תיעוד: גניבת הקנאביס בחברת יוניבו – צעד אחר צעד

פרשת גניבת הקנאביס בחברת יוניבו (Univo) שנחשפה לראשונה במגזין קנאביס בשבוע שעבר מקבלת היום ביטוי ויזואלי עם סרטוני אבטחה שמסר מנהל החברה גולן ביטון למשטרה בתחילת החודש. ערוץ כאן11 זכה להיות הראשון שמקבל את הסרטונים, לא ברור אם מהחברה או מהמשטרה, וחשף אותם אמש. כך זה נראה:

פרשת גניבת הקנאביס במתקני חברת יוניבו (Univo) במושב רנן, המנוהלת בהובלת גולן ביטון ורה”מ לשעבר אהוד אולמרט, מקבלת היום ביטוי ויזואלי כשלראשונה נחשפים סרטוני האבטחה מהחווה.

בסרטונים נראה אורן פרג’, שהיה מנהל חוות הקנאביס של יוניבו, נכנס לחדר הכספות, אוסף חבילות מלאות קנאביס, מעביר אותן לחדר אחר ובהמשך היום לאחר שקיעת השמש מגיע שוב ואוסף אותן לרכבו.

כפי שנחשף במגזין קנאביס לראשונה, מנהלי החברה דיווחו למשטרה וליק”ר אודות המקרה ולפני כשבועיים פרג’ נעצר ושהה במעצר עד שלשום, כששוחרר למעצר בית.

על פי החשד המקורי של המשטרה פרג’, שגר במושב רנן בו שוכנת החווה והוא למעשה בעל החלקה בה היא נמצאת, העביר לכאורה את הסחורה במשקל 4.5 ק”ג אל אדם אחר, אביחי אלמלך, השוכן במושב סמוך לרנן, שגם הוא נעצר.

עם זאת, בניגוד לכתב הבקשה למעצר שהחשיד את פרג’ בסחר, סעיף זה הוסר מכתב האישום לבסוף לאחר שהסתבר שהכמות שנמצאה אצל אלמלך היא במשקל 620 גרם ולא בכמות שנגנבה כך שפרג’ מואשם בסעיפי גניבה בידי מנהל והחזקת סם שלא לצריכה עצמית בלבד.

על פי כתב האישום, “בתאריך 2.11.21 בשעה 8:30 פנה פרג’ לעובד החווה רובי זמיר וביקש ממנו לארוז עבורו שתי שקיות של סם מסוכן מסוג קנאביס מהחווה, במשקל של חצי קילו כל אחת, ולאחסן אותן בחדר הכספות של החווה. בשעה 9:30 הגיע פרג’ לכספת כשהוא עוטה לידיו כפפות, נטל את האריזות ושקית נוספת אשר היתה מונחת בכספת והכילה קנאביס במשקל כ-3.5 ק”ג, הכניס את האריזות ואת השקית הנוספת לשק שחור ואת השק נטל והעבירו לחדר ההנפקה הסמוך.”

בהמשך נכתב כי “בשעה 17:00 נטל את השק מחדר ההנפקה, הכניסו לתא המטען של הרכב התפעולי ונסע מהמקום. בכך גנב פרג’ מהחווה ומחברת יוניבו סם מסוכן מסוג קנאביס במשקל של כ-4.5 ק”ג ומבלי הסכמת הבעלים. בעשותו את המתואר לעיל גנב הנאשם בהיותו חבר דירקטוריון את נכס התאגיד והחזיק בסם שלא לצריכתו העצמית.”

בחקירתו הודה פרג’ כי הוציא מהחווה 2.5 ק”ג קנאביס ושם אותם ברכבו ולדבריו לאחר מכן זרק אותם לפח. בנוסף סיפר שלפני כחודש הוציא צמחי קנאביס מהחווה בכדי לעשות שמן קנאביס לאחרים באופן לא חוקי.

במהלך הדיונים בבית המשפט טען עו”ד שמעון תורג’מן, סניגורו של פרג’, כי מנהלי יוניבו מנסים לנשל את פרג’ מחלקו בחווה שהוקמה על ידו ואף שוכנת בשטח במושב רנן שנמצא כאמור בבעלותו.

“מדובר בבחור מלח הארץ, משרת בצבא עשרות שנים, קצין בכיר במילואים שנקלע לסכסוך שבמסגרתו מנסים לנשל אותו ממפעל חיים,” טען עו”ד תורג’מן. “החווה (חוות עמית אורן של יוניבו, מ”ק) יושבת על משק חקלאי שלו, הוא עבד 3 שנים כדי להקים את המיזם הזה ועקב עניינים של כספים ניסו שותפיו לדחוק את רגליו החוצה”.

שאלת המניע לעבירה לכאורה מאוד מעניינת שכן לפרג’ לא חסר כסף ככל הידוע ולכן לא מובן מדוע לו להסתכן בעבירה חמורה כל כך בעבור תשלום.

שאלה מעניינת נוספת היא מה יהיה גורל הרישיון של החווה, שכן על פי חוק ההתיישבות ישנה חובה שבעל החלקה בה שוכן העסק החקלאי, במקרה הזה חוות הקנאביס של יוניבו, יחזיק לפחות 26% מהעסק.

כיום יוניבו מחזיקה 51% מהבעלות על החווה, פרג’ מחזיק 26% והיתר, 23%, מוחזקים על ידי קבוצת אביסרור, אך אם פרג’ יורשע, ואם לא ירצה להעביר את זכויותיו ליוניבו, ייתכן שליוניבו עלולה להתעורר בעיה עם הפעלת החווה, בדומה למה שקורה היום עם חוות טבע אדיר.

מחברת יוניבו נמסר: “בעקבות בדיקה במערכות ‘יוניבו’ בחוות ‘עמית’ התגלה חוסר קטן במלאי. בהתאם לנהלי החברה נערך בירור פנימי מקיף ובעקבותיו דווח המקרה ליחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות ולמשטרת ישראל שמקיימת חקירה בנושא. על פי חוות הדעת המשפטית והמקצועית שהועמדה לרשות החברה, אין סכנה לרישיון או לפעילות החווה”. בנוסף יוניבו ביקשה להדגיש שחוות הקנאביס שלה נקראת “חוות עמית” וכן שא’ פוטר מתפקידו ולכן נקרא כיום “מנהל לשעבר” של החווה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר