מגלגל...

תיעוד חיפוש לא חוקי: “תוריד תחתונים או שתעוכב לתחנה”

תיעוד של חיפוש לא חוקי שערך שוטר בשם אמיר מרעי על בני נוער בירושלים, הוביל להגשת תלונה נגד השוטר לאחר שזה סירב להציג חשד סביר ודרש מהקורבן להתפשט – כל זאת בניגוד לחוק. “אתה לא מוריד את התחתונים שלך? אתה מעוכב לתחנה,” אומר מרעי בסרטון.

אל קצין תלונות הציבור של המשטרה במחוז ש”י הגיעו לאחרונה שלוש תלונות נגד אמיר מרעי, שוטר ממחוז ש”י, בגין עיכוב אלים, עיכובים וחיפושים בלתי חוקיים ברכב וחיפוש על גופם של נערים תוך שהוא מביט מתחת לתחתוניהם, כך בפרסום בערוץ 20.

מעצרים אלימים וחיפושים לא חוקיים

באירוע הראשון, שהתרחש במוצאי שבת לפני כחודש, נסעו גבר ואשתו ההרה מירושלים לכיוון השומרון. בכיכר אדם עצר מרעי עליו הוגשה התלונה את הרכב ודרש מהבעל שנהג בו תעודת זהות.

בסרטון נראה השוטר מרעי דורש לפתוח בעצמו את תא המטען ולאחר שהנהג מסרב – דורש השוטר לערוך חיפוש על גופו. הנהג מבקש לראות את תעודתו של מרעי, אך זה מסרב ואומר לנהג כי הוא מעוכב ושואל אותו אם הוא מסרב לבדיקה.

הנהג השיב שהוא מסרב לחיפוש על גופו ובתגובה הודיע לו השוטר כי הוא עצור, הסתער עליו באלימות ואזק אותו על הכביש בצעקות “חתיכת חוצפן” ו”עכשיו תלמד איך לדבר לשוטרים”, תוך כדי שאשתו ההרה של הנהג זועקת ובוכה בבהלה.

גם זה בטח יעניין אותך

לאחר מכן החל מרעי לבצע חיפוש ארוך ברכבם של הזוג, תוך שהוא פותח את תיקיהם, ארנקם והציוד שבתא המטען. בסיום החיפוש הכניס השוטר את הנהג לניידת והורה לו על מעצרו בגין “הכשלת שוטר”.

כאשר ביקש הנהג כי ישחרר אותו לאור מצבה של אשתו, ענה מרעי בתגובה: “תמחק את הסרטון ואני אשחרר אותך”. הנהג סירב לכך, ורק כאשר אשתו נגשה לשוטר וביקשה שישחררו בשל כאבים שהחלה להרגיש, נעתר השוטר ושחרר אותו, כך על פי הדיווח.

“מדובר בחוויה קשה ומשפילה, בה שוטר, שאמור להיות נציג החוק, מתנהג בצורה אלימה וברוטאלית,” סיפר קורבן המקרה לאחר מכן. “אני לא רוצה לחשוב איך היה יכול להסתיים האירוע מבחינתי. זה היה יכול להיגמר גם בתיק פלילי נגדי.”

“תוריד תחתונים או שתעוכב לתחנה”

באירוע נוסף, שאירע באותה הכיכר באותו הערב, עיכב אותו מרעי שלא כדין שני זוגות נוספים תוך שהוא עורך חיפוש ארוך בחפציהם האישיים וציודם. גם באירועים אלה תועד השוטר כשהוא מסרב למסור למעורבים את שמו ועילת החיפוש ברכבם.

שוטרת שנכחה במקום ערכה חיפוש על גופה של אחת הנשים תוך שהיא ממששת את בטנה ההרה ואף מבקשת להסתכל מתחת לחולצתה של האישה.

באירוע שלישי, שאירע בצומת שילה ותועד גם הוא, מדווחת הכתבת רעות הדר כי אותו שוטר , אמיר מרעי, הגיע לטרמפיאדה בה פגש בצעיר ושני נערים, תוך שהוא מסרב להזדהות ועיכב את השלושה לבדיקה.

בבדיקה דרש מהם מרעי לערוך חיפוש על גופם ובמהלך הבדיקה על גופו של אחד הנערים מתח את מכנסיו והסתכל מתחת לתחתוניו.

אחר כך הוסיף מרעי כי הוא מעוניין לערוך חיפוש בתחתוניהם של השלושה ואיים עליהם שיעוכבו בתחנה אם יסרבו. השלושה סירבו ולאחר חיפוש נוסף בכליהם ועל גופם שחרר אותם.

“נותרים עירומים כביום היוולדם”

עו”ד מנשה יאדו מארגון ‘חוננו’ שהגיש את התלונות אמר כי “התנהלות מבישה ומכוערת של שוטר שתועד מסתער בברוטאליות מלאת חמה על אזרח תמים בלי להציג תעודה ובלי להסביר מדוע, פועל באופן סטיגמטי נגד מאריכי פאות ופוגע בשלוש משפחות ובמספר קטינים ומשפיל אזרחים תמימים אותם אמור היה לשרת”.

“אלו אירועים שלא היו אמורים לקרות, כשמדובר בשוטר חם מזג ומסוכן שאסור להביא אותו במגע עם אוכלוסייה. יש לקוות כי המשטרה תוקיע את התנהלות השוטר ותנקוט כנגדו מיידית את הסנקציות המתאימות”, הוסיף יאדו.

ממשטרת מחוז ש”י נמסר בתגובה: “לאחר שהאירועים נבדקו על ידי קצין תלונות ציבור, הוחלט על ידי פיקוד המחוז להעמיד את השוטר לדין משמעתי.”

תופעה זו של חיפושים לא חוקיים בעירום אינה דבר חדש. בשנה שעברה (2016) פורסם דו”ח הסניגוריה הציבורית, שחשף כי משטרת ישראל מבצעת במקרים רבים חיפושים שלא על פי החוק ותוך הפרה בוטה של זכויות בסיסיות של אזרחים חפים מפשע.

“בשנת 2015 ותחילת 2016 נתקלה הסניגוריה הציבורית במקרים חוזרים ונשנים של חיפושים שנעשים בחלק מתחנות המשטרה בגופם של עצורים, ביניהם קטינים ואנשים ללא עבר פלילי, תוך שהם נדרשים להוריד את כל בגדיהם ונותרים עירומים כביום היוולדם בפני השוטרים העורכים את החיפוש,” נכתב בדו”ח. “ממגוון תיקים שבהם נחשפה התופעה נראה כי החיפושים המשפילים נערכו בניגוד לחוק, ותוך הפרה חמורה של זכותם החוקתית של העצורים לכבוד ולפרטיות.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר