תיעוד: השוטר אלכסנדר שניידר ממשיך לרדוף מטופלי קנאביס רפואי

חיפוש לא חוקי? השוטר אלכסנדר שניידר ממשיך לרדוף מטופלי קנאביס רפואי בחוף הים של אשקלון, רק שהפעם, ככל הנראה, הוא עשה זאת לכאורה בניגוד לחוק וללא חשד סביר. "לא השתמשתי בקנאביס רק החזקתי בו כפי שמותר לי על פי החוק," אומר מטופל בשיחה עם מגזין קנאביס, "הרגשתי מושפל". צפו:

השוטר אלכסנדר שניידר הופך בשבועות האחרונים לאימת מטופלי הקנאביס הרפואי באשקלון. פחות משבוע לאחר הפרסום במגזין קנאביס אודות דו”ח שרשם שניידר לע’, נכה בת 46 המטופלת בקנאביס רפואי, לאחר שהדליקה ג’וינט בחוף הים כשסבלה מכאבים ותוך שהוא מטיח בה “את האישור שלך תראי לעצמך, יש לך עוד סמים בתיק?”, מסתבר שזו ממש לא הפעם הראשונה וכנראה גם לא האחרונה.

בסוף השבוע שעבר, שלושה ימים לפני המקרה עם הנכה, השוטר שניידר רשם דו”ח נוסף למטופל אחר, יובל כהן (22), והפעם הוא עשה זאת למרות שהמטופל לדבריו בכלל לא עישן אלא רק החזיק את הקנאביס ברשותו, כפי שהחוק מתיר, בכמות של פחות משישית מהכמות החודשית הנקובה ברישיון. במקרה הזה, מאחר ולא היה חשד סביר לכאורה, ייתכן שמדובר אף בחיפוש לא חוקי שביצע השוטר שניידר.

בסרטון נראה השוטר שניידר מחזיק את קופסת הקנאביס הרפואי ובה פרח קטן של קנאביס ומודה בקולו שהוא לא ראה את המטופל צורך את הקנאביס הרפואי בשטח ציבורי אלא רק מחזיק בו. כלומר, למעשה, הוא מודה לכאורה שלא בוצעה עבירה שכן למטופלים מותר להחזיק כמות של עד כשישית מהכמות החודשית גם אם אסור להם לעשן מחוץ לבית. בנוסף מאיים שניידר על המטופל: “אעביר את הפרטים שלך לשלילת רישיון”.

בשיחה עם מגזין קנאביס מספר כהן היום: “הגענו לבלות בחוף באשקלון בשבת, אני ועוד שלושה חברים. כמה דקות אחרי שהתיישבנו עברו לידינו שוטרים, עצרו ושאלו אם יש לנו סמים. אמרנו שלא. הם שאלו אם אפשר לעשות חיפוש ולבדוק את התיקים שלנו. אמרנו שאין מה לבדוק אבל הראיתי לו את הקופסה שהיה בה פחות מחצי גרם שלקחתי למקרה חירום וגם הראיתי לו את הרישיון לקנאביס. זה פשוט לא עניין אותו. הוא עיכב אותנו 40 דקות ונתן לי דו”ח של אלף ש”ח”. 

חרף הסבריו כי על פי חוק מותר לו להחזיק כשישית מהכמות החודשית של הקנאביס, השוטר שניידר לא ויתר. “הבנתי שהוא לא מכיר את החוק. הסברתי לו שעל פי החוק מותר לי להחזיק כשישית מהכמות החודשית שמגיעה לי, הסברתי שאני חולה ושוב הראיתי לו את הרישיון אבל הוא נהג באדישות גמורה ומבחינתו לא היה חוק כזה והרישיון לא עוזר. התחושה הייתה שאיך שהוא שמע שאני מחזיק קנאביס, הוא יתן לי דו”ח ויהי מה”. 

“איך זה יכול להיות ששוטר מסתובב להנאתו בחוף הים וכל מה שהוא מחפש זה סמים,” תוהה כהן. “מה, נגמרו כל הפשעים בעולם? זו גישה שלילית ומאוד לא נעימה. הרי לא עשינו כלום. ישבנו בשקט. הבאתי את הקנאביס רק למקרה חירום. אני מעשן בכלל רק בלילה. הוא עיכב אותנו ולא שיחרר והרגשתי מושפל כי כולם הסתכלו עלינו כאילו אנחנו עבריינים.

“אנשים מהצד לא מבינים שזה בגלל חתיכה קטנה של צמח. אחרי התקרית נאלצנו לחתוך כי הוא הוציא לנו את החשק לשבת שם. הרגשתי ממש מושפל. אני חושב שצריך להסביר לשוטרים אחת ולתמיד מה מותר ומה אסור. לא הגיוני ששוטר יגיע לים ויתן לי דו”ח על לא עוול בכפי. באתי כולה לשבת עם חברים בים”. 

כהן לא מתכוון לוותר לשוטר והוא יערער על הדו”ח שניתן לכאורה שלא כדין. “כרגע אני לא עובד וזה סכום שהוא גדול עליי. אני רוצה לערער לבית משפט כי לא עשיתי שום דבר שמגיע לי דו”ח. זה ממש מטריף אותי. למה הוא הביא לי דו”ח ונתפס עליי? מה שווה הרישיון אם מביאים לי דו”ח?”

מטופל אחר בשם אלמוג צרור (27) הגיע גם הוא עם אשתו ושני ילדיו לפני כשלושה שבועות לחוף הים וגם כן קיבל דו”ח מאותו השוטר שניידר, למרות שמחזיק ברישיון. “הגענו לחוף לא מוכרז שהיה כמעט ריק, ישבתי על כיסא מול הים ועישנתי כי היו לי התקפים. פתאום משום משום מקום הגיע השוטר ושלף לי את הג’וינט מהיד מבלי להגיד כלום. נבהלתי ממש. הסתכלתי עליו ושאלתי אותו מה קורה, לא הבנתי שזה שוטר בכלל. הוא אמר ‘אתה לא יודע שאסור לעשן קנאביס בציבור?’ אמרתי לו שיש לי רישיון ושאני סובל מכאבים אבל לא היה אכפת לו. ניסיתי להקשות עליו ושאלתי מאיפה הוא יודע שזה קנאביס. הוא הריח את הג’וינט ואמר ‘זה קנאביס’. הוא בדק במחשב ואמר שהוא רואה שיש לי רישיון אבל בכל זאת אקבל דו”ח”.  

“הרגשתי ממש מושפל והלכתי הביתה באותה הרגע,” מוסיף צרור. “עד שהיה לי רגע לנוח, לקחו אותו בגלל ג’וינט. אני עובד קשה ואלף שקל בשבילי זה הרבה מאוד כסף. זה מאוד מכעיס ומעליב שהשוטר מרגיש שהוא יכול עליי כי אין לי דרך להתגונן. במקום ללכת לעבריינים אמיתיים באשקלון ויש פה באשקלון לא מעט הוא מתעמר במטופלי קנאביס ונותן דוחות על ג’וינטים. פשוט עצוב”.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: “משטרת ישראל פועלת לאכיפת צריכה והחזקה של סמים מסוכנים בניגוד לחוק ובמיוחד כשהדבר נעשה בקרב הציבור, גם במקרים בהם אותו אדם מחזיק ברישיון רפואי אך פועל בניגוד לתנאים. בניגוד לנטען, השוטר היה במהלך פעילות אכיפה בחוף הים, והגיע אל קבוצת צעירים לאחר שעלה החשד כי מחזיקים ברשותם סמים מסוכנים, נציין כי נשוא פנייתכם הציג ביוזמתו בפני השוטר את הסמים שברשותו. לאור הנסיבות, נרשם נגדו קנס. יחד עם זאת נציין, כי עפ”י חוק עומדת לזכותו האפשרות לערער על הדוח”. יש לציין שבעקבות תגובה זו של המשטרה הגשנו פנייה נוספת בה ביקשנו תגובה נוספת תוך התייחסות לעובדה שלמטופל המחזיק ברישיון מותר להחזיק עליו קנאביס בכמות מותרת וכן שהשוטר מודה בסרטון כי הוא לא זיהה שימוש בקנאביס. “זוהי תגובתנו ואין לנו מה להוסיף עליה,” השיבו.

כזכור, רק בשבוע שעבר פירסמנו כי אותו השוטר, אלכסנדר שניידר, רשם דו”ח בגובה אלף ש”ח לע’, מטופלת אחרת שהגיעה עם משפחתה לחוף הנכים באשקלון ורצתה להקל על כאביה בעזרת הקנאביס הרפואי. “ביום שישי האחרון, בסביבות השעה שתיים בצהריים, הגעתי עם בעלי ושלושת ילדיי לחוף הנכים באשקלון, חנינו בחניית הנכים והתיישבתי קרוב לשביל הנגיש, מפני שהתקשיתי בהליכה. מאחר שסבלתי מכאבים, בשלב מסוים הדלקתי ג’וינט מהקנאביס הרפואי שלי, בלי לדעת שהחוק אוסר על השימוש בתרופה שלי,” סיפרה למגזין קנאביס. “פתאום, כאילו משום מקום, הגיח מאחורי שוטר וחטף את הג’וינט מידי. נבהלתי מאוד והלב שלי החסיר פעימה, אבל הצלחתי להתאפס על עצמי מיד והסברתי לשוטר שיש לי רישיון ושמדובר בתרופה שלי. למרות זאת, השוטר לא הסתכל עליי אפילו. העיניים שלו היו כל הזמן מול האייפד והוא דרש בצורה מתנשאת ומעוררת אימה לדעת מה מספר תעודת הזהות שלי ומה שמי. נתתי לו כמובן את הפרטים שהוא ביקש, הסברתי שיש לי רישיון והוצאתי את הטלפון הנייד כדי להציג לו את האישור, אבל הוא אמר בטון מזלזל ‘את האישור שלך תראי לעצמך, יש לך עוד סמים בתיק?’.”

כמו בתקרית עם כהן, השוטר שניידר לא בחל באמצעים ונתן לה את הדו”ח חרף תחנוניה והסבריה. “אמרתי לו שוב שזאת התרופה שלי ושאני לא מבינה מה עשיתי לא בסדר, אבל הוא רצה שאתן לו את מה שהיה לי בתיק. אמרתי שאני לא יכולה, כי זאת התרופה שלי, והייתי כל כך המומה מההתייחסות שלו שביקשתי לדבר עם מישהו מעליו. הוא ענה: ‘אין לי מנהל. אני המנהל’, ואז שאל ‘מי פה יושב איתך’, כאילו כדי להוסיף עוד סעיפים לאשמה שלי, למרות שעישנתי באוויר הפתוח ולא הפרעתי לאיש”. 

חשוב לציין שמשרד הבריאות פרסם בחודש מאי 2017 עדכון הנוגע למקומות ולאופי השימוש בקנאביס רפואי בקרב בעלי הרישיון. על פי אותו עדכון, למטופלים מותר להחזיק את התרופה שלהם מחוץ לביתם: תפרחת בכמות של כשישית מהאספקה החודשית ושמן ללא הגבלה. צריכת הקנאביס מותרת מחוץ לבית בשמן או באידוי בלבד, ואילו העישון מחוץ לבית אסור. עם זאת, הנוהל אינו לוקח בחשבון מקרים שבהם המטופל רגיל לצרוך את הקנאביס בעישון ויוצא למשל לחופשה בת כמה ימים מביתו או סובל מכאבים כשהוא מחוץ לבית, למשל בחוף הים. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר