תחקיר ה”דר שפיגל”: חברות תרופות מערביות ביצעו ניסויים בבני אדם ללא ידיעתם

חברות תרופות מובילות שילמו מיליוני דולרים לגרמניה המזרחית כדי להשתמש ביותר מ-50,000 בני אדם עבור ניסויים.

גרמניה המזרחית היא מדינה היסטורית שהתקיימה בין השנים 1949 – 1990. בתום מלחמת העולם השנייה, נותרה אירופה מחולקת: מזרחה נתונה לשליטת ברית המועצות ומערבה מורכב ממדינות עצמאיות. הכוחות הסובייטים לא יצאו מהחלק שכבשו בגרמניה, וכך חולקה גרמניה לשתיים, כאשר בחלק המזרחי שנכבש על ידי ברית המועצות הוקמה מדינה קומוניסטית.

תחקיר שערך המגזין הגרמני “דר שפיגל” טוען כי תאגידי ענק בינלאומיים כמו ‘באייר‘, ‘שרינג‘, ‘רוש‘ ועוד, ביצעו ניסויים על יותר מ-50,000 מטופלים ששהו בבתי חולים בגרמניה המזרחית, במקרים רבים ללא ידיעתם.

אחד המסמכים שפירסם הדר שפיגל
אחד המסמכים שפורסמו בתחקיר

מעל ל-600 ניסויים קליניים נערכו בלמעלה מ-50 בתי חולים עד שנת 1989 בה נפלה חומת ברלין. המידע על הניסויים הגיע מתיקים חסויים של המשטרה החשאית (שטאזי) ושל משרד הבריאות המזרח-גרמני, נאמר בתחקיר.

חברות תרופות רבות מגרמניה, שוויץ וארה”ב לקחו חלק ושילמו למעלה מ-500 אלף דולר למשטר המזרח-גרמני שהיה זקוק לכסף. על פי הדיווח, ‘שרינג’, קונצרן תרופות ששייך היום ל’באייר’, הציע לגרמניה המזרחית קרוב ל-5 מיליון דולר בעבור סדרת ניסויים.

אותם ניסויים הובילו במספר מקרים גם למוות. אחד המקרים שפורסם בתחקיר הוא של אשה שמתה בשנת 1986 בגיל 30 לאחר שטופלה בתרופות ניסיוניות לסרטן העור. ניקול פרייס, בתה, אמרה: “יש כל כך הרבה סודות ומסתורין מסביב למותה של אמי – אני רוצה לדעת בדיוק אילו תרופות היא קיבלה ומיהן החברות שהיו מעורבות בפרשה.”

שני מטופלים נוספים מתו בעקבות ניסוי בתרופה שיוצרה על ידי חברת ‘סנדוז’ שבהמשך נקנתה על ידי חברת ‘נוברטיס’, ענקית התרופות השוויצרית, שרק לפני שבועיים דווח על חקירה נגדה בעקבות חשדות כי שילמה לרופאים כדי שירשמו לחולים תרופות שלה.

ברבים מן המקרים המטופלים לא היו מודעים לסיכונים הכרוכים ולתופעות הלוואי של אותן תרופות נסיוניות.

ה”דר שפיגל” מדווח כי בתגובה לתחקיר מסרה פדרציית יצרני התרופות בגרמניה כי “נכון לעכשיו איננו מוצאים כל סיבה לחשוד במשהו לא תקין בהתרחש.”

ראו עוד: למי שייך הקנאביס? חברות התרופות במרדף אחר רישום פטנטים

מקור
מקור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר