טוען...

תחקיר: האם משטרת ישראל מסתירה מידע בנוגע לעבירות סמים?

משטרת ישראל מציגה: עשרות אלפי מעצרים חסרי משמעות, אכיפה מנוגדת למדיניות הממשלה, חוסר פיקוח ובקרה על נתונים ומדיניות של “חותמת גומי”.

אחד מיסודותיו של ממשל יעיל הינו איסוף מידע אמין ומעקב אחר נתונים סטטיסטיים. כל מנגנון חשיבה מסודר צריך להתחיל בבדיקת העובדות ומעקב אחריהן, זאת בכדי לבחון כראוי מה ההשלכות של חקיקות מסויימות על המצב בשטח.

כך היינו מצפים כי הרשות למלחמה בסמים, המשטרה, המשרד לביטחון פנים ושאר רשויות האכיפה והשלטון בישראל, אשר מוסרות לנו נתונים לגבי “הצלחת המלחמה בסמים”, יחזיקו נתונים מדוייקים ועובדתיים אודות כמות המעצרים, כמות כתבי האישום, כמות הצרכנים, כמות הנפגעים וכו’, ועל בסיס נתונים אלה ייבחנו את עצמם ואת המדיניות שלהם: האם פרסומת הצליחה, האם ההסברה עובדת ובכלל – האם מוצדק להמשיך עם מדיניות ההפללה או שכדאי לנסות מדיניות אחרת.

בתחקיר מיוחד שנערך על ידי תנועת “דור האמת” ומגזין קנאביס ובעזרתה של חברת הכנסת תמר זנדברג, מסתבר כי לפחות בישראל, המצב רחוק מלהשביע רצון.

בתחילת שנת 2013 ביקשנו לקבל נתונים לגבי כמות המעצרים, כתבי האישום ומספר העצורים בבתי הסוהר בכדי לנסות ולהבין מה המצב בישראל – מהי המדיניות לגבי פתיחת תיקים והאם קיימת מדיניות כזאת בכלל?

על פי המחקר שערכנו מסתבר כי אופן קבלת הנתונים הינו בעייתי ביותר ונראה כי הרשויות כלל לא אוספות מידע מסודר ולא מצליבות בינן לבין עצמן את הנתונים.

אם כך הדבר, נשאלת השאלה – איך הם קובעים מדיניות? איך הם אומרים לנו “המלחמה בסמים מצליחה” בלי שיש להם נתונים? בואו להתרשם אתם מהנתונים הקיימים ואלו החסרים והסיקו את המסקנות בעצמכם.

בסיס הנתונים שעליו התבסס התחקיר הנו:

1. דוח שמסרה משטרת ישראל למרכז המידע של הכנסת בשנת 2011 בנוגע לכמות המעצרים וכתבי האישום בעבירות שימוש בסמים.
2. מסמך תשובה של פרקליטות המדינה לפנייתו של עו”ד דקל-דוד עוזר בנוגע להגשת כתבי אישום ופסקי דין בעבירות סמים.
3. מסמך תשובה של המשרד לביטחון פנים לפנייתה של ח”כ תמר זנדברג לגבי כמות האסירים.

חצי מיליון צרכני קנאביס

על פי נתוני הרשות למלחמה בסמים, כ-6% אחוז מבני הנוער צורכים קנאביס, בעוד כ-10% אחוז מבני 18-40 צורכים קנאביס. נתון זה הביא את הרשות למלחמה בסמים להכריז כי בישראל יש כ-330,000 צרכני קנאביס.

עם זאת, נתון זה אינו עומד בקנה אחד עם נתונים מישיבת הוועדה למאבק בנגע הסמים מחודש מאי 2012 שמצאו כי למעלה מ-20% אחוז מהסטודנטים צורכים קנאביס. כלומר, רק מקרב הסטודנטים (מעל ל-300 אלף סטודנטים סה”כ) יש קרוב למאה אלף צרכנים. לאור האמור אנחנו מעריכים כי יהיה בטוח לומר כי בישראל יש (לפחות) חצי מיליון צרכני קנאביס.

אין הבדל בין קנאביס לסמים קשים

המשרד לבטחון פנים מציין שאין בידיו נתונים הנוגעים ספציפית לשימוש במריחואנה וחשיש – כלומר המשטרה וגורמי האכיפה מתייחסים לכל עבירות הסמים כמקשה אחת ללא אבחנה בין קנאביס לבין חומרים כימיים כגון הרואין וקוקאין.

משמעותה של עובדה זו היא כי צרכן קנאביס אשר נגזר עליו עונש מאסר, ירצה אותו בכלא יחד עם נרקומנים המכורים להרואין וסמים קשים. מעדויות אישיות שהגיעו לאוזנינו, מדובר בחוויה לא נעימה בכלל…

25,000 מעצרים – 2,500 תיקים פליליים

בישראל יש בין 20,000 ל-25,000 מעצרים על שימוש עצמי בסמים בכל שנה, כ-5,000 מעצרים על החזקה שלא לשימוש עצמי, וכ-5,000 מעצרים על סחר/גידול/יבוא/יצוא של סמים.

רק כ-10% אחוזים מהמעצרים בגין שימוש עצמי מגיעים לכתב אישום ותיק פלילי. במקביל, רק 5% אחוזים מהמעצרים שמתבצעים בגין עבירות “חמורות יותר” של החזקה (שלא לשימוש) וסחר, מגיעים בפועל גם לכתב אישום.

האם מכך ניתן להסיק כי שאר 85%-90% אחוז מהמעצרים, מסתיימים ללא כתב אישום ולמעשה מהווים מעצרי שווא? למשטרה הפתרונים…

לאן נעלמו 53% אחוזים?

בדוח מבקר המדינה 2011 שפירסם מיכה לינדנשטראוס, לשעבר מבקר המדינה, צויין כי 37% מתיקי החזקת הסמים בכלל, נסגרו בשל חוסר עניין לציבור.

נתון זה מעלה תהיות: אם על פי הנתונים רק כ-10% אחוזים מהתיקים על שימוש עצמי הגיעו לכדי כתב אישום, ועל פי המבקר 37% אחוזים נסגרו מחוסר עניין לציבור (סה”כ 47%) – היכן עוד 53% אחוזים?

האם המידע שנמסר מהמשרד לבטחון פנים שגוי? או אולי מדובר בטעות של מבקר המדינה לשעבר? האם ניתן לשער שהמשטרה מחזיקה את התיקים פתוחים בכדי להשתמש בהם ככלי הרתעה כנגד אזרחים וככלי סחיטה על מנת לגייס סוכנים ומלשינים? אין לדעת…

אחוזי הצלחה מדהימים!

על פי נתוני המשטרה, ב-93% אחוזים מכתבי האישום מסתיים התיק בהרשעה וב-90% נרשם גם תיק פלילי (עונש של מאסר על תנאי ומעלה). גם לגבי יתר העבירות הנתונים דומים וניתן לראות כי שיעור ההרשעה בהגשת כתבי אישום בנושא החזקה שלא לשימוש עצמי וסחר גם כן עומד על קרוב למאה אחוז.

מה יותר חשוב – צרכנים או סוחרים?

בהתאם לנתונים שקיבלנו מהמשרד לביטחון פנים, יש היום בישראל 842 אסירים על עבירות סמים, ועוד 335 עצורים (סה”כ 1175). הצלבת נתונים אלו עם יתר הנתונים, לפיהם בכל שנה נכלאים מעל ל-500 איש בגין עבירות של שימוש עצמי, מראים כי למעשה קרוב ל-50% אחוזים מהאסירים שיושבים בכלא על עבירות סמים בכלל, נכנסו בגלל עבירות שימוש עצמי בלבד! שאר 50% האחוזים נכנסו על עבירות כגון החזקה שלא לשימוש עצמי ועל עבירות סחר.

על פי נתונים אלו, נראה כי עיקר התמקדות גורמי האכיפה הינה בעבירות של שימוש עצמי. זאת בניגוד לטענתו של מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, שאמר שבתקופתו הורה למשטרה לא להתעסק עם שימוש עצמי בסמים קלים.

מה כל זה אומר?

1. בישראל קרוב לחצי מיליון צרכני קנאביס. מתוכם נעצרים בכל שנה קרוב ל-25,000 בגין שימוש עצמי ועוד קרוב ל-10,000 בגין עבירות סחר ו/או החזקה שלא לשימוש עצמי. אין לדעת האם מדובר בצרכני קנאביס בלבד או לא מאחר ואין כל מעקב אחר הנתונים.

2. מתוך אלפי העצורים בגין שימוש עצמי בלבד, תיקים פליליים נפתחים רק ל-10% אחוזים מתוכם, שהם פי 2 יותר מהנתונים הנוגעים לעבירות “קשות” יותר של סחר והחזקה שלא לשימוש עצמי – 5% אחוזים בלבד. מדוע מתמקדת המשטרה בצרכני הקנאביס בניגוד להוראת היועץ המשפטי לממשלה? ומדוע אם כן נעצרו 90% אחוזים האחרים? האם לא עברו על החוק? או שמא החוק אינו בר אכיפה?

3. מתוך אותם 90% אחוזים נעלמים, כ-37% אחוזים משוחררים עקב “חוסר עניין לציבור”. יחד עם 10% האחוזים ש”זוכים” לתיק פלילי, הגענו ל-47% אחוזים. מה קורה עם שאר 53% האחוזים (מעל 10,000 עצורים)?

4. 93% אחוזים מכתבי האישום שמוגשים גם מסתיימים בהרשעה בפועל. האם ישנה מדיניות של “חותמת גומי” בכל הנוגע לעבירות סמים?

כך או כך, נראה שבמדינת ישראל אין כל פיקוח מסודר אחר עבירות הסמים, אין הפרדה בין סוגי הסמים ואין בקרה אחר קיום הוראות הממשלה. נראה שכמו בשאר תחומי החיים, משטרת ישראל עושה ככל העולה על רוחה ועוסקת יותר בחלוקת דוחות ורדיפה אחר אזרחים מימים ופחות באכיפה אמיתית ומוסדרת.

פנינו לפרקליטות, למשטרה ולרשות למלחמה בסמים לקבל התייחסות לתחקיר אך עד פרסום הכתבה לא קיבלנו כל תשובה.

ח”כ תמר זנדברג התייחסה לידיעה ואמרה כי “מהנתונים עולה מדיניות ברורה של אי-הבחנה בין קנביס ובין סמים אחרים וכן מציאות של ״חיפוש מתחת לפנס״ בכל הקשור לאכיפה והפללה. הגיע הזמן להבין שקנביס הוא צמח שנמצא בשימוש עצמי של מעגלים גדולים מאוד באוכלוסיה עם נזק פחות מאלכוהול או ניקוטין. התוצאה הראשונה צריכה להיות הפסקת רדיפת המשתמשים והמשתמשות והפניית הכסף והמשאבים לחינוך ומניעה של סמים מזיקים ו/או רדיפת סוחרים ועבריינים.”

ראו גם: מעל 30,000 ישראלים נתפסים בכל שנה בגין עבירות סמים
ראו גם: קנאביס רפואי בישראל – אינטרסים זרים, חולים מבולבלים ורופאים מאויימים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר