תחקיר טוען: מאז הלגליזציה, הסינים השתלטו על שוק הקנאביס הלא־חוקי בארה”ב

בעשור האחרון ארגוני פשיעה סיניים השתלטו על השוק השחור המשגשג והרווחי של הקנאביס הלא־חוקי בארה"ב ומנהלים אלפי חוות גידול לא חוקיות תוך ניצול מהגרים, הלבנת כספים וגניבת תשתיות, תוך חשד למעורבות השלטונות בבייג'ין. רצח של 4 סינים במתקן לגידול קנאביס חשף את היקף התופעה

תחקיר מעמיק משותף של האתרים ProPublica ו-Frontier מתאר כיצד גורמים פליליים שמקורם בסין מצליחים לנהל כמות בלתי נדלית של מתקנים בלתי-חוקיים לגידול קנאביס בארה”ב, המערבים פעמים רבות העסקת מהגרים לא מורשים, הלבנת כספים, גניבות מים וחשמל, עבירות הונאה, אלימות ועוד.

בין היתר, התחקיר בדק כיצד פועל מנגנון הפשיעה הסיני בשוק הקנאביס האמריקאי, אילו השלכות יש לפעילות הפלילית הזו, איך הפכה אוקלהומה לספקית המרכזית של קנאביס לא חוקי בארה”ב והאם הממשל הרשמי בבייג’ין משתף פעולה עם הפעילות הזו.

הכנופיות הסיניות: המאורגנות והגדולות ביותר בסצנת הקנאביס

אין ספק שלגליזציה והסדרת שוק הקנאביס מסייעים בצמצום הפשיעה והשוק השחור סביב הייצור והסחר בצמח – אך בעשור האחרון ארה”ב מגלה כי בחלק מהמדינות שאישרו לגליזציה והסדירו את התעשייה, הצליחו ארגוני פשיעה, בהם כנופיות מקסיקניות וקובניות, אבל בעיקר כנופיות סיניות, לנצל את המצב החוקי החדש באופן המאפשר להם להרוויח מייצור לא חוקי.

על פי התחקיר, מנהלי חוות הקנאביס השייכות לארגוני הפשע המאורגן הצליחו להשיג כוח עבודה זול בדמות מהגרים סיניים, פעמים רבות תוך גניבה בקנה מידה תעשייתי של משאבים ציבוריים כמו מים וחשמל. לא פעם הרשויות נאלצו לפשוט על המתקנים הללו בעקבות חשש ממשי לביטחון הציבור כתוצאה מנידוף חומרים רעילים או פריצת שריפות קטלניות בעקבות שימוש בשנאים ומערכות חשמל מאולתרות.

סוכן של מחלקת הסמים של משטרת אוקלהומה מחפש עדים וניצולים בחווה של מחוז Kingfisher, שם נורו למוות ארבעה אנשים
סוכן של מחלקת הסמים של משטרת אוקלהומה מחפש עדים וניצולים בחווה של מחוז Kingfisher, שם נורו למוות ארבעה אנשים

במבצע נרחב שנערך בשנת 2018 פשטה משטרת סקרמנטו, בירת קליפורניה, על יותר מ-100 דירות גידול החשודות במעורבות בפלילים. באותו היום פרקליטי מדינת קליפורניה הגישו כתב אישום נגד סוכנת נדל”ן מקומית בחשד לשיתוף פעולה עם גורמים ממחוז פוג’יין שבדרום מזרח סין (אזור המפורסם בין היתר בהיקף פעילות גדול של ה”טריאדה“, הפשע המאורגן באזור הונג-קונג, טאיוואן וסין). על פי כתב האישום גורמים אלו היו מעורבים בהעברת מיליוני דולרים מסין לארה”ב לטובת רכישת הדירות ששימשו לגידול הקנאביס הלא-חוקי.

פעילות הפשיעה הנועזת והרשת המסועפת להעברת כספים, עוררו בקרב סוכנים פדרליים את החשד שהרשויות הסיניות מעורבות בפעילות זו. בכיר לשעבר במחלקת המשפטים של ארה”ב אומר למשל בעניין זה כי “לא היה לי צל של ספק שהממשל הסיני לכל הפחות היה מודע לפעילות הזו. אין סיכוי שבמפלגה הקומוניסטית בסין לא שמו לב לתנועת הכספים הזו”.

במהלך השנים, חוקרים של ה-DEA חשפו בין היתר כי עסקי הקנאביס של המאפיה הסינית מעורבים בהלבנת מיליארדי דולרים עבור ארגוני פשיעה לטיניים. הם התפלאו מההיקף האדיר של הכסף המעורב ומהעובדה שהעסק הלא חוקי מתנהל, יחסית, על מי מנוחות, עד שהם גילו שמנהיגים של ה”טריאדות” בדרום סין הגיעו לביקורים תכופים בארה”ב, בעיקר בניו־יורק, לצורך קיום מפגשים שעיקרם שמירה על “השלום” בין הכנופיות הסיניות בארה”ב.

איום על הביטחון הלאומי של ארה”ב?

פקידי ממשל אמריקאי טוענים כי לרשויות האכיפה בארה”ב אין מספיק כח־אדם המכיר את השפה והתרבות הסינית, מה שמקשה על חדירה לארגונים ופיענוח מסמכים ושיחות. חלקם מייחסים את שורש הבעיה לאירועי ה-11 בספטמבר, אז הממשל הפדרלי הפנה משאבים רבים עבור המאבק בטרור והזניח את המאבק בפשיעה המאורגנת.

ריי דונובאן, לשעבר ראש אגף המבצעים במנהל לאכיפת סמים (DEA), טוען כי “האתגר הגדול ביותר שלנו הוא חוסר מוטיבציה של הרשויות הפדרליות להגיש כתבי אישום בתיקים של קנאביס לא חוקי. הם לא מבינים את ההשלכות של זה – המריחואנה גורמת לכל־כך הרבה פשע ברמת המדינה, בעיקר פשעים אלימים עם נשק. אותן קבוצות שסוחרות בקילוגרמים של מריחואנה עבור אלפי דולרים מכבסות במקביל גם מיליוני דולרים מסחר בפנטניל (Fentanyl).”

כתבה של חדשות CBS על פעולות לגידול לא-חוקי של קנאביס הקשורות לרשתות פליליות סיניות במדינת מיין

על-פי דיווחים של גורמי משטרה אמריקאים בעשור האחרון, הכנופיות הסיניות הפכו למלביני הכספים העיקריים עבור קרטלי־סמים לטיניים הפועלים בארה”ב. דונלנד אים, בכיר לשעבר ב-DEA שהתמתחה בפשע המאורגן הסיני, טוען כי “מדובר ברשת הבנק הבלתי חוקית הנרחבת ביותר בעולם. הרווחים מעסקי המריחואנה אפשרו לארגוני הפשיעה הסינים להרחיב את רשת הבנק שלהם עבור קרטלי־סמים וארגוני פשיעה אחרים בעולם.”

אם המצב הזה לא מספיק בעייתי מבחינת האמריקאים, ישנן גם אינדיקציות לכך שהממשל הסיני מפקח על הכול מלמעלה. על פי דיווחים של בכירים במשרדי הביטחון הלאומי בכמה מדינות במערב, כמו גם טענות של ארגוני זכויות אדם ועדויות של מהגרים סינים, המשטר האוטוריטרי בבייג’ין מגונן על פעילותם של ארגוני הפשיעה הסיני באירופה וצפון אמריקה ובתמורה הפושעים הסינים מספקים שירותים שונים לאליטות במפלגה הקומוניסטית כגון העברות כספים אנונימיות ומעקב (והטרדה) של קהילות מהגרים סיניות הנחשבות לעוינות את המשטר.

פקידים פדרליים טוענים כי מאחר שסין הופכת ליריב הגאופוליטי המרכזי של ארה”ב בעולם, מדובר על לא פחות מאשר איום על הביטחון הלאומי של ארה”ב.

“הפשיעה המאורגנת מסין השתלטה על עסקי הקנאביס באוקלהומה”

בשנת 2018 ארגוני פשיעה סינים רבים החלו למצוא עניין במדינת אוקלהומה, זאת לאחר שהמדינה אישרה בחוק את תעשיית הקנאביס הרפואי. למרות שהחוק קבע שרק אזרחי אוקלהומה רשאים לקבל היתר גידול, העבריינים הסינים השיגו בלי בעיה גדולה אנשי־קש שהחלו ברכישת קרקעות רבות באזור לטובת העניין.

מאז, הפכה אוקלהומה לספקית מרכזית של קנאביס לא חוקי בארה”ב. יש המעריכים כי מדובר בשוק שמגלגל בין 18 ל-44 מיליארד דולר בשנה. לפי חוקרים, לפחות 80% מהקבוצות הפליליות המעורבות בשוק הקנאביס הלא חוקי במדינה מקורן בסין.

דוני אנדרסון, מנהל לשכת הסמים הפדרלית באוקלהומה, טוען כי “הפשיעה המאורגנת מסין השתלטה על עסקי הקנאביס באוקלהומה ובארה”ב בכלל”. אנדרסון מפנה אצבע מאשימה לבייג’ין וטוען כי “אתה צריך להיות נאיבי מאוד בשביל לחשוב שהממשל הסיני לא מודע לפעילות של ארגוני הפשיעה הסינים, או שאין קשר בין המפלגה הקומוניסטית לפשיעה המאורגנת שיוצאת מסין.”

פרסומים בתקשורת המקומית גם הם הצביעו על כך שבכירים בקהילה הסינית באוקלהומה (ובמדינות נוספות) מתחזקים לכאורה קשרים עם ארגוני הפשיעה הסינים, וחלקם כבר הורשעו בפועל בעבירות הקשורות לסמים וסחיטה באלימות.

למעשה, רק לפני חודשים ספורים (פברואר 24) פנו 50 מחוקקים אמריקאים במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, ובו הם מביעים את דאגתם מכך שגורמים בעלי אזרחות סינית, חלקם בעלי קשרים עם המפלגה הקומוניסטית, מפעילים אלפי חוות קנאביס לא חוקיות ברחבי המדינה. במכתב הם ביקשו לדעת האם הממשל הפדרלי חוקר את הקשר בין המפלגה הקומוניסטית בסין לעסקי הקנאביס הלא חוקי בארה”ב, והאם הוא יודע להעריך כמה מהרווחים מוצאים את דרכם בסין.

קטמין, הימורים ובתי בושת

באוקלהומה לא הוגבל מספר מתקני הגידול שחברה אחת רשאית להפעיל, כך שבפועל ניתן להפעיל באופן חוקי עשרות חממות גידול על רישיון עסק בודד. זו הסיבה שבין השנים 2018-2021 חלה עלייה דרסטית בהיקף גידולי הקנאביס החוקיים במדינה, שהגיע בסוף 2021 לכמעט 10,000 מתקני גידול רשומים. מספרים אלו עוררו את החשד בקרב הרשויות שרוב מתקני הגידול הללו מספקים בפועל קנאביס לשוק השחור.

עם הזמן פורסמו לא מעט מקרים הקושרים בין ארגוני פשיעה סינים לגידולי הקנאביס של אוקלהומה. למשל, במקרה אחד המשטרה חשפה כי כנופיה סינית מסוימת אחראית על יותר מ-400 מתקני גידול “חוקיים”. במקרה אחר נתפסה כנופיה סינית שהבריחה מדי שבוע משאיות מלאות בקנאביס מאוקלהומה לחופי המזרח של ארה”ב, והרוויחה מכך מיליוני דולרים.

העלייה החדה בהיקף גידולי הקנאביס הביאה להצפת השוק השחור ולצניחה במחירים, מה שפגע בתעשייה החוקית ובמקביל הגביר תופעות שליליות כדוגמת פתיחת בתי הימורים ובתי בושת מאולתרים בסביבת מתקני הגידול, ריבוי מקרי תפיסה של סמים קשים כמו קטמין, וגל של שודים אלימים וגניבות ציוד וסחורות מהחוות.

בנובמבר 2022, מקרה רצח מזעזע של 4 סינים בחוות קנאביס באוקלהומה חשף עוד יותר את עומק הבעיה. תחקירים הראו שבעקבות הרצח הגיעו דיפלומטים בכירים מסין לאוקלהומה ונפגשו עם ראשי ארגונים סיניים מקומיים, שחלקם חשודים בעצמם במעורבות בפשיעה. הדבר חיזק עוד יותר את החשד שישנו קשר בין המשטר הקומוניסטי בסין לבין ארגוני הפשע הסיניים הפועלים בתחום הקנאביס בארה”ב.

בפברואר 2023, שלחו 50 חברי קונגרס מכתב ליועץ המשפטי לממשלה ובו הם מביעים דאגה מכך שגורמים בעלי אזרחות סינית, חלקם בעלי קשרים עם המפלגה הקומוניסטית, מפעילים אלפי חוות קנאביס לא חוקיות ברחבי המדינה. הפוליטיקאים דרשו לדעת האם נחקרים הקשרים בין המפלגה לבין עסקי הקנאביס הלא חוקיים, וכמה מהרווחים זורמים חזרה לסין.

התחקיר חושף את המורכבות והחומרה של תופעה מטרידה ביותר המחברת בין הפשיעה המאורגנת הסינית, עסקי הסמים, ניצול מהגרים והלבנת הון בהיקפי ענק. הדיווחים מעלים שאלות קשות לגבי המעורבות של גורמים רשמיים בממשל הסיני בפעילויות הפשע המאורגן הסיני בתחום הקנאביס בארה”ב, ואת ההשלכות העמוקות שיש לכך.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר