תיעוד: שוטרים עורכים חיפוש על עיתונאים ולא מוצאים דבר

שיטה להרחקת עיתונאים מסיקור זירת אירוע? שוטרים ביצעו חיפוש על שני עיתונאי ידיעות אחרונות בטענה שמגיע מהם "ריח אחושרמוטה של סמים". בחיפוש לא נמצא דבר. תיעוד

שני עיתונאי ידיעות אחרונות, גלעד כהן ולירן תמרי, שיצאו לסקר זירת תאונת דרכים שהתרחשה היום (שישי) בשכונת קטמון בירושלים, מאשימים את משטרת ישראל בכך ששוטרים ביצעו עליהם חיפוש שאינו מוצדק והפריעו להם בעבודתם בטענה שיש מהם ״ריח אחושרמוטה של סמים”. 

“ריח אחושרמוטה של סמים” (צילום: גלעד כהן ולירן תמרי)

“קפצנו לאירוע תאונת דרכים בשכונת קטמון שהיה מעורב בו אופנוע שכנראה נחשד בפלילים,” סיפר כהן למגזין קנאביס. “הגענו בסמוך לאופנוע שנפגע ושוטרת שהיתה במקום שאלה אותנו מי אנחנו. אמרנו לה שאנחנו עיתונאים והיא ביקשה לראות תעודות זהות ותעודת עיתונות. אחר כך היא לקחה את התעודות וכשחזרה, הגיע יחד איתה קצין נוסף בשם מתן לוי שאמר לנו ‘אני מריח מכם ריח אחושרמוטה של סמים’ וביקש לעשות לנו בדיקה”. 

למרות ששני העיתונאים הבהירו לקצין שאין עליהם סמים, זה לא מנע ממנו להפריע בעבודתם ולסחוב אותם לחצר בניין על מנת לערוך עליהם חיפוש.

“הוא לקח אותנו הצידה ואז הוא ועוד שוטר בשם גלעד יהושע התחילו לעשות לנו בדיקה גופנית. הוא חזר ואמר שהוא מריח מאיתנו ריח והוא שאל אם יש עלינו סמים ושוב אמרנו שלא. הוא ביקש שנוציא את כל מה שיש לנו בכיסים, בארנקים… רק אחרי שהוא ראה שאין כלום הוא שיחרר אותנו. בכל הזמן הזה אנחנו לא נמצאים בכלל ליד הזירה שבאנו לסקר”. 

לדברי כהן בתום החיפוש המשטרתי לא נמצא דבר. “זה הזוי ששוטר מנסה בכל מיני טריקים ושטיקים להרחיק אותנו מהזירה, לא ברור למה. זה ממש לא תקין ששוטרים מפריעים לנו באמצע עבודה”.

לטענת עו”ד נדב גרינולד, החיפוש שביצעו השוטרים הוא אמנם חוקי, אך מכיוון שבתום החיפוש לא נמצא דבר באפשרות העיתונאים להגיש תלונה למח”ש נגד השוטרים.

“מבחינת פקודת הסמים אין מניעה לבצע חיפוש כאשר יש חשד לביצוע עבירה של החזקה לצריכה עצמית (יסוד סביר לחשד או חשד סביר),” הוא מסביר. “במקרה זה לטענת השוטר הוא הריח ריח חריף של קנאביס וזה למעשה מקים את החשד ומאפשר לו לבצע חיפוש. אבל, העובדה שלא נמצא דבר במהלך החיפוש מעלה את החשד כי החיפוש בוצע ללא יסוד סביר לחשד וכי טענת השוטר לגבי הריח משוללת יסוד. טוב עשו שתיעדו את האירוע, על המשטרה לפעול בהתאם לחוק, ולכן על מנת שמקרים כאלה לא יחזרו יש לפנות למחלקה לחקירות שוטרים, להעביר להם את התיעוד ולהגיש תלונה מסודרת”.

המשטרה בחרה שלא למסור תגובה לידיעה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר