מחיר למשתכן בנתיבות. אז למרות שעד כה בסקירות קודמות ציינו בריש גלי שאנו בדעה, בניגוד למרבית שוק ההון המקומי, שהמצב הפיננסי של החברה בכלל לא טוב ושגם ההשקעה של דמרי לא “מסדרת את העניינים”, נהיה הוגנים ונאמר שלעניות דעתנו, לאי האישור מצד היק”ר אין באמת משמעות, כמובן בהנחה ושני הצדדים אכן עדיין מעוניינים לבצע את העסקה. הסיבה היא שישנה לולאה משפטית שפעורה בתוך הנהלים של היק”ר: דמרי אמנם לא יכול להחזיק יותר מ-5% מהחברה, אבל הוא בהחלט יכול לכאורה להעביר את המניות למקורביו, שאינם “מסורבי יק”ר”, וכן לסכם איתם, בין אם באופן מוצהר ובין אם לאו, על כך שברגע שהיק”ר מאשר זאת הם מוכרים לו בחזרה את המניות. זה כבר קרה וקורה כזכור בחברות אחרות כך שיש לכך תקדים. נדגיש שטוגדר מציינת בדיווח כי היא מתכננת לפעול לכך שהעסקה תשונה מהשקעה של 15 מיליון שקל בתמורה למניות שלה ו-10 מיליון שקל בהלוואה המירה, להלוואה המירה בלבד. בפועל, צריך לזכור שהלוואה צריך לשלם, ואם היא לא תומר בפועל, היא תהיה משקולת גדולה מאוד על צווארה של טוגדר – שכן על פי המתווה המקורי מדובר על הלוואה שמלבד ריבית שמשולמת באופן שוטף גם קרן ההלוואה משולמת באופן שוטף.
 2. בחודשים האחרונים מנהלת טוגדר הליך גישור מול חברת הגנטיקה הישראלית RCK שבעבר ניסתה להיכנס לבורסה דרך השלד הבורסאי תמדא, מהלך שלא צלח. ההליך מנוהל עקב תביעה שהגישה טוגדר נגד RCK ולאחר מכן תביעה-שכנגד שהגישה RCK נגד טוגדר, בגין הזמנה בשווי של כ-4 מיליון שקל ש-RCK טוענת שטוגדר התחייבה לבצע ולא ביצעה בפועל, וטוגדר טוענת שהסיבה לכך היא סחורה שקיבלה באיכות ירודה ושאינה עומדת בתנאי ההסכם שנקבעו בתחילה. כעת, על פי מידע שהגיע למגזין קנאביס, התפוצץ הליך הגישור בין הצדדים והם צפויים להיפגש בקרוב בין כותלי בית המשפט.

שיח קנתה בית מרקחת נוסף, שני במספר, כחלק מטרנד השתלטות של חברות קנאביס על בתי מרקחת

 1. “חברת שיח מדיקל (Seach Medical) הודיעה השבוע על השלמה של רכישת השליטה (כ-51%) בבית מרקחת בשם “תפרחת” השוכן בקריית ים. תמורת העסקה משלמת שיח כ-5.2 מיליון שקל, ומתוך התמורה כ-1.2 מיליון שקל במניות שיהיו 0.92% ממניות שיח לאחר ההקצאה. כמו כן, בכפוף לכך שבשנתיים שלאחר הרכישה ההכנסות של בית המרקחת יסתכמו בכ-50 מיליון שקל, תוך כדי שמירה על הרווחית – שיח תיתן תמורה נוספת של עד 2.85 מיליון שקל. בהנחת עמידה ביעד ההכנסות וקבלת התמורה המותנית השווי של בית המרקחת בעסקה עומד על לא פחות מ-16 מיליון שקל. בשלושה חודשי פעילות בשנת 2020 בית המרקחת עדיין היה עם פעילות מינורית (הכנסות של 1.7 מיליון שקל בלבד) והפסד של 459 אלף שקל, אך בששת החודשים הראשונים של השנה הסתכמו ההכנסות בכ-7.2 מיליון שקל לצד רווח נקי של 702 אלף שקל. המחיר אמנם גבוה – אבל בהתחשב ברווח שהציג בית המרקחת, יוצא כי מכפיל הרווח בחישוב שנתי של רווחי המחצית עומד על כ-11.5 ברכישה, לא מאוד גבוה והגיוני למדי, בטח בהתחשב בסינרגיה שיכולה להיות אם שיח תשווק בצורה משמעותית יותר את המוצרים שלה בבית המרקחת. גורמים בענף מספרים כי בית המרקחת ביקש סכומים גבוהים פי כמה וכמה בתחילה, אך הרוקח שניהל את המקום בהצלחה, ליאוניד פלדמן, עזב את בית המרקחת ובכך ירד לכאורה ערכו של בית המרקחת משמעותית.

איי.אמ.סי: נעצרה פעילות הקנאביס בבית מרקחת שרכשה, תפיץ תרופה מבוססת קנאביס לבעיות שינה בגרמניה

 1. בית המרקחת ורונה פארם הנחשב לאחד מבתי המרקחת החזקים ביותר במגזר הערבי ושסוכם לאחרונה שהשליטה בו, כ-51%, תירכש על ידי חברת איי.אמ.סי (IMC) לפי שווי דו ספרתי במיליונים (17 מיליון שקל), נאלץ לעצור את פעילות הקנאביס שלו בשבועיים האחרונים, כפי שפורסם השבוע לראשונה במגזין קנאביס. יש שטוענים שמקרה זה, לצד העובדה שבית המרקחת עדיין נמצא בהליכי ערעור בעקבות ביקורת של הרוקחת המחוזית שנעשתה במקום וקבעה כי יש למנוע מהרוקחת האחראית לפעול בתחום הקנאביס, וכן תכניות של סופר פארם ובי פארם של שופרסל להקים בתי מרקחת באזור, עלולים להפיל את העסקה עם IMC.
 2. דיווח נוסף שדיווחה החברה הוא על כך שחתמה על הסכם הפצה בלעדי בגרמניה של התרופה של חברת Zelira הנסחרת בבורסה האוסטרלית לפי שווי של כ-42 מיליון דולר אוסטרלי שהם כ-98 מיליון שקל. התרופה מבוססת קנבינואידים ואמורה לטפל בהפרעות שינה. במסגרת ההסכם התחייבה IMC לרכוש כ-4 מיליון דולר מהתרופה באופן מדורג כך שבשנה הראשונה היא תרכוש את התרופה בהיקף של 98 אלף דולר בלבד. ההפצה תתבצע באמצעות חברת Adjupharm שבבעלותה של IMC. באמצעות Adjupharm מבצעת IMC את ההפצה של מוצריה לבתי המרקחת בגרמניה, אבל גם את ההפצה של מוצרים אחרים – כדוגמת שני ההסכמים למכירת התוצרת של צדדי ג’ עליהם חתמה לאחרונה, ערכות לבדיקה מהירה של קורונה שהיא מוכרת לבתי המרקחת ועכשיו גם התרופה הזו. מעניין יהיה לראות האם בגלל שמדובר בתרופה שבשלביה הראשונים ושל חברה שאינה גדולה, תצליח IMC להשיג שולי רווח גבוהים מהפצה של תרופות רגילות. את התשובה לעניין נוכל לקבל רק בדוחות, וגם זה בהנחה והחברה תפעל בצורה שקופה ותדווח לפי סגמנטים שונים.

קאנומד חתמה הסכם פשרה בתביעה מול אורן השקעות

 1. חברת קאנומד (Cannomed) דיווחה השבוע שחתמה על הסכם פשרה עם חברת א.א.א אורן השקעות העוסקת בתחום הבנייה, הבטון והשכרת כלים הנדסיים, ובה מחזיקה קאנומד 15%, וכן עם החברה של גבי מגנזי. כזכור, בגלגולה הקודם, ולפני שעסקה בתחום הקנאביס, רכשה קאנומד של האחים גינדי 15% מאורן השקעות, ובנוסף לרכישה היא קיבלה אופציה למכור בחזרה את המניות לגבי מגנזי, המחזיק ביתרת המניות של אורן השקעות בתמורה לכ-15.5 מיליון שקל. קאנומד החליטה לממש את אופצית המכירה אך מגנזי אמר כי אין ביכולתו לשלם את התשלום. הדבר עבר לפסים משפטיים וכעת סוכם כי קאנומד תקבל כ-7.5 מיליון שקל וכן עוד 1.8 מיליון שקלים נוספים, בתנאי ואורן השקעות תציג רווח.
 2. כ-3 שנים לאחר שהחלה בפעילות בתחום הקנאביס בישראל, קאנומד החלה השבוע לשווק לראשונה בבתי המרקחת זני קנאביס הנושאים מיתוג שלה עצמה. שני הזנים, שזכו לשמות “חגית” ו”רונית“, לא נראים בינתיים כמו משהו שמהווה הבטחה להצלחה גדולה.

קנאשור: נחשפה הסיבה לעזיבת יו”ר החברה

 1. נחשף מקום העבודה החדש של האלוף במילואים ומפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן, שכיהן עד לאחרונה כיושב הראש של חברת קנאשור (Cannassure), אך עזב אותה בשביל לעבור למה שמקורביו הגדירו כ”תפקיד ציבורי”: נחושתן מונה לנשיא חברת בואינג ישראל. אין ספק שהתפקיד הוא מכובד מאוד אבל העזיבה לא מובנת, הרי תפקיד של נשיא, בטח של שלוחה ישראלית, הוא בדרך תפקיד סימלי שלא דורש אחוז משרה גבוה. וגם אם כן – זה לא סותר להיות במקביל היו”ר של קנאשור כמו שעושים כל שאר יוצאי הצבא, עולם העסקים והפוליטיקה, שנכנסו לענף הקנאביס. למשל, אהוד ברק משקיע ומייעץ לחברות במקביל לתפקידו באינטרקיור, ניר זכלינסקי מרצה במקביל לתפקידו בשיח, אהוד אולמרט עושה עסקים במקביל לתפקידו ביוניבו, יוחנן דנינו עובד כנשיא של חברת ווישור במקביל לתפקידו בטוגדר והרשימה עוד ארוכה מאוד. כלומר, ייתכן שיש סיבה אחרת, חבויה, ויש מי שמעריכים שמדובר בהתנגדות של חברת בואינג לכך שנשיא החברה שלה יעסוק בתחום הקנאביס שעדיין סובל מסטיגמה, גם כאשר מדובר בקנאביס למטרות רפואיות.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • וונטייז – 11.82%+
 • קנבוטק – 1.37%+
 • יוניבו – 0.45%-
 • עמיר שיווק –  0.85%-
 • אינטרקיור – 0.86%-
 • איי.אמ.סי – 1.77%-
 • טוגדר – 3.13%-
 • שיח מדיקל – 3.57%-
 • נקסטייג’ – 6.23%-
 • קנאשור – 7.31%-
 • קאנומד – 7.42%-
 • פארמוקן – 9.29%-
 • תיקון עולם קנביט – 11.14%-
 • פנאקסיה – 13.13%-
 • אינטליקנה – 15.60%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר